OBAVJEŠTAJNI PROJEKAT „ZNAČKA“: Ministar unutrašnjih poslova potvrdio pisanje Portala ETV iz avgusta, da bezbjednosne provjere ANB nije prošlo više od 70 policijskih službenika

Spiskove nepodobnih napravili Šćepanović i Šaranović

U dokumentu sa oznakom interno, iz aprila prošle godine, nazvanom „Obavještajni projekat Značka“, u koji je Portal ETV imao uvid, između ostalog piše da je potrebno prikupiti „podatke o uspostavljenim konekcijama službenika Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije za kojeg se prikupljaju podaci sa predstavnicima organa za sprovođenje zakona koji mogu uticati na uspješno sprovođenje aktivnosti“

ČISTKA POČELA: Zgrada Ministarstva unutrašnjih poslova (Foto: Portal ETV/A.I.)
ČISTKA POČELA: Zgrada Ministarstva unutrašnjih poslova (Foto: Portal ETV/A.I.)

Suspenzija 19 policijskih službenika o čemu je juče javnost izvijestilo Ministarstvo unutrašnjih poslova, rezultat je ogromnog političkog pritiska na disciplinskpg tužioca - tvrdi za Portal ETV više službenika MUP-a, koji su se našli na udaru prosrpskih i proruskih vlasti nakon što su preuzeli institucije krajem 2020. godine, i koji su među više od 70 onih koji nijesu prošli bezbjednosne provjere Agencije za nacionalnu bezbjednost.

Većina tih službenika je neraspoređena, ali su, kako kažu, pod konstantnim pritiscima.

I sve ovo dešava se dok se čelnici policije, posebno nakon novog masakra na Cetinju, žale da nemaju dovoljno sposobnog policijskog kadra?! S druge strane, čak više od 70 iskusnih službenika optužuju da su saradnici kriminalnih struktura.

ŽRTVE ODMAZDE

- Žuri im se da nas suspenduju i pošalju kući. Skoro su iz Specijalnog policijskog odjeljenja zvali pojedine kolege i nudili im nagodbu - da oni daju neke informacije za određene bivše rukovodioce, a zauzvrat će im biti uklonjene provjere. Svašta rade. Svaki akt vezan za nas pokušavaju da označe stepenom tajnosti, izvještaj ANB-a nam ne daju, tako da mi ne možemo adekvatno ni da se branimo. Cilj je da nam u što kraćem roku donesu rješenja o prekidu radnog odnosa. To je odmazda. Nemamo pravo na pravično suđenje što je Ustavom zagarantovano - ogorčeni su sagovornici Portala ETV.

Tvrde da i dalje ne znaju za što su optuženi, jer im ne daju na uvid provjere ANB-a prema kojima nijesu prošli bezbjednosne procjene.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova juče je saopšteno da je ministar Danilo Šaranović suspendovao 19 policijskih službenika zbog bezbjednosnih smetnji, te da se ovih dana očekuje pokretanje disciplinskog postupka za ostale službenike koji nijesu prošli bezbjednosne provjere - što je, kako su naglasili, zakonski uslov za suspenziju.

- Komisija za provjeru bezbjednosnih smetnji za vršenje policijskih poslova u Ministarstvu unutrašnjih poslova utvrdila je da za 44 policijska službenika postoje bezbjednosne smetnje za dalji rad, saglasno članu 162 Zakona o unutrašnjim poslovima. Uporedo sa tim, naložene su provjere za 38 službenika i one su u toku - saopšteno je iz MUP-a.

Objasnili su i da „bezbjednosne smetnje za dalji rad u smislu člana 162 Zakona postoje ukoliko je policijski službenik registrovan kao uživaoc opojnih droga ili održava veze sa licima koja neovlašćeno prikupljaju tajne i druge podatke, teroristima, saboterima, članovima organizovanih kriminalnih grupa ili licima za koja se osnovano sumnja da pripadaju takvim grupama“.

Na svojoj Fejsbuk stranici sinoć se oglasio advokat i član Udruženja pravnika Miloš Vukčević s porukom Šaranoviću da se taj postupak ne može tako obavljati.

- Ne može to tako, ministre! Barem ne bi smjelo! Pa i vama se može desiti da popijete kafu sa članom OKG (organizovane kriminalne grupe) za kojeg ne morate znati da je član OKG, jer mu to ne piše na čelu, a i ispijanje kafe nije nikakvo nezakonito postupanje - poručio je Vukčević.

U objavi je potvrdio i ono što tvrde sagovornici Portala ETV, „da mišljenja ANB, koja su ključna u bezbjednosnim provjerama, nijesu dostupna ni stranama u postupku niti institucijama koje na njima temelje odluke“.

- ANB napiše jednu rečenicu da postoje smetnje iz razloga nacionalne bezbjednosti, pri čemu nemate pravo uvida u mišljenje ANB, niti pravo da se upoznate na kojim to činjenicama i dokazima ANB zasniva svoje negativno mišljenje o vama - napisao je Vukčević.

Tvrdi da ni MUP, koji donosi odluke na osnovu tih mišljenja, nema uvid u dokaze, ističući da je posebno što čak ni sud nema uvid u razloge na kojima ANB temelji svoja mišljenja.

- Iz tog razloga najveći broj takvih rješenja biva poništen na sudu. Na taj način krši se Evropska konvencija o ljudskim pravima, pravo na pravično suđenje i pravo na jednakost oružja, jer svaka strana ima pravo uvida u dokaze i razloge koje ima druga strana, u ovom slučaju ANB - napisao je Vukčević.

Upozorio je na potrebu stroge kontrole rada ANB-a, posebno kada je riječ o njihovim mišljenjima o bezbjednosnim smetnjama, jer, kako je istakao, ANB, kao organ izvršne vlasti, može biti podložan političkom uticaju.

