U Kliničkom centru prvi put urađena balon dilatacija plućnih arterija
U Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) danas je po prvi put urađena balon dilatacija plućnih arterija kod mladog pacijenta sa ponavljajućom tromboembolijom pluća.
- U pitanju je relativno nova medicinska procedura (širenje krvnog suda) u liječenju veoma teške bolesti - plućne hipertenzije uzrokovane hroničnom tromboembolijom, koja se počela izvoditi na ovim prostorima unazad osam godina a u poslednje dvije godine je u preporukama za liječenje ove bolesti. Ovo je još jedan dokaz da ljekari i medicinsko osoblje KCCG-a sa velikim entuzijazmom i posvećenošću prate sve savremene metode liječenja, blagovremeno usvajaju nove vještine i uspješno primjenjuju u liječenju crnogorskih osiguranika - saopšteno je iz KCCG-a.
Današnju invazivnu metodu izveo je dr Siniša Dragnić, načelnik Centra za interventnu kardiologiju Klinike za kardiologiju KCCG sa svojim timom, uz podršku prof. dr Slobodan Obradovića, interventnog kardiologa Vojnomedicinske akademije iz Beograda, koji je vodeće ime na ovim prostorima za dijagnostiku i liječenje pacijenata sa plućnom hipertenzijom.
- Danas smo radili rijetku i tešku proceduru na plućnim arterijama. U pitanju je mlad pacijent koji je imao ranije, po svoj prilici u više navrata, emboliju pluća i kod koga nije došlo do razlaganja tih trombnih masa na njegovim arterijama pluća - kazao je prof. dr Obradović.
On je dodao da je to kod njega dovelo do slabijeg protoka krvi kroz arterije pluća te visokog pritisak u plućnim arterijama.
- Njegovo srce počelo je da pati. Njegovo desno srce se naročito proširilo i više ne funkcioniše kako treba, tako da je on sve teže mogao da obavlja svoje svakodnevne životne aktivnosti. Danas smo uspjeli kod njega da uradimo tri velika krvna suda u lijevom plućnom krilu. Očekujemo da on bude značajno bolji već nakon mjesec dana i nastavićemo, jer se ove procedure izvode u više akata, dio po dio pluća. Otvaranje ove tri arterije trajalo je gotovo tri sata. Ovo su vrlo uspješne intervencije i ušle su u preporuke za liječenje ovih pacijenata na ovim prostorima unazad dvije godine, tako da su one na neki način nove ne samo za ove krajeve, nego uopšte nov način liječenja ovih vrlo teških bolesnika. Pored toga oni dobijaju i lijekove a ljudi koji imaju veoma velike trombozne mase mogu i da se operišu - pojasnio je prof. dr Obradović.
Direktorica Klinike za kardiologiju dr Dijana Asanović je kazala da je plućna embolija u porastu, ne samo kod nas, nego svugdje u svijetu.
- Razlog je prije svega i bolja dijagnostika. Može biti prouzrokovana ponavljajućim plućnim embolijama i liječi se upotrebom određenih ljekova. U nekim situacijama i sama upotreba ljekova nije dovoljna pa je potrebno uraditi dilataciju i trombektomiju (mehaničko uklanjanje trombotičnih masa) iz ovako izmijenjenih plućnih krvnih sudova - kazala je dr Asanović.
Dr Dragnić je istakao da je danas u KCCG, u nizu dosadašnjih inovacija, izvedena još jedna nova metoda u liječenju pacijenata sa kardiovaskularnim oboljenjima zahvaljujući se ovom prilikom na višedecenijskoj podršci uvaženog profesora Obradovića.
Kako je dr Dragnić kazao, i do sada je problem pacijenata sa plućnom hipertenzijom bio dosta prisutan kod nas pa je cilj da se prije svega probudi svijest doktora za dijagnostiku navedenog, kao i u daljem toku adekvatno i blagovremeno liječenje.