Pod sloganom "Đe su naša prava" u Podgorici održana je 12. povorka ponosa LGBT osoba „Montenegro Pride 2024“

Nećemo prihvatiti tišinu i ostati imuni na nepravdu

LGBTQ osobe su prisutne u svim sferama društva. Mi smo radnici i radnice, umjetnici i umjetnice, ljekari i ljekarke, profesori i profesorke, preduzetnici i preduzetnice, te političari i političarke. Prema procjenama, oko 10 odsto populacije su LGBTQ plus osobe. U Crnoj Gori to znači desetine hiljada ljudi. Mi smo vaši prijatelji, kolege, članovi porodice. Mi smo ovdje, postojimo. Stvaramo, plaćamo poreze, gradimo ovu zemlju... I za to ne tražimo ništa drugo osim poštovanja i jednakih prava. Jer društvo koje ne uključuje svoje članove je društvo koje gubi – poručila je direktorka organizacije Queer Montenegro Staša Baštrica

Pod sloganom "Đe su naša prava" u Podgorici je održana 12. povorka ponosa LGBT osoba „Montenegro Pride 2024“ sa koje je poručeno da ta zajednica neće prihvatiti tišinu i ostati imuni na nepravdu i upućen zahtjev za hitno usvajanje zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja, rješavanje problema nedostatka hormonske terapije za trans-žene, usaglašavanje povezanih zakona sa Zakonom o životnom partnerstvu lica istog pola, procesuiranje slučajeva nasilja kao zločine iz mržnje, punu implementaciju strategije za unapređenje kvalitete života LGBTQ osoba i da Ministarstvo unutrašnjih poslova konačno omogući državljanstvo djeci istopolnih roditelja.

- Od Palestine do Ukrajine, od prava žena do prava LGBTQ osoba, borba za slobodu i dostojanstvo je univerzalna. Mi stojimo rame uz rame sa onima koji se bore za svoja prava širom svijeta. Naše pravo na samoodređenje nije samo lokalna borba, već globalni pokret – poručila je Iskra Đurišić iz Asocijacije Spektra.

Montenegro Pride 2024

Ona je kazala da samoodređenje, tema ovogodišnjeg Pride-a, nije samo pravna ili politička ideja, već suština slobode, dok sa druge strane žive u svijetu koji ih često odbacuje, koji ih želi zatvoriti u nevidljive okvire, među četiri zida, daleko od javnog pogleda.

- Ovdje smo da podsjetimo da naša prava nijesu privilegije, ona su osnovna ljudska prava i vrijeme je da ih dobijemo. Ovaj trenutak je posvećen svima nama, onima čiji su životi ispunjeni borbom, ali i nadom. Jer iako nas žele ućutkati mržnjom i fašizmom, mi im kažemo, mi smo ovdje i nastavit ćemo da se borimo – kazala je Đurišić.

Zato je, kako je rekla, Zakon o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja korak ka oslobađanju trans osoba od stega prošlosti. 

- Ovaj zakon je u mnogim razvijenim zemljama, poput Njemačke, Belgije, Danske i drugim evropskim zemljama, bio istorijski trenutak koji je doprinio tome da se raznolikost doživljava kao jednako važan dio društva. Crna Gora, kroz svoju bogatu antifašističku istoriju, zna šta znači pravo na samoodređenje i danas, kao i kroz istoriju, ta borba ostaje ključna – poručila je Đurišić.

Montenegro Pride 2024

Pitanje „đe su naša prava“ nije retoričko, već direktan zadatak društvu i sistemu koji nas ignoriše, poručila je direktorica organizacije Queer Montenegro, Staša Baštrica.   

- Naša prava nisu luksuz i posebna privilegija. Ona su osnovna, ljudska i neutuđiva. Opresija nije abstraktan pojam. Ona je realnost sa kojom se suočavamo svakodnevno. Na poslu, u školama, u zdravstvenom sistemu, u porodici. Kad moramo da skrivamo svoj identitet, ili strahujemo od nasilja, jer naša država ne štiti sve svoje građane – kazala je Baštrica.

Ona se zapitala gdje su zakoni koji ih jednako tretiraju, institucije koje će ih braniti i poručila da neće ćutati pred sistemom koji ih marginalizuje. 

- LGBTQ osobe su prisutne u svim sferama društva. Mi smo radnici i radnice, umjetnici i umjetnice, ljekari i ljekarke, profesori i profesorke, preduzetnici i preduzetnice, te političari i političarke. Prema procjenama, oko 10 odsto populacije su LGBTQ plus osobe. U Crnoj Gori to znači desetine hiljada ljudi. Mi smo vaši prijatelji, kolege, članovi porodice. Mi smo ovdje, postojimo. Stvaramo, plaćamo poreze, gradimo ovu zemlju... I za to ne tražimo ništa drugo osim poštovanja i jednakih prava. Jer društvo koje ne uključuje svoje članove je društvo koje gubi – kazala je ona.