Joksimović: Povećanje temperature Jadranskog mora i invazivne tropske vrste pogoduju širenju virusa kod riba

Aleksandar Joksimović (Foto: TV E/Youtube)
Aleksandar Joksimović (Foto: TV E/Youtube)

Ono što su bioindikatori da se nešto dešava i da se temperatura mora zaista povećala jeste prisustvo tropskih vrsta, takozvanih invazivnih vrsta, koje su iz Indijskog okeana, Crvenim morem i Sueskim kanalom ušle u Sredozemno, pa onda u Jadransko more - kazao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, naučni savjetnik iz Instituta za biologiju mora Aleksandar Joksimović.

Specijalistička veterinarska  laboratorija je izolovala je VER  virus, kaže Joksimović, a pravi izvor zaraze se može utvrditi jedino putem psr testa.

- Na koji način se zaštititi od ovoga, i kako će to dalje ići zaista ne znam, ali oni su sami saopštili da je moguće da se zaraza širi od ribe na ribu, dakle kontaktom, putem vode. Ono što je najvažnije u ovom trenutku je da se, očigledno, taj virus ne prenosi na ljude. Nema bojazni ni panike da će se nešto desiti i da će se ta bolest proširiti - rekao je Joksimović.

Sagovornik Budilnika kaže da je potreban veliki oprez na uzgajalištima riba u Bokokotorskom zalivu, te smatra da će uzgajivači uraditi sve preporuke  i da će tretirati, kako kaže, ribe koje su već u kavezima.

Povećanja temperatura mora, po mišljenju Joksimovića, je najvažniji uzrok pojave ovog obolijevanja kod riba, jer, podsjeća on, pri većim temperaturama se bakterije i virusi lakše razvijaju.

- Mi smo ovoga ljeta imali, kao što znate, temperaturu 30° ovdje u Bokokotorskom zalivu i to na dva metra dubine. Ta temperatura je bila mjerena i na otvorenom moru, što do sada nije zabilježeno i očigledno je taj temperaturni skok, takozvani, pogodovao početku ove infekcije, a kasnije vidite šta se sve desilo. Morski ekosistemi su vrlo osjetljivi, iako mi mislimo i smatramo da su okeani i mora veliki, pa se tu nešto manje dešava i manje se te promjene vide, zapravo ne. Ono što su bioindikatori da se nešto dešava i da se temperatura mora zaista povećala jeste prisustvo tropskih vrsta, takozvanih invazivnih vrsta, koje su iz Indijskog okeana, Crvenim morem i Sueskim kanalom ušle u Sredozemno, pa onda u Jadransko more - naglasio je Joksimović.

Riba lav je i nedavno ulovljena, podsjeća Joksimović, a ona je riba toplih mora,  koja se ovdje, kako kaže udomaćila,  a to je izuzetno invazivna  tropska vrsta ribe.

Kod prirodnih procesa koji se trenutno dešavaju u moru, objašnjava Joksimović, ne može se reagovati, jer, dodaje on, tu je čovjek nemoćan.

- Procjene koje smo imali prilike da čujemo i da čitamo jeste da se temperatura  mora na desetogodišnjem nivou povećala otprilike 0.3°. Procjene su da će 2100.godine temperatura Jadranskog mora biti 3° veća. To u morskom ekosustavu znači mnogo, jer i na decimalnom broju rasta stepena u moru se dešavaju promjene. Ono.što je interesantno za tropske vrste jeste da se one mrijeste tokom cijele godine jer dolaze iz toplih mora - istakao je Joksimović.

Dosad se tvrdilo da je morska sredina najčistija, kaže Joksimović, i da je ta riba iz prirode najzdravija, međutim, dodaje on, svjedoci smo da su mora i okeani zagađeni i u  ribama, kako kaže, nađeni su dijelovi mikroplastike.

- Kao konzumer, čovjek sva zagađenja akumulira u svom organizmu. Oprezan treba biti. Šta će se dešavati u budućnosti nezahvalno je prognozirati, međutim, moramo biti oprezni i na neki način kontrolisati zdravstvenu ispravnost svih tih organizama kojima se hranimo - zaključio je Joksimović.