Udruženje Geštalt psihoterapeuta Crne Gore osuđuje neodgovorne izjave zvaničnika, grubu retoriku u javnom prostoru i, kako navode, senzacionalističko medijsko izvještavanje nakon masovnog ubistva na Cetinju

Narasle društvene i političke tenzije mogu da budu okidač za monstruozan zločin

Skrećemo pažnju na lažnu vijest koja kruži društvenim mrežama da je stopa mentalnih oboljenja veća na Cetinju nego u ostatku države. Apelujemo na građane da provjeravaju izvore informisanja i naročito da budu oprezni prema sadržaju koji se plasira na društvenim mrežama – saopštili su oni

Uviđaj nakon masovnog ubistva na Cetinju (Foto: Reuters/Stevo Vasiljević)
Uviđaj nakon masovnog ubistva na Cetinju (Foto: Reuters/Stevo Vasiljević)

Udruženje Geštalt psihoterapeuta Crne Gore, u saopštenju dostavljenom Portalu ETV, apeluju na nosioce funkcija - prije svih u parlamentu i Vladi, kao i u vjerskim zajednicama, ali i na ostale aktere koji dobijaju medijski prostor da svoj uticaj iskoriste da redukuju polaritete u društvu i agresivnu retoriku.

AOsuđuju, kako su istakli, neodgovorne izjave političkih zvaničnika, grubu retoriku u javnom prostoru i senzacionalističko medijsko izvještavanje nakon tragičnog, masovnog ubistva koje se dogodilo na Cetinju. 

- Neopreznim izjavama u kojima se sve osobe koje imaju problem u mentalnom zdravlju targetiraju kao potencijalni počinioci zločina, doprinosi se njihovoj većoj stigmatizaciji u društvu – ističu oni u saopštenju. 

Kao profesionalci, koji nastoje da razumiju čovjekovo ponašanje u svojoj slojevitosti, naglašavaju iz ovog udruženja, žele da ukažu da masovni zločini, kakav je i krvavi pir koji se dogodio u crnogorskoj Prijestonici, nijesu posljedica samo jednog faktora, već više njih. 

- U tom kontekstu smatramo da masovnim zločinima, osim faktora sadržanim u strukturi ličnosti počinioca, doprinose i spoljni faktori - od onih koji se tiču mogućnosti za posjedovanje oružja, do društvenih i političkih naraslih tenzija u crnogorskom društvu, a koje ugrožavaju osjećaj sigurnosti, i u jednom trenutku mogu da budu okidači (trigeri), koji za posljedicu mogu da imaju monstruozan čin, kakav se desio na Cetinju – pišu u saopštenju.

Kako se trodnevnim ćutanjem neće sanirati tenzije koje godinama unazad tinjaju među građanima i građankama naše države, naglašavaju oni, koriste priliku da apeluju na donosioce odluka, kao i na one pojedince koji oblikuju medijski prostor ili na bilo koji način utiču na građane, da u daljim obraćanjima nastoje da svojim porukama, ali i ličnim primjerom, podstiču građane i građanke na toleranciju i poštovanje različitosti, solidarnost i razumijevanje.

- Skrećemo pažnju na lažnu vijest koja kruži društvenim mrežama da je stopa mentalnih oboljenja veća na Cetinju nego u ostatku države. Apelujemo na građane da provjeravaju izvore informisanja i naročito da budu oprezni prema sadržaju koji se plasira na društvenim mrežama. Cetinje je naša Prijestonica, grad kulture, istorije, muzeja i tradicije i duboko saosjećamo sa njegovim bolom – piše u saopštenju. 

Ukazuju i na činjenicu da je „od prve tragedije na Cetinju, u cilju unaprjeđenja mentalnog zdravlja, sistemski urađeno vrlo malo, ili nimalo“. 

- Kao pojedinci koji već dugi niz godina djeluju na području unaprjeđenja mentalnog zdravlja, otvoreni smo da pružimo podršku u kreiranju politika i usluga očuvanja mentalnog zdravlja crnogorskih građana. U ovim teškim uslovima za sve, apelujemo na značaj prevencije mentalnog zdravlja i urgentnog djelovanja na području njegovog unapređenja – istakli su oni. 

Izrazili su duboko saosjećanje sa bolom članova porodica i bližnjih, koji su izgubile svoje najbliže, a povrijeđenima koji su na liječenju u Kliničkom centru Crne Gore žele brz i uspješan oporavak.

- Članovi Geštalt udruženja Crne Gore stoje na raspolaganju, da u okviru svoje struke pruže pomoć i podršku članovima porodica koje su u traumi, kao i svima kod kojih je ovaj strašan događaj proizveo strah, tugu, nesigurnost – zaključuju u saopštenju.

Crna Gora je u šoku od 1. januara popodne kada je odjeknula stravična vijest da se u crnogorskoj Prijestonici dogodilo još jedno masovno ubistvo, nepunih dvije i po godine nakon što je pomahnitali ubica Vuk Borilović u naselju Medovina u krvavom piru ubio 10 osoba, među kojima i dvojicu dječaka, a šestoro ranio. Iako je policija ubrzo po prijavi uplašenih mještana stigla u Medovinu, Borilović je ubijen tek skoro sat pošto je počeo krvavi pir, odnosno kada su građani Prijestonice krenuli da se samoorganizuju kako bi se sami zaštitili, jer su policajci, maltene bez ikakve reakcije, svjedočili ubistvima.

Epilog masakra Aca Martinovića je užasniji – 12 mrtvih, među kojima isto dva dječaka, i četvoro ranjenih. Ubio se šest sati kasnije kada ga je policija, konačno, locirala. 

Crnogorska javnost ogorčena je zbog činjenice da je policiji trebalo skoro šest sati da locira ubicu koji je nekoliko sati izmicao potjeri bježeći automobilom, a onda je uspio da skoro tri sata ostane van njihovog domašaja, iako se skrivao na ograničenom prostoru.  

Osim reakcije policije na terenu i reakcija policijskih zvaničnika na ovo masovno ubistvo, kao i na ono od prije dvije i po godine, bila je neprihvatljiva, neprofesionalna, čak nedostojanstvena. Od ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i vršioca dužnosti direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića, do premijera Milojka Spajića. Ono što oni saopštavaju javnosti alarm je koji potvrđuje da je crnogorski bezbjednosni sektor u rasulu, da su rukovodioci nekompetentni i nesposobni da organizuju i pruže adekvatan odgovor na bilo kakvu krizu, kamoli na masovni zločin, a sve to unosi nemir i paniku među građanke i građane Crne Gore.