Muk: Što prije pokrenuti parlamentarne mehanizme za procjenu postupanja nadležnih u tri tragična događaja na Cetinju i u Bijelom Polju
Institut alternativa smatra neophodnim da Skupština Crne Gore pokrene kontrolne mehanizme za procjenu postupanja policije i drugih državnih organa u odnosu na tri tragična događaja sa smrtnim posljedicama iz januara 2025. godine i avgusta 2022. godine na Cetinju, kao i 2024. godine u Bijelom Polju.
Predsjednik Upravnog odbora Instituta alternativa Stevo Muk kazao je da je važno što prije pokrenuti parlamentarne mehanizme za prikupljanje informacija, izvlačenje pouka i procjenu odgovornosti rukovodilaca i članova Vlade.
- Informacije prikupljene na navedeni način mogu biti osnov za planiranje daljih reformi, naročito Uprave policije i Ministarstva unutrašnjih poslova, zdravstvenih, institucija socijalne zaštite i drugih - istakao je Muk u saopštenju.
On je stava da Skupština treba da angažuje kapacitete stručne službe, uključujući i Istraživački centar, ali i da pozove sve pojedince i organizacije koje mogu svojim znanjima i iskustvima da pomognu u analizi i procjeni.
- Skupština ima na raspolaganju različite mehanizme, od poslaničkih pitanja, preko konsultativnih i kontrolnih saslušanja, koja može organizovati u jednom odboru (Odboru za bezbjednost i odbranu) ali i kao zajednička saslušanja ovog i drugih odbora (odbora u čijoj nadležnosti je zdravstvo, odnosno pravosuđe i sl) - naglasio je on.
Smatra primjerenim izborom, imajući u vidu složenost pitanja koje treba raspraviti, kao i snagu mehanizma kontrole, otvaranje parlamentarne istrage i formiranje anketnog odbora, na čijem čelu je poslanik opozicije.
Muk navodi da Ministarstvo unutrašnjih poslova treba da bez odlaganja, proaktivno dostavi Skupštini Crne Gore sveobuhvatne izvještaje o postupanju policije u ovim događajima, a koji će uključiti ocjenu odgovornosti u lancu odlučivanja i predloge za reforme propisa, praksi i metoda rada.
Takođe, Institut alternativa podržava pravo na slobodu izražavanja i okupljanja. Kritika vlasti je, smatra Muk, poželjna i neophodna u demokratskom društvu.
- Svako ima pravo da traži ostavke političara i funkcionera i iznosi svoje argumente za takve zahtjeve - dodao je Muk.
Ukazuje na neophodnost temeljnog analitičkog pristupa i dijaloga svih važnih društvenih i političkih aktera.
- Imajući u vidu složenost izazova, smatramo da je sveobuhvatan pristup u traženju uzroka i odgovornosti jedini put ka održivom i sistemskom odgovoru - zaključio je Muk.