(FOTO) Stiglo 70 kompleta opreme za šumske požare; Bojanović: Operativna spremnost podignuta na viši nivo, nabavljamo i dva vozila

Podgorički vatrogasci od danas su opremljeniji za intervencije na šumskim požarima zahvaljujući nabavci 70 kompleta nove specijalizovane opreme vrijedne 194.000 eura.
Oprema je danas predstavljena u Službi zaštite i spašavanja Glavnog grada u prisustvu gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića i komandira Službe Nikole Bojanovića.
Bojanović je tom prilikom kazao da je ovo korak naprijed po pitanju opremljenosti ove jedinice, navodeći da postoji prostor da se sukcesivno obezbijedi još kompleta opreme za nove vatrogasce.
- Moramo biti svjesni da klimatske promjene i sve duži sušni periodi i zahtjevnije požarne sezone od nas traže da stalno unapređujemo opremu, tehničku ispravnost vozila i sve one aspekte koji doprinose spremnosti odgovora na izazove požarne sezone. Zahvaljujući ovoj opremi, naši vatrogasci će izlaziti na intervencije potpuno bezbjedni. Od njihove bezbjednosti zavisi i akcija spašavanja ljudskih života i imovine - istakao je on.
On je najavio da rade na tenderskoj dokumentaciji za nabavku radne uniforme koja nije specijalizovana za požarne sezone, već se koristi za svakodnevne aktivnosti. Čeka se, ističe on, nakon požarne sezone i isporuka jednog vatrogasnog vozila za šumske požare, vrijednosti 500.000 eura.
- Takođe, radimo na tenderskoj dokumentaciji za još jedno vozilo za tehničke intervencije, koje je prijeko neophodno ovoj službi. Ne znam da li će njegova isporuka biti u ovoj godini, ali u sljedećoj svakako da hoće. U kontinuitetu jačamo naše kapacitete u susret požarnoj sezoni - naglasio je Bojanović.
On tvrdi da je operativna spremnost Službe zaštite podignuta na veći nivo, odnosno da su vatrogasci kadri da odgovore na sve izazove požarne sezone.
- Vozila su servisirana i tehnički ispravna. Operativno je 95 odsto vozila, a od 1. jula bićemo u punom kapacitetu. Kao i prošle godine, biće sezonskih zapošljavanja, vidjećemo kakav će biti odaziv. Riješili smo problem prekovremenih sati i izmjenama Zakona o radu predviđeno je da će vatrogascima na mjesečnom nivou biti isplaćivano sve, koliko god sati da ostanu na poslu. U svakoj smjeni imaćemo oko 30 pripadnika Službe koji će biti na raspolaganju - naglasio je Bojanović.
Bojanović se zahvalio gradonačelniku Podgorice Saši Mujoviću na podšci Službi zaštite i spašavanja.
- Prvi put se kontinuirano ulaže u ovu Službu i nećemo odustati od daljih aktivnosti - poručio je Bojanović, dodajući da se nada da požarna sezona neće biti zahtjevna kao prošle godine, ali da su spremni za odgovor.
Prvi čovjek Podgorice poželio je vatrogascima da zdravo nose opremu i da je što rjeđe koriste.
- Sada su sve naše oči uprte u vas, nadam se da nećemo imati sezonu kakvu smo imali prošle godine. Kako god bilo, što god se desilo - spremni smo, svemu smo naredni, ali zato što imamo vas. Uzdamo se u vašu hrabrost, dobru organizaciju i želju da svoje živote stavite u funkciju zaštite života svih građana Podgorice - poručio je Mujović vatrogascima.