- Ne smije se pouzdati u časnu 'pionirsku' riječ službenika ANB. U suprotnom, vratismo se u 1948! - zaključio je Vukčević u objavi na Fejsbuku.

INTERNI DOKUMENT

da politika određuje protiv koga će biti pokrenut disciplinski postupak, potvrđuju i naši sagovornici.

- Jednom službeniku iz regije ,,Sjever“ došla je negativna provjera, kao i svima nama, ali je pod pritiskom političkih partija naklonjenih srpskoj politici ta provjera ANB-a naprasno povučena – kažu oni.

Kategorčni su da su aktuelni rukovodioci sektora bezbjednosti „osvetnički nastrojeni“.

- To nikada nije bilo ovako, a pri tome imaju jako loše najmere i ne biraju sredstva da ostvare ciljeve – naglašavaju naši sagovornici, iskusni službenici MUP-a koji su na meti proruskih i prosrpskih vlasti.

Kažu da je, pogotvo od dolaska Šaranovića na čelo MUP-a, „unešen razdor među policajcima“.

- Sadašnji v.d. direktora policije Lazar Šćepanović u aprilu je, kao pomoćnik direktora, poslao povjerljivi telegram u kojem je bukvalno tražio da kolege jedni o drugima pišu, dostavljaju informacije. Prethodno je u svakoj stanici policije i odjeljenju bezbjednosti postavio svoje ljude od kojih je tražio da prikupljaju informacije o kolegama i dostavljaju mu ih – ističu sagovornici Portala ETV.

Šćepanovićev dopis iz aprila prošle godine dostavljen regionalnim centrima
Šćepanovićev dopis iz aprila prošle godine dostavljen regionalnim centrima(Photo: Portal ETV)

Početkom prošle godine, kako kažu, Šćepanović je „bukvalno pravio pritisak na sve načelnike i rukovodioce da šalju prijedloge da se rade provjere“.

- Makar što se tiče sjevera, on je načelnicima dostavio spiskove sa imenima službenika za koje je zahtijevao da mu dostave prijedlog za provjere – tvrde oni.

U dokumentu sa oznakom interno, od 11. aprula prošle godine, nazvanom „Obavještajni projekat Značka“, u koji je Portal ETV imao uvid, između ostalog piše da je „fokus navedenog projekat prikupljanje kriminalističko obavještajnih podataka sa ciljem identifikacije službenika Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije koji su interesno povezani sa članovima visokorizičnih kriminalnih grupa i operativno interesantnim licima, sprovođenjem kriminalnih aktivnosti kao i onih službenika koji vrše krivična djela sa elementima korupcije“.

Ističe se i da je potrebno prikupiti „podatke o uspostavljenim konekcijama službenika Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije za kojeg se prikupljaju podaci sa predstavnicima organa za sprovođenje zakona koji mogu uticati na uspješno sprovođenje aktivnosti“.

KADIJA TE TUŽI, KADIJA TI SUDI

- Šaranović je postavio svoje disciplinske tužioce i disciplinsku komisiju, a odluke o težim disciplinskim prestupima donosi ministar i sada je sve pod njegovom kontrolom. Njegovi tužioci nas tuže, njegova komisija nam sudi, a on donosi odluku – ogorčeni su službenici MUP-a koji su se javili našoj redakciji i tvrde da su žrtva političkog progona.

Bezbjednosne smetnje, kako kažu, stavljene su im na teret, jer je političko rukovodstvo procijenilo da im oni mogu biti smetnja.

Iz MUP-a, međutim, tvrde da su ova služba i Uprava policije pune kriminalaca i da je njihova namjera da ih se riješe.

- Imajući u vidu da su MUP i Uprava policije suočeni sa realnošću lišavanja slobode dva bivša direktora policije, dva bivša pomoćnika direktora i desetina policijskih službenika koji se terete za razna krivična djela, postizanje punog integriteta ovog organa i apsolutna dekriminalizacija policije ostaje naš fokus - naglasili su u jučerašnjem saopštenju.

Šaranović je prije nekoliko dana najavio da će narednih dana biti suspendovano 70 službenika policije, ali se ispostavilo da suspenzije ne mogu ići dinamikom kako je on to zamislio.

Šaranović i Šćepanović
U ZAJEDNIČKOJ AKCIJI: Danilo Šaranović i Lazar Šćepanović(Photo: Portal ETV/Marija Žižić)

Za policijske službenike sa Šaranovićevog i Šćepanovićevog spiska provjere ANB stigle su još u junu kada je njih više od 60 pozvano na razgovor kod neposrednih rukovodilaca i kada im je saopšteno da će protiv njih biti pokrenuti disciplinski postupci, a onda i otkazi.

Načelnici su tada odbili da im uruče rješenja o pokretanju disciplinskog postupka.

Portal ETV u avgustu je objavio da je Komisija za utvrđivanje bezbjednosnih smetnji MUP-a, prema nezvaničnim informacijama, utvrdila, u koordinaciji sa Unutrašnjom kontrolom i ANB, da za više od 70 policijskih službenika postoje bezbjednosne smetnje za dalji angažman u Upravi policije.

Visoki funkcioner MUP-a, koji je iz razumljivih razloga želio da ostane anoniman, tada je kazao za naš portal da se radi o spornim odlukama.

- Bezbjednosne smetnje se baziraju primarno na obavještajnim saznanjima, informacijama, a to samo po sebi ne može biti dokaz. Ovi postupci, svakako će biti test za ovakvo rješnje obezbjeđivanja integriteta policijskih službenika. Samo se nadamo da nešto što je trebalo da bude mehanizam za obezbjeđivanje integriteta se ne ispostavi kao batina za obračun političkih elita sa nepodobnima – rekao je on tada.