UBNOR Podgorice odao poštu strijeljanim rodoljubima pod Ljubovićem

Delegacija Udruženja boraca NOR-a i antifašista Glavnog grada Podgorice, zajedno sa članovima porodica strijeljanih rodoljuba, položila je danas vijence na spomen-obilježje pod Ljubovićem, gdje je 25. juna 1943. godine fašistički okupator strijeljao 30 boraca, antifašista i rodoljuba, logoraša zloglasnog Barskog logora.
Kako je saopšteno iz UBNOR-a Podgorice, strijeljani pod Ljubovićem bili su dio grupe od ukupno 180 logoraša, građana Crne Gore različitih nacionalnosti i vjeroispovijesti, koje je okupator u znak odmazde likvidirao u sedam crnogorskih gradova.
– Ovaj zločin predstavlja najmasovnije organizovano strijeljanje koje je fašistički okupator počinio na prostoru Crne Gore. Kroz Barski logor, najveći logor u Crnoj Gori tokom Narodnooslobodilačke borbe, za nešto više od godinu prošlo je oko 10.000 logoraša, među kojima je bilo žena, djece i starijih osoba, izloženih nehumanim uslovima – navodi se u saopštenju.
Predsjednik UBNOR-a Podgorice Borivoje Banović podsjetio je na zločine italijanskog fašističkog okupatora i ulogu domaćih kolaboracionista u njihovom izvršavanju.
– To je bilo vrijeme kada je brat izdavao brata i predavao ga okupatoru. Da nije bilo domaćih izdajnika, bilo bi manje masovnih grobnica i manje strijeljanih u Crnoj Gori – kazao je Banović.
Govoreći o jednom od tragičnih događaja iz tog perioda, podsjetio je na stradanje porodice Dedić na Pobrežju, kada su, kako je naveo, strijeljani Boško Dedić, trojica njegovih sinova i kćerka, dok je italijanski oficir poštedio najmlađeg sina Petra i odveo ga njegovoj majci.
Banović je istakao da u poslijeratnom periodu nije bilo podjela među djecom različitog porijekla i političkih opredjeljenja njihovih porodica.
– Rastao sam i školovao se zajedno sa djecom iz porodica koje su bile na različitim stranama u ratu. Nikada među nama nije bilo podjela niti ružnih riječi. Živjeli smo u vremenu u kojem je svaki dan bio bolji od prethodnog – rekao je on.
Ocijenio je da su podjele obnovljene devedesetih godina prošlog vijeka.
– Došlo je neko ludo vrijeme kada je jedan broj ljudi, predvođen Srpskom pravoslavnom crkvom i četničkim vojvodama, unio nemir i krvoproliće među miran svijet. Danas nas pozivaju na pomirenje, a upravo su oni razorili pomirenje koje je postojalo – naveo je Banović.
On je izrazio nadu da takve politike neće zaustaviti Crnu Goru na njenom evropskom putu.
– Želimo svima bolje sjutra. Neka je vječna slava svim palim borcima, rodoljubima i žrtvama fašističkog terora – poručio je Banović.
Delegacija UBNOR-a Podgorice obišla je i spomen-obilježje posvećeno strijeljanju petočlane porodice Perić i Arse Dedića.
Komemoraciji su prisustvovali i potpredsjednik SUBNOR-a Crne Gore Milojica Dakić i generalni sekretar te organizacije Dragan Mitov Đurović, dok su vijence na spomen-obilježje položili Momčilo Laković, Mladenka Božović i Miloš Brković.