Konstitutivna sjednica novoizabranog Savjeta ASK-a za vikend
Razlog za ovo rapidno ubrzanje u vezi sa izborom Savjeta i njegovog konstituisanja leži u namjeri za hitnom smjenom aktuelne direktorice ASK-a Jelene Perović i dovođenja na njeno mjesto, prema saznanjima Portala ETV, kadra bliskog Demokratma Alekse Bečića, a uoči lokalnih izbora u Podgorici 29. septembra
Konstutivna sjednica Savjeta Agencije za antikorupciju (ASK), koji je u srijedu prvo na matičnom odboru, a potom i u plenumu izabran sa najmanje dva člana sa upitnim integritetom, održaće se danas, u subotu, u 17 sati.
Razlog za ovo rapidno ubrzanje u vezi sa izborom Savjeta i njegovog konstituisanja leži u namjeri za hitnom smjenom aktuelne direktorice ASK-a Jelene Perović i dovođenja na njeno mjesto, prema saznanjima Portala ETV, kadra bliskog Demokratma Alekse Bečića, a uoči lokalnih izbora u Podgorici 29. septembra.
Prethodno planirana dinamika da se Savjet ASK-a izabere krajem avgusta, ili početkom septembra, promijenjena je nakon odluke o raspuštanju podgoričkog parlamenta i raspisivanja lokalnih izbora u glavnom gradu za kraj septembra.
Prema predloženom dnevnom redu, Savjet će danas izabrati predsjednika i zamjenika predsjednika tog tijela.
Skupštinski Odbor za antikorupciju na sjednici koju je u srijedu brzometno zakazao lider Nove srpske demokratije i predsjednik parlamenta Andrija Mandić, bez prisustva opozicije, utvrdio je spisak od pet kandidata za članove Savjeta ASK-a, koji je kasnije tog dana izabran u plenumu.
Za članove Savjeta ASK-a izabrani su Mladen Tomović, Slavica Mirković, Dragana Šuković, Pavle Ćupić i Aleksandra Vukašinović. Među pet članova novog Savjjeta, najmanje dva su sa veoma upitnim integritetom.
Tomović, koji je i sam bio zaposlen u ASK-u, kako je već pisao Portal ETV, je nakon sporazumnog raskida ugovora o radu i pored činjenice da je u Sporazumu navedeno da je zaposleni iskoristio godišnje odmore za 2016, 2017, 2018 i 2019.. godinu, ipak podnio tužbu Osnovnom sudu u Podgorici kojom je, između ostalog, traži da mu se isplati nakanda štete za neiskorišćene godišnje odmore za navedenu godine.
Osim toga, on trenutno vodi više sudskih postupaka protiv ASK-a u svoje i u ime svojih kijenata, službenika Agencije, što može biti upitno sa sapekta nepristrasnog obavljanja funkcije člana Savjeta te institucije.
Tomović je, takođe, dok je obavljao funkciju načelnika za integritet i lobiranje u ASK-u, bio šef i svojoj supruzi, pa je o njenim pravima i obavezama odlučivao na dnevnom nivou bez izuzimanja od postupanja prema njoj, čime je ugrozio i svoj i integritet institucije.
Pored Tomovićevog, upitan je integritet i predloženog člana za Savjet ASK-a Petra Ćupića, koji je ranije bio angažovan u MANS-u, a sada u Građanskoj alijansi (GA) bliskoj nezakonitom generalnom direktoru Javnog servisa Borisu Raoniću.
Naime, Ćupić je ranije učestvovao u postupku u kojem je ASK na osnovu prijave zvizdača utvrdila ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanja korupcije, o čemu je pisala Pobjeda krajem decebra prošle godine.
Tada je Zoran Vujičić, član Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP) izabran na tu funkciju ispred Građanske alijanse, prema nalazu Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), ugrozio javni interes radnjama koje upućuju na postojanje korupcije na način što je izdejstvovao preporuku te Agencije za učešće NVO GA na konkursu kod Ministarstva javne uprave „Javna uprava dostupna svima“ (Transparentna javna uprava), iako je u isto vrijeme bio angažovan za ekspertske usluge u toj NVO.
U tom slučaju Pavle Ćupić je učestvovao u ime NVO Građanske aliljansa u postupku koji u sebi nosi visoki korupcijski rizik na način što je zatražio preporuku od AZLP-a za učešće na navedenom konkursu, te dostavio sadržinu prpeoruke, koju mu je i potpisana od Savjeta AZLP-a iako ta nevladina organizacija nikada prije toga nije sarađivala sa AZLP-om na bilo kom projektu.
Prema zakonskoj regulativi, ugrožavanje javnog interesa podrazumijeva povredu propisa, etičkih pravila ili mogućnost nastanka takve povrede koja je izazvala, izaziva ili prijeti da izazove opasnost po život, zdravlje i bezbjednost ljudi i životne sredine, povredu ljudskih prava ili materijalnu i nematerijalnu štetu po državu ili pravno i fizičko lice, kao i radnju koja ima za cilj da se za takvu povredu ne sazna, dok integritet predstavlja zakonito, nezavisno, nepristrasno, odgovorno i transparentno vršenje poslova kojim javni funkcioneri i drugi zaposleni u organu vlasti čuvaju svoj ugled i ugled organa vlasti, obezbjeđuju povjerenje građana u vršenju javnih funkcija i rad organa vlasti i otklanjaju sumnju u mogućnost nastanka i razvoja korupcije.