Osmoro kandidata za generalnog direktora RTCG ponovo presavili tabak

Nova krivična prijava ODT-u protiv Raonića i ekipe

Kriviična prijava podnijeta je danas Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici protiv Borisa Raonića - generalnog direktora RTCG, Veselina Drljevića - predsjednika Savjeta RTCG, Željka Mićovića - rukovodioca Pravne službe RTCG, te članova i članica Savjeta Naoda Zorića, Filipa Lazovića, Amine Murić, Milice Špajak i Vladimira Drekalovića, kao  i advokatice RTCG Zorice Đukanović.

 (Foto: Duško Mihailović)
(Foto: Duško Mihailović)

Osmoro kandidata za generalnog direktora Javnog servisa, koji se zbog netransparentnog procesa nijesu pojavili na sjednici Savjeta Radio-televizije Crne Gore 31. avgusta na intevrjuima, podnijeli su novu krivičnu prijavu protiv odgovornih u toj kući zbog osnova sumnje „za koruptivno ponašanje, zloupotrebu službenog položaja, te kršenje ljudskih I radnih prava, uz diskriminaciju“. 

Kriviičnu prijavu podnijelu su danas Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici protiv Borisa Raonića - generalnog direktora RTCG, Veselina Drljevića - predsjednika Savjeta RTCG, Željka Mićovića - rukovodioca Pravne službe RTCG, te članova i članica Savjeta Naoda Zorića, Filipa Lazovića, Amine Murić, Milice Špajak i Vladimira Drekalovića, kao  i advokatice RTCG Zorice Đukanović

- Kako je navedeno u prethodnim prijavama i tekstovima u crnogorskim medijima (Prijava od 16.08.2024 i tekstovi u prilogu) generalni direktor RTCG i Savjet RTCG nijesu prezali od nezakonitih imenovanja što su potvrdili pravosudni organi. Ponovo je sada beskrupulozno pređena granica poštovanja prava, što predstavlja bezočno vrijeđanje javnog interesa. Ukazujemo na namještene izbore od 31. avgusta 2024, i novi dokaz kontinuiranog rada kriminalne grupe na čelu sa Borisom Raonićem – navodi se u krivičnoj prijavi. 

Izbor prije izbora

Podnosioci prijave navode da su povodom raspisivanja konkursa posmatrali radnje kojima je obezbijeđena prohodnost nelegalnog kandidata. Ukazuju da je Savjet prilagodio kriterijume potom izabranom, i dosad nelegalno biranom Borisu Raoniću, omogućujući mu put do čelne funkcije, umjesto da biraju najboljeg među jednakima. 

- Zakon o nacionalnom javnom emiteru predviđa da jedna osoba može biti imenovana dva puta. Pošto je do sada Boris Raonić imenovan tri puta, predsjednik Savjeta RTCG Drljević i članica Amina Murić angažovali su advokate da protumače u korist Raonića zakonski limit, bolje reci nađu način da premoste nekako stavku od maksimalno dva imenovanja, i da se tako omogući da se među kandidatima nađe, rekli bismo njihov suštinski - vođa, Raonić. Time su mu pomogli da opet bude đe mu nije mjesto - prema odluci sudova – navode podnosioci prijave.

Kako kažu, pomenuti advokati derogirali su pravo protumačivši za ovu priliku kako je Raonić do sada - biran nezakonito, pa su time njegovi mandati ništavni. 

- Kao da nije ni bio direktor RTCG. Ako bi bili u pravu ispada da je ovo sada njegovo debitovanje u Javnom medijskom servisu Crne Gore. Ali nijesu u pravu jer on vlada Javnim servisom od septembra 2021. Treba reći da su advokati RTCG za ovu priliku tvrdili suprotno njihovim stavovima u prethodnim sudskim procesima kada su potencirali – da je Raonić zakonito biran. Izgubili su. I sada, za potrebe konkursa, smatraju suprotno od njihove tvrdnje u prethodnim suđenjima Što bi se moglo razumjeti kao promjena strategije da je tvrdnja konzistentna u svim pasusuma Odluke Savjeta RTCG po konkursu od 15.07.2024 (u daljem tekstu „Odluka“). Međutim nije. Jer mu se u tom dokumentu i te kako uvažavaju zasluge iz prethodnih „ništavnih“ mandata. Savjet je na osnovu takvih kontroverznih tumačenja izabrao novog/starog direktora Raonića kao da je mu to prvi put a ne četvrti (uključujući VD funkciju). Još gore: dali prednost nad ostalim kandidatima jer je prethodno bio direktor. Dali su mu prednost zbog zasluga iz mandata koje tretiraju - ništavnim! – navodi se u prijavi.

Savjet je, kako kažu, čak formirao i komisiju za provjeru i odobravanje dokumenata prijavljenih hoteći da skinu direktnu odgovornost sa sebe zbog čudnog, blago rečeno, uvrštavanja Raonića. Zvaničan izvještaj te komisije nikad nije objavljen. Na taj način je, kako navode podnosioci prijave, onemogućeno da se protiv njihovog izvještaja koristi neki pravni lijek.

Dokumenti kandidata sakriveni od javnosti 

- Prije sjednice na kojoj je Boris Raonić opet izabran RTCG i njena Pravna služba, evo ni do predaje ove tužbe, nijesu odgovorili na jasna pitanja kandidata. Pitanja koja su trebala razgolititi zle namjere i nečasnu unaprijed pripremljenu promociju aktuelnog lidera RTCG. Nije odgovoreno iako na to obavezuje Zakon o slobodnom pristupu informacijama – navodi se u prijavi.

Podnosioci prijave, shodno odredbama Zakona o slobodnom pristupu informacijama, a štiteći javni interes, zahtijevali su da im se dostavi u najkraćem mogućem roku ono što bi ukazalo na, kako kažu, namještaljku.

  1. dokumentacija vezana za kandidaturu Borisa Raonića za generalnog direktora RTCG
  2. izvještaj Komisije obrazovane od strane Savjeta RTCG (Balša Milić, Irena Vešović, Rada Ćupić)
  3. potvrda o radnom iskustvu Borisa Raonića
  4. izvještaj advokata Zekovića i Đuranovićke o mogućnosti trećeg imenovanja Borisa Raonića za generalnog direktora RTCG

 Kontroverzna Odluka

- Kako smo očekivali, u javnosti nagovještavali, Boris Raonić je na kraju namještenog procesa opet protivzakonito izabran 31.08.2024 . Dvadesetak dana nakon toga dostavljena je kandidatima Odluka. Koja dodatno ukazuje na nepravedan i neispravan izbor jer su u obrazloženju mnoge neistinitosti, nepotpunosti, i nedokazive relativnosti – navodi se u prijavi.  

Oni nabrajaju najindikativnije 

  • Neistinit je iskaz u Odluci da je „izabrani kandidat u prethodnom periodu sa pozicije rukovodioca javnog servisa ispunio neke od zadatih ciljeva strateškog dokumenta RTCG“. Jer u posljednje tri godine nije ispunjen niti jedan javno proklamovan plan. Planovi i rezultati mijenjani su tokom godine što ne bi smjelo, kako finansijski, tako i programsko-produkcioni. Tim izmjenama sprovođena je kadrovska politika po klijentelističkim potrebama Raonića i Drljevića. Nijedan plan zapošljenih na nivou godine nije donešen, niti oglašen izvještaj o broju zapošljenih.
  • Pominje se u Odluci kako je miljenik Savjeta zaslužan što su RTCG, odnosno njeni mediji postali najgledaniji i najslušaniji što su, kaže se, pokazali rezultati istraživanja. Međutim ne kaže se kojih istraživanja, na kojem prostoru, i u kojoj konkurenciji. Usput se pozivaju na EU nalaze pa ispada da je naš Javni servis evropski lider. A u stvari je izvitoperen takozvani SHR-udio u gledanosti, u odnosu na samo na domaće televizije.
  • Nabrajaju se uspjesi Javnog servisa u Odluci uz potenciranje kako je takve rezultate RTCG je postigla zahvaljujući politički uravnoteženom izvještavanju posljednjih godina prema izvještajima Evropske komisije o napretku naše zemlje. Međutim, pošto je prethodno angažovanje Raonića ništavno prema sudskim odlukama onda zasluge ne mogu da idu nikako njemu nego - ostatku kolektiva.
  • Nas asocira da je stavke Odluke Raonić diktirao Savjetu, i njegovom predsjedniku Drljeviću, kako navedosmo u prethodnoj krivičnoj prijavi „članu organizovane kriminalne grupe“, jer u brojnim panagircima iza kojih stoji direktno ili indirektno Raonić, neprestano se ističe RTCG zbog „balansiranog“ izvještavanja. Istina, tako jeste rečeno u nalazu Evropske komisije u prošlogodišnjem pomenu RTCG, ali se u korist Raonića forsira samo taj akcenat uz prećutan produžetak pasusa koji ukazuje na Raonićevu krivičnu djelatnost:
  • „Osnovni sud u Podgorici je u januaru 2023. godine poništio odluku Savjeta RTCG o imenovanju generalnog direktora javnog emitera kao nezakonitu. U maju 2023. godine, ovu presudu je u drugom stepenu potvrdio Viši sud u Podgorici. U junu 2023. godine Savjet je ponovo imenovao istu osobu za generalnog direktora RTCG, što je izazvalo oštru reakciju civilnog sektora. Mnoge su organizacije optužile Savjet RTCG za zloupotrebu službenog položaja i nepoštovanje pravosnažne i nepobitne sudske odluke. Tužilaštvo je pokrenulo krivičnu (kriminalnu) istragu u ovom slučaju. Efikasan pravni lijek u slučajevima kada Skupština treba razriješiti članove Savjeta RTCG što tek treba da se obezbijedi, bilo kroz sudsku praksu ili kroz zakon“
  • Izvještaji međunarodnih faktora su takođe uopšteno i lukavo prilagođeni isticanju Raonićevih zasluga jer, veli se u Odluci, RTCG prema izvještaju EU o stanju ljudskih prava i sloboda bilježi najbolje rezultate po međunarodnom istraživanju na Zapadnom Balkanu. Kako je to istraživanje sprovedeno i ide njemu u prilog nije jasno jer taj nelegalni Raonić upravo otpušta radnike i to nezakonito. Njegovo nepravedno rukovođenje ljudskim resursima tema je brojnih sudskih procesa. Procesi traju, uz napore porodica, što nije razlog za hvalu na polju „ljudskih prava i sloboda“. Sve će na teret građana Crne Gore bilo što su ostali bez posla bilo što će se eventualno platiti troškove procesa izazvanih potezima direktora koji je nelegalno i neznaveno rukovodio ljudskim resursima.
  • U Odluci se navodi da je Boris Raonić „dodatno uspješno obrazložio nacrt programa razvoja RTCG“. Bez pojašnjenja u čemu je ta uspješnost. Što je to u razgovoru obrazloženo a nije u njegovoj pisanoj prijavi? Savjet se dalje u Odluci bavi nekakvim „segmentima“ koji su kod Raonića sadržani a kod ostalih nijesu. Koji segmenti, ostaće tajna?  Na kraju se ističe kako je on zadovoljio uslove konkursa. Što je razlog da ga izaberu. Pa zar to nije komisija ustanovila? Ako je zadovoljenje uslova meritorno valjda su ostali zadovoljili. Ali ih nije zapalo da postanu izabrani, a ova prijava ukazuje da nije ni moglo da ih zapadne zbog favorizovanja vođe kriminalne grupe.

Suštinski, kako piše u krivičnoj prijavi ODT-u,  Odluka je nastavak djelovanja kriminalnog udruženja pod vođstvom Raonića, nauštrb javnog interesa, uz velike reputacione i finansijske posljedice po RTCG. Ovo je ne samo slučaj suptilnog kriminala, nego opšta sprdnja sa državnim institucijama uz sticanje, na račun javnog sektora, enormnih prihoda. 

Krivičnu prijavu potpisuju Srđan Čović,  Časlav Vujotić,  Snežana Burzan, Slaven Knezović, Andrijana Kadija, Žarko Božović, Sabrija Vulić i Vladimir Maraš.

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.