Mahala bez vode, Vodovod sumnja u „divlje” hidrofore

Mještani XXXVI ulice u Mahali navode da više od stotinu korisnika vodovodne mreže uredno izmiruje obaveze prema Vodovodu, a vode uveče nemaju, piše ''Dan''.
Problem su početkom juna prijavili Vodovodu i privremenio je pritisak u cijevima bio nešto bolji, međutim, već nekoliko dana od 17 sati do ponoći vode nema.
Direktor Vodovoda Aleksandar Nišavić kazao je da su izlaskom na teren u toku radnog vremena utvrdili da potrošači imaju uredno vodosnabdijevanje, ali da se problem se javlja u večernjim satima.
– Evidentna je prekomjerna potrošnja i postoji sumnja da određeni potrošači imaju ugrađene hidrofore, što je u suprotnosti sa zakonom. Na cjevovodu ugrade hidrofor da bi vukli više vode nego što je pritisak u mreži, čime usmjeravaju dostupne količine vode na svoja imanja, a istovremeno komšije ostaju bez pritiska. Ugradnja hidrofora u stambenim objektima je zabranjena, izuzev zgrada preko dva sprata, kod kojih postoji potreba pojačavanja pritiska kako bi voda stigla do najvisočijih spratova - rekao je Nišavić.
On ističe da će Vodovod sa inspekcijama kontrolisati i sankcionisati one koji nelegalno i neracionalno troše vodu.
– Naša služba će obići ovaj kraj i gdje zateknu hidrofor na mreži napraviće zapisnik i dalje procesuirati vlasnika. Činjenica da punih devet mjeseci nema žalbi govori o tome da sistem redovno funkcioniše za osnovne potrebe za šta je i namijenjen. Potrošnja za one djelatnosti za koje sistem nije namijenjen dovodi do toga da potrošači u večernjim satima kada se nalivaju zasadi nemaju dovosno vode - ističe Nišavić.
Mještani kažu da mašine za veš i suđe ne mogu da upale, a preko dana pune bidone kako bi mogli da funkcionišu.
Žiteljka ove ulice Rajka Pantović kazala je da je loše vodosnabdijevanje dugogodišnji problem sa kojim se suočavaju.
– Nakon što sam se početkom juna obratila Vodovodu problem je riješen i u jednom periodu imali smo uredno vodosnabdijevanje i pritisak vode bolji nego tokom većeg dijela zime. Međutim, pokazalo se da je to rješenje bilo samo privremeno, jer smo posljednjih dana ponovo suočeni sa istim problemom – veoma slabim pritiskom tokom dana i potpunim nestankom vode u večernjim satima. Ono što posebno zabrinjava jeste činjenica da je Vodovod nedavno saopštio da su za ljetnju sezonu izvršene sve neophodne pripreme, uključujući remonte pumpnih agregata, rekonstrukciju dotrajalih cjevovoda, kontrolu potrošača i druge aktivnosti, uz uvjeravanja da tokom ljeta neće biti nestašica vode. Nažalost, u našem naselju rezultat tih priprema se za sada ne vidi - kaže Pantović.
Ona navodi da u ovom dijelu Mahale ima više od 100 korisnika i da svi moraju imati uredno vodosnabdijevanje.
– Ne želimo da stičemo utisak da smo korisnici sistema samo onda kada ima dovoljno vode, dok se tokom svakog ljeta suočavamo sa istim problemom. Činjenica da je problem nakon obraćanja bio riješen pokazuje da rješenje postoji. Zato očekujemo da nadležni preduzmu konkretne korake - navodi Pantović.
Njena komšinica Vanja Peruničić kazala je da i kada ima vode pritisak je jako loš.
– Kod nas je godinama ljeti isti problem. Od polovine maja kreće loš pritisak i tokom ljeta nemamo vode. Svi smo pripremili burad sa vodom, sipamo vodu u bidone da imamo za kupatilo, tako ćemo očigledno da se mučimo i ovo ljeto. Vjerovatno ćemo se ponovo obratiti nadležnima, jer bukvalno nemamo vode za osnovno funkcionisanje - kaže Peruničić.
Mještanin Saša Bošković ističe da je pritisak oslabio, a da veliki problem imaju u večernjim satima. Bošković kaže da je pritisak bio loš cijele zime, te da se plaše da će tokom ljeta biti još gori.
– Sudeći po trenutnom stanju vode nećemo imati. Planirao sam da idem na sastanak sa predsjednikom Opštine Mihailom Asanovićem da vidimo šta da radimo. Ne znam kako ćemo ljetos bez vode. Vodu skupljamo što je katastrofa. Sad dok razgovaramo jedva da kaplje česma - kaže Bošković.
I Boško Šljukić navodi da su prije 15 dana imali dobar pritisak nakon što su se obratili Vodovodu, ali da poslednjih nekoliko dana česme budu suve.
– Godinama imamo problem sa vodosnabdijevanjem. Uveče potpuno nestane, to su muke - kaže Šljukić.