U Tivtu će sjutra biti otvorena grupna izložba posvećena ženama

Ćetković: Žena je vječna tema

Goran Ćetković (Foto: TV E - stop kadar)
Goran Ćetković (Foto: TV E - stop kadar)

Na slikama žena je isključivo simbol ljubavi, majčinstva, sa duhovnom i fizičkom ljepotom. Ono na čemu sam insistirao, i do čega sam došao u toku rada jeste da sam formu sveo na jednostavnije oblike, stvarajući kontrast toplo hladno, sa cijem da dođe do izražaja ta duhovnost, ali i fizička ljepota žene, kazao je u emisiji "Srećan dan", na Televiziji E, slikar Goran Ćetković.

U Tivtu 29. marta u 18 sati biće otvorena grupna izložba posvećena ženama, a umjetnik. Goran Ćetković se na izložbi predstaviti sa četiri slike velikog formata, nastale u sklopu ciklusa "Drvo života" čiji je centralni motiv žena.

Izložba će biti organizovana u čast žene, kaže Ćetković, reakcija na 8. mart, a organizator izložbe je, ističe on, galerija A&A Interior u Porto Montenegru.

- Izložbu će činiti slike i skulpture sedam autