Još jedna presuda protiv Balkanske istraživačke regionalne mreže i direktora te NVO

Džidić i BIRN klevetali i novinarku Krsmanović

 (Foto: Hayat.ba/BIRN)
(Foto: Hayat.ba/BIRN)

Općinski sud u Sarajevu donio je još jednu presudu kojom je proglasio Balkansku istraživačku regionalnu mrežu (BIRN) i direktora Denisa Džidića krivim zbog klevete a sada po tužbi ugledne novinarke Kaćuše Krsmanović.

Ovo je četvrta presuda koju je izrekao sarajevski Općinsku sud protiv BIRN-a i Džidića zbog klevete. Prethodno su spor dobili građanski aktivisti Nebojša Mrvaljević, Draško Martinović Didi  i Tanja Knežević Perišić.

Njih je BIRN, preko uratka novinarke Vijesti Jelene Jovanović, uz još sedam  crnogorskih novinara i aktivista, proglasio ekstremnim desničarima. Pred sarajevskim sudom u toku su još četiri sudska procesa po istom pravnom osnovu.

I pred Osnovnim sudom u Podgorici vodi se pet postupaka protiv autorke skandalozne BIRN-ove mape ekstremista za Crnu Goru – Jelene Jovanović i urednice koja je odobrila „izvještaj“ i kasnije ga javno branila - Dušice Tomović.

Njih su tužili novinarke Kaćuša Krsmanović i Tanja Pavićević, zatim građanski aktivisti Nebojša Mrvaljević, Draško Martinović i Maja Miličković

Prema navodima presude, naloženo je da BIRN i Džidić solidarno isplate Krsmanović 5000 KM zbog klevete, uz zakonske zatezne kamate od podnošenja tužbe i tužiteljici nadoknade troškove postupke od 1.280 KM sve u roku od 15 dana od dana pravosnažnosti presude.

-Sud je na temelju svih izvedenih dokaza usvojio tužbeni zahtjev tužiteljice Krsmanović i utvrdio odgovornost tuženih za klevetu koju su počinili  iznošenjem neistinitih činjenica o tužiteljici na konferenciji održanoj 16. i 17. novembra 2022. Sud smatra da su tvrdnje iznesene na konferenciji predstavljale ozbiljan napad na ugled tužiteljice, jer su je povezivale sa aktivnostima poput nasilnog terorizma i ekstremizma, što je potpuna neistina i nemaju osnove u njenoj biografiji, novinarskom angažmanu ili privatnom životu – navodi se u obrazloženju presude.

Sud je kategoričan da takve optužbe nemaju činjenične osnove a mogle su dovesti do ozbiljnih posljedica po tužiteljičin profesionalni i lični život, a u svakom slučaju predstavljaju povredu ugleda i časti.

Krsmanović je u iskazu datom u svojstvu parnične stranke, a koji sud je u cijelosti cijenio istinitim, cijelu svojukarijeru posvetila novinarstvu i borbi za sekularnu, gradansku i multietničku Cru Goru, te je niķada nije povezivala s ekstremizmom ili terorizmom, a drugotuženi u svom iskazu je „naveo da nije upoznat ni sa organizacijom niti sa pojedincima u Crnoj  Gori vezano za temu spornog projkta“.

U dokaznom postupku, kako se navodi u presudi, pročitan je i dopis Agencije za nacionalnu bezbjednost Crne Gore naslovljen na tužiteljicu, od 02.12.2022. godine, iz kojeg proizlazi da Agencija nije preduzimala mjere prikupljanja podataka o Krsmanović niti vodi evidenciju njenih ličnih podataka,te da ne postoje dokumenta o prikupljenim podacima koja bi se tužiteljici mogla staviti na uvid.

-Sud je cijenio provedene materijalne dokaze, ozbiljnost neistinitog izražavanja/optužbi, te iskaz tužiteljice. Tužiteljica je tokom svog iskaza precizno opisala emotivne, psihološke i socijalne posljedice koje su nastale uslijed tih neistinitih tvrdnji. Sud je također uzeo u obzir da je tužiteljica pokušala uspostaviti kontakt s drugotuženim radi razjašnjenja situacije i mogućnosti demantiranja iznesenih tvrdnji, ali nije dobila nikakav odgovor. Ovo je dodatno ukazalo na neodgovorno ponašanje tuženih, koji nisu poduzeli nikakve mjere za ublažavanje štete koju su prouzrokovali iznošenjem neistinitih tvrdnji – piše u odluci Općinskog suda u Sarajevu.

 Takođe, sud nije prihvatio navode Džidića da nije odgovoran za klevetu. U odluci se navodi da je u iskazu priznao da je imao odgovornost u organizaciji i prezentaciji mape na konferenciji na kojoj je sadržaj, uključujući podatke koji su štetili Krsmanović. U presudi je takođe ukazano i da je Džidić priznao da je mapa kasnije povučena iz javnosti što jasno ukazuje da su postojali razlozi za to – uključujući neistinite i nepotpune informacije.

- Postupak povlačenja mape može se msatrati prizanjem da je sadržaj mape bio problematičan i da nije bio dovoljno verificiran, što povećava odgovornost oba tužena za iznošenje štetnih i neistinih informacij – stav je suda.

Utvrđeno je i da su BIRN i Džidić odgovorni za klevetu izensenu na konferenciji, bez obzira na kasnije uklanjanje sa web stranice ili njihove tvrdnje o nepostojanju formalnih uloga u sredstvima javnog ingormisanja. U presudi se ističe da su tuženi prekoračili granice dopuštenog izražavanja zaštićenog članom 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima i temeljnim slobodama.

Slučaj u kome je BIRN, preko uratka Jelene Jovanović, targetirao devet crnogorskih državljana kao desničarske ekstremiste je počeo 16. novembra 2022. godine u Sarajevu na konferenciji „Krajnje desničarski ekstremizam na Balkanu: grupe, trendovi i politička podrška“. Tada je na internet stranici BIRN-a objavljena interaktivna baza podataka „Mapiranja ekstremističkih grupa u regionu“.

- Prvi put imamo mapu koja prikuplja relevantne informacije o krajnje desničarskim i ekstremističkim grupama u cijelom regionu. Njihovo djelovanje narušava procese izgradnje stabilnog i zdravog društva za koje se borimo svakodnevno, stoga nam je važno da ova mapa bude izvor informacija koje će prepoznati sve prijetnje koje ovakve organizacije i grupe mogu proizvesti - rekao je tada Džidić.

Dodao je i da je precizno mapiranje ovakvih organizacija izuzetno bitno i u kontekstu borbe protiv terorizma.

Među ekstremiste i religiozne fundamentaliste koji su stalna prijetnja za mir i stabilnost u Crnoj Gori imenom i prezimenom navedeno je devet ljudi, među kojima su i dvije novinarke.

Dva mjeseca nakon objavljivanje mape, nakon velikog pritiska javnosti, crnogorske i međunarodne, mapa je uklonjena. Nakon deset mjeseci, revizije eksternih eksperata, objavljen je novi tekst u kome o Crnoj Gori nema ništa, niti se pominju ranije targetirane osobe. I u odnosu na ostale ekstremne desničare, lista je radikalno smanjena, pa se broj sveo na svega 17, od prvobitnih 71.

U ispravljenom novom projektu, koji nije interaktivna mapa, BIRN se, umjesto ranijih navoda o strogoj metodologiji, sada pravdao da „istraživačima nijesu bile date stroge smjernice o tome kako identifikovati ono što je prvobitno nazivano krajnje desnim i ekstremističkim grupama“.

Ni BIRN ni autorka i urednica koja je odobrila “izvještaj” nikada se nijesu izvinili ljudima koje su lažno optužili za ekstremizam.