U sklopu Dana inteligencije

Uskoković: Besplatni vaučeri za testiranje bazične inteligencije

Marija Uskoković (Foto: TV E - stop kadar)
Marija Uskoković (Foto: TV E - stop kadar)

Dani inteligencije su petodnevna manifestacija, koju Mensa Crna Gora ove godine po prvi put organizuje- kazala je u Budilniku, na Televiziji E,  koordinatorka Mense za Podgoricu Marija Uskoković.

- U cilju obilježavanja 1.oktobra, Dana inteligencije, mi smo pripremili jedan jako bogat i raznovrstan program. U okviru programa smo razmišljali i o najmlađima, i o studentima, targetirali smo i odrasle, tako da se zaista može u programu naći za svakoga ponešto. Zvanično, danas počinju Dani inteligencije, i to promocijom Mense Crne Gore u knjižarama Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, gdje će naši građani moći da preuzmu ograničenu količinu vaučera za besplatno testiranje, bazične inteligencije u organizaciji Mense Crne Gore. Za vaučere je bilo jako veliko interesovanja, zbog toga kažem, nažalost, da su količine ograničene - rekla je Uskoković.

Ovom događaju je prethodilo nekoliko aktivnosti, kao što su Likovni konkurs za učenike u saradnji sa MPNI , naglašava Uskoković, i, kako ističe, akcija Doniraj knjigu obogati um, u sklopu koje su prikupljane  knjige u svim gradovima Crne Gore, koje će, u sklopu manifestacije biti donirane obrazovnim institucijama.

- Od 2.oktobra nas očekuje još par radionica, od kojih bih istakla radionicu Da nam škola bude laka, koju će u Podgorici organizovati koordinator za edukaciju u Mensi Marko Lakić, i koja za cilj ima da djeci, uzrasta od 12 do 16 godina, olakša proces učenja. Znate i sami da su djeca kroz formalno obrazovanje bombardovana gradivom, ali ne i naučena adekvatnim tehnikama i metodama da to isto gradivo savladaju, pa je ideja bila da im olakšamo učenje - poručila je Uskoković.

Aktivnosti Mense Crne Gore će se nastaviti 3.i 4.oktobra, poručuje Uskoković, te aktivnosti će biti usmjerene na djecu, jer, dodaje ona, iako djeci mlađoj od 16 godina ne nude testove bazične inteligencije, prepoznaje se ipak značaj sa tom grupom, sav trud i vrijeme, kaže ona, uloženo u njih je naše bolje sjutra.

Postoji određena korelacija između koeficijenta inteligencije (IQ) i uspješno završenog obrazovanja i sticanja akademskog zvanja, kaže Uskoković, međutim, dodaje ona, to nije presudno, već i mnogi drugi socio ekonomski faktori, kao što je pristup kvalitetnom obrazovanju, resursi i sama motivacija pojedinca.

- Mensa kao organizacija teži u svom radu da podstakne kreativnost i kritičko mišljenje kod pojedinaca, pogotovu u današnjem modernom dobu, gdje smo svakodnevno bombardovani enormnom količinom informacija, gdje je teško čovjeku da probere šta je tačno, čemu vjerovati, čemu ne, i to je negdje bio motiv da se organizuje 4.oktobra panel diskusija, upravo na temu Inteligencija u eri informacija, gdje će izvanredni panelisti govoriti o kritičkom razmišljanju, o obrazovanju, o inteligenciji i kako to sve da koristimo kao svoju prednost u digitalnom dobu i eri informacija. Panelista će biti šest, i zaista su profesionalci, biće tri predstavnika Univerziteta Crne Gore, po jedan predstavnik Univerziteta Donja Gorica i Naučno tehnološkog parka Crne Gore, kao i predstavnik Mense Crne Gore. Diskusija će biti održana u Narodnoj biblioteci Radosav Ljumović -  naglasila je Usković.

Definiciju inteligencije, kaže Uskoković, Mensa vrjednuje isto kao što stoji u psihološkoj literaturi, a koju su, kako kaže, definirali stručnjaci, odnosno psiholozi.

- Inteligencija je urođena sposobnost čovjeka da se snađe u novonastalim situacijama. Sposobnost da, takođe razumije neke apstraktne koncepte i ideje i da uči iz iskustva. Da prepozna šablone u rješavanju jednog problema i kasnije ih primjeni na rješavanje drugog - zaključila je Uskoković.

Minić: Obrazovni sistem i tradicionalno konformističko obrazovanje su uticali na niži IQ crnogorskih građana

Iako ne želi da bude strog kritičar, ipak, obrazovni sistem i to neko tradicionalno konformističko vaspitanje, utiču na nizak IQ crnogorskih gradjana, a da bi nacija bila inteligentnija potrebno je uraditi neke izmjene i uvesti inovacije u obrazovanju- kazala je u "Budilniku" psihološkinja Slađana Minić.

- Razvoj inovativnog obrazovanja koče zatvoreni sistemi. Često hvalimo zapad, ali i na zapadu imamo takve sisteme u kojima je sve otvoreno, dozvoljeno je kreativno razmišljanje, podstiče se kreativno razmišljanje, podstiče se divergentno mišljenje. Kod nas je manje takvih stvari, manje u čitavom sistemu a i u društvu - rekla je Minić.

Sposobnost suočavanja sa izazovima, u psihologiji poznata kao rezilijentnost, kaže Minić, je jako važna, karakteriše osobe otvorenog uma, koje slušaju predavanja, čitaju, prihvataju manje gotove rezultate i više istražuju.

- Inteligencija i kreativnost su urođene sposobnosti, međutim, mogu se razviti pod uticajem okoline i povoljnih faktora. Kad kažemo da je neko kreativan,glavno je da ima unutrašnju motivaciju, da ima neku podlogu koja je nasljedna, ali isto tako da bude u stimulativnoj sredini - naglasila je Minić.