Više od 860.000 eura vraćeno državi dok se komercijalni emiteri bore za opstanak.

Hodžić: Za medije nema novca, ali za birokratiju ima, da li je cilj razvoj medijskog pluralizma ili administrativno gušenje medija?

 (Foto: Oki Air Broadcasting)
(Foto: Oki Air Broadcasting)

Crnogorska medijska kompanija Oki Air Broadcasting saopštila je da je razočarana odlukom Agencije za audiovizuelne medijske usluge da ih eliminiše iz raspodjele sredstava Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija.

Oki Air Broadcasting je, kako su naveli, jedna od najprepoznatljivijih medijskih sistema kod nas, u čijem sastavu posluju četiri vodeće radio stanice Elmag, Arena, Mag, i EL.

- Nijesmo diskvalifikovani zbog kvaliteta projekata, programskih sadržaja ili profesionalnih standarda. Naprotiv, sadržaji koje smo kandidovali godinama se emituju i bez podrške Fonda i predstavljaju značajan doprinos medijskom pluralizmu u Crnoj Gori - saopštio je Orhan Hodžić, predsjednik medijske kompanije.

Diskvalifikovani su, zbog, kako je kazao, administrativnog pitanja koje se odnosilo na stanje poreske kartice na dan raspisivanja konkursa, iako je naknadno potvrđeno da nije postojao stvarni poreski dug, već neusaglašenost evidencija uslijed implementacije novog sistema.

- Postavljamo jednostavno pitanje: da li je uloga regulatora da traži način da pomogne medijima da opstanu ili da traži formalne razloge da ih eliminiše - pita Hodžić.

Posebno, kaže, zabrinjava činjenica da sama Agencija u svojim analizama i saopštenjima konstatuje da gotovo trećina komercijalnih emitera posluje sa gubitkom i da manje od polovine uspijeva da ostvari pristup Fondu.

- Ako regulator već javno konstatuje da se mediji nalaze u teškoj ekonomskoj situaciji, kako je moguće da se administrativne prepreke stavljaju ispred javnog interesa, očuvanja radnih mjesta i opstanka domaćih medija- upitao je.

Još je apsurdnije, navodi Hodžić, što je nakon raspodjele sredstava značajan dio novca, tačnije 861.310,44 eura ostao neraspoređen i vraćen u budžet države, dok su istovremeno pojedini emiteri ostali bez podrške koja im je mogla omogućiti dalji razvoj programa i očuvanje radnih mjesta,

Oki Air Broadcasting smatra da usaglašavanje poreskih evidencija predstavlja odnos između privrednog društva i Poreske uprave, a ne osnov za uskraćivanje prava na učešće u projektima od javnog interesa zbog administrativnih neusklađenosti koje su odmah otklonjene.

Zato danas, kako dodaje Hodžić, s pravom pitaju nadležne institucije:

- Da li Ministarstvo kulture i medija i regulator Agencija za audiovizuelne medijske usluge žele snažne i održive crnogorske medije ili sistem u kojem će domaći mediji polako nestajati pod teretom birokratije- pitao je Hodžić.

Istakao je da, dok regulatori u drugim zemljama pronalaze modele da pomognu svojim medijima da opstanu i razvijaju se, u Crnoj Gori svjedočimo situacijama u kojima se mediji eliminišu zbog formalnosti, a ne zbog kvaliteta programa koje proizvode.

- Da li je ovakav pristup u skladu sa evropskom agendom i obavezama koje je Crna Gora preuzela u procesu pristupanja Evropskoj uniji. Evropske politike jasno promovišu medijski pluralizam, održivost nezavisnih medija i stvaranje uslova za razvoj kvalitetnih programskih sadržaja od javnog interesa. Uskraćivanje pristupa sredstvima namijenjenim razvoju sadržaja od javnog interesa zbog administrativnih okolnosti teško se može smatrati doprinosom evropskim ciljevima jačanja medijskog pluralizma i održivosti nezavisnih medija- naglasio je.

Medijski pluralizam, ističe, ne postoji zbog regulatora, već zbog građana.

Sredstva iz Fonda nijesu privilegija emitera, dodaje Hodžić, već instrument kojim država obezbjeđuje kvalitetnije, raznovrsnije i sadržajnije programe za svoje građane. Svaka odluka koja smanjuje mogućnost razvoja takvih sadržaja mora biti predmet ozbiljnog preispitivanja.

- Elmag Radio, kao najstariji i jedan od najprepoznatljivijih medijskih brendova u Crnoj Gori, zajedno sa radio stanicama Arena, Mag i EL, nastaviće da radi profesionalno, odgovorno i u interesu svojih slušalaca, bez obzira na ovakve odluke- poručio je.

Međutim, postavlja pitanje šta je sljedeće? Ako se medijima uskraćuje podrška zbog administrativnih formalnosti koje nijesu suštinske prirode, da li je krajnji cilj da nestanu i oni mediji koji još uvijek uspijevaju da opstanu na tržištu? Da li Crna Gora zaista želi snažne, nezavisne i održive domaće medije ili sistem u kojem će birokratija postati veća prepreka njihovom opstanku od samog tržišta?

- Ovo nije pitanje samo za našu medijsku kompaniju, ovo je pitanje za cjelokupan medijski sektor i za budućnost medijskog pluralizma u evropskoj Crnoj Gori. Posebno zabrinjava činjenica da među emiterima koji nijesu ostvarili pravo na sredstva nije samo Elmag Radio, već i drugi značajni mediji u Crnoj Gori, uključujući i Antenu M. Zato ovo pitanje prevazilazi interes jedne kompanije i postaje pitanje budućnosti medijskog pluralizma kod nas- zaključio je Hodžić.

Programska šema

08:55 09:00
5 MIN XEMISIJA
09:00 09:05
INFOINFORMATIVA
09:05 11:00
SREĆAN DANEMISIJA
11:00 11:05
INFOINFORMATIVA
11:05 12:00
BAHAR 1SERIJA
12:00 13:00
E GLAMEMISIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.