Udruženim snagama vizija postaje stvarnost, Crna Gora se transformiše u digitalno društvo
Crna Gora se transformiše u digitalno društvo ne zapostavljajući nikog na tom putu, saopšteno je danas na događaju povodom zavšetka projekta „E usluge i digitalna infrastruktura kao odgovor na Covid 19“.
Na događaju je istaknuto da Ministarstvo javne uprave (MJU), UNDP i Delegacija Evropske unije (EU) u Crnoj Gori pokazuju da udruženim snagama vizija može postati stvarnost.
Ministar javne uprave, Marash Dukaj, kazao je da je jedan od ključnih ciljeva projekta kreiranje jedinstvenog mjesta za pružanje elektronskih usluga, tj. portala e-uprave sa akcentom na efikasan, održiv, integrisan sistem pojednostavljenih elektronskim procedurama za građane.
- E usluge su olakšane građanima u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, a ovo može da bude dobar primjer građanima kako se zajednički postižu uspjesi - posebno je istakao Dukaj.
Ekaterina Paniklova, stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori kazala je da je pitanje digitalizacije, iako je politika sve odgodila, ipak potpuno uspjelo.
- Naši ključni tjuneri zajedno imaju novorazvijeni model e-uprave s više od 40 e-usluga, obuku, obrazovanje, zdravstvo, kulturu, civilno društvo, lokalnu samoupravu, središnje institucionalne kapacitete, obuku digitalne vlade i sajber bezbijednost, napredne tehnologije i stručnost u državnim institucijama na svim nivoima kako bi se olakšala budućnost – kazala je Paniklova.
Dodaje da su pametne škole sve bliže inkluzivnijem, učinkovitijem i sigurnijem društvu, kao i da je to zapravo u sprezi s ciljevima održivog razvoja koje je crnogorska težnja ka EU ostvarila.
Ambasador Evropske Unije (EU) u Crnoj Gori, Johan Satler, kazao je da nas je pandemija podsjetila na važnost solidarnosti i da nas je naučila da više vrednujemo ljude koji tih mračnih godina nijesu mogli ostajati kod kuće, poput sestara u bolnicama ili onih zaposlenih u prodavnicama.
- Tako smo izgradili nešto što je ključno u cijelog Evropi, potrebu za digitalizovanim e-uslugama, eliminišući potrebu za čekanjem u redu za obaveze koje se zapravo mogu obaviti jednim klikom – istakao je Satler.
Naglasio je da gotovo svaki roditelj danas upisuje dijete u vrtić onlajn, a učenici više ne čekaju u redu za jednostavne administrativne poslove.
Takođe, napominje da se mora podići svijest o vrijednosti digitalne transformacije, ukljujuči to i unutar same Vlade.
- Saradnja ministarstava, vođenje i razmjena podataka, registri podataka, vrlo su bitni kako bi se e-usluge u potpunosti implementirale do 2027. godine – kazao je Satler, dodajući da je to rok koji je postavljen.
Zaključuje da je ova godina bila dobra za crnogorsku vladu, i da je ponosan na dosadašnje rezultate koje su zajednički postigli.
Donacijom delegacije Evropske Unije, a u saradnji sa UNDP, Ministarstvo javne uprave pokrenulo je realizaciju aktivnosti iz projekta “e Usluge i digitalna infrastruktura kao odgovor na COVID-19” sa ciljem da se ubrza digitalna transformacija javne uprave u Crnoj Gori uz razvoj novih i nadogradnju postojećih platformi i složenih softverskih sistema, kao i kompleksnih elektronskih usluga koje zadovoljavaju, prije svega, potrebe građana i privrede. Realizacija projekta počela je 1. januara 2021. godine.