Idrizović: Imamo jasne mehanizme za kontrolu upravljanja pomorskim saobraćajem i za sankcionisanje onih koji ne poštuju zakon

Nije više neophodno da je inspektor sigurnosti plovidbe fizički prisutan na terenu, već se pomorski i jezerski saobraćaj prati pomoću VTMIS sistema, a prošle godine je započet i striktan režim kontrole i sankcionisanja pomorskog saobraćaja - rekao je gostujući direktor Direktorata za pomorsku i unutarnju plovidbu Crne Gore kapetan Goran Idrizović u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E.
Ministar pomorstva Filip Radulović je tokom kontrole u Plavoj špilji poručio da je sigurnost kupača, turista i svih učesnika u pomorskom saobraćaju apsolutni prioritet, uz znatno rigoroznije kontrole ove sezone.
U posljednje tri sezone Ministarstvo pomorstva, prema riječima Idrizovića, ulaže izuzetne napore da se konačno uvede red i u oblasti pomorske i unutrašnje plovidbe, jer je jedna potpuno nova djelatnost, dodaje on, nikla uprkos ili mimo zakona.
- Prošle sezone smo počeli striktan režim sankcionisanja i kontrole pomorskog saobraćaja, ali je to od godine na mnogo većem nivou. Krajem prošle godine smo usvojili krovni Zakon o sigurnosti pomorske plovidbe i 19. maja smo sa pravnim osnovama iz tog zakona usvojili Pravilnik o sigurnosti plovidbe, izvještavanju i upravljanju pomorskim saobraćajem. Velika je novina što sad imamo zaokružen pravni osnov, imamo jasne mehanizme za kontrolu upravljanja pomorskim saobraćajem i za sankcionisanje onih koji ne poštuju zakon - rekao je Idrizović.
Dodaje da je uvođenje integralnog sistema upravljanja pomorskim saobraćajem jedini put, jer su raniji sistemi bili zasnovani na tradicionalnim načinima kontrole niskofrekventnog saobraćaja, iz razloga što nije bilo mnogo nautičkih objekata tokom sezone.
- Svjedočimo jednoj nekontrolisanoj ekspanziji i utoliko je bilo potrebno da se instalira i operacijalizuje jedan ovakav sistem. Već 2017. počelo se sa instalacijom senzorskih stanica VTMIS sistem i od 2024. je sistem u potpunosti operativan. Prošle godine smo instalirali posljednju senzorsku stanicu na Skadarskom jezeru. Koliki je značaj dovoljno je pomenuti da smo do sada bili isključivo uslovljeni fizičkim prisustvom inspekcije sigurnosti plovidbe na terenu, inače nije bilo alternativnog načina da se prekršaj ustanovi i evidentira i da se i sankcioniše - zaključio je Idrizović.