UCG dobio svih 15 projekata za zajedničku naučnoistraživačku saradnju s Kinom
Univerzitet Crne Gore nosilac je svih petnaest zajedničkih naučnoistraživačkih projekata odobrenih na konkursu Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore i Ministarstva nauke i tehnologije Narodne Republike Kine, za ciklus 2025-2026. Godina – navodi se u saopštenju UCG-a.
Oni su saopštili da je konkurs za sufinansiranje zajedničke naučne i tehnološke saradnje objavljen 30. avgusta 2024. godine na osnovu Protokola sa četvrtog zasijedanja Mješovite komisije za naučnu i tehnološku saradnju. Od ukupno 25 prijava, nakon stručne evaluacije obje strane, odobreno je petnaest projekata za finansiranje, a svi projekti realizovaće organizacione jedinice Univerziteta Crne Gore.
- Crnogorska strana obezbijediće do 14.000 eura po projektu, odnosno do 7.000 eura po istraživačkoj godini, uz fokus na razmjenu istraživača i sprovođenje zajedničkih istraživačkih aktivnosti u oblastima od zajedničkog interesa – naglasili su.
Ovaj uspjeh Univerziteta Crne Gore, kako su istakli, dodatno potvrđuje njegovu ključnu ulogu u međunarodnim naučnoistraživačkim projektima, doprinoseći jačanju naučne saradnje između Crne Gore i Narodne Republike Kine, razvoju nauke i stvaranju mogućnosti za nova istraživanja i inovacije.
Projekti po organizacionim jedinicama
Prirodno-matematički fakultet:
- Istraživanja topoloških indeksa na molekularnim mrežama (rukovodilac prof. dr Žana Kovijanić Vukićević).
- Minimizeri i harmonijska preslikavanja (rukovodilac prof. dr David Kalaj).
- Primjena digitalnih tehnologija u istraživanju regionalne kulturne baštine (rukovodilac dr Olga Pelcer Vujačić).
Elektrotehnički fakultet:
- Optimizacija 3D štampanog tekstila sa biorazgradivim filamentima i njihova primjena u mekoj robotici(rukovodilac prof. dr Milena Đukanović).
- Kompresivno odabiranje i neuralne mreže korišćenjem višestrukih domena rijetkosti sa primjenama u multimedijama biomedicini i komunikacijama (rukovodilac prof. dr Srđan Stanković).
- Istraživanje i razvoj novog elektromotornog pogona teških električnih vozila (rukovodilac prof. dr Gojko Joksimović)
Mašinski fakultet
- Senzori za ispitivanje vrtložnim strujama zasnovani na induktivno-digitalnom pretvaraču za procjenu pomjeranja i integriteta cjevovoda: Studija o zajedničkom istraživanju (prof. dr Darko Bajić)
- Interakcija vazduha i vode tokom brzog punjenja i pražnjenja hidrauličkog sistema pod pritiskom (prof. dr Uroš Karadžić)
Fakultet za sport i fizičko vaspitanje
- Nacionalni izvještaji o fizičkoj pismenosti djece i adolescenata u školama u Kini i Crnoj Gori (prof. dr Stevo Popović)
Univerzitet Crne Gore
- Robotska percepcija vizuelne okoline na bazi fuzije multisenzorskih podataka (prof. dr Radovan Stojanović)
Institut za interdisciplinarne i multidisciplinarne studije
- In situ precizno otkrivanje štetočina i bolesti na voćkama zasnovano na fleksibilnim sentorima i ultimodalnom učenju (prof. dr Nedeljko Latinović)
Građevinski fakultet
- Primjena pomlađivača recikliranih asfaltnih kolovoza na bazi biološkog otpada sa ciljem smanjenja negativnog uticaja na okolinu (doc. dr Katarina Mirković).
Fakultet za turizam i hotelijerstvo
- Kulturna baština u pokretu: Autentičnost i turističko iskustvo u besplatnim vođenim turama u Kini i Crnoj Gori (dr Jovana Janinović)
Metalurško-tehnološki fakultet
- Modifikacija crvenog mulja za primjenu u fototermalnoj katalitičkoj konverziji CO2 (prof. dr Mira Vukčević)
Biotehnički fakultet
- Prirodni neprijatelji biljnih i leptirastih vaši u zasadima citrusa - ključno sredstvo za strategiju održive i ekološki prihvatljive biološke kontrole (prof. dr Sanja Radonjić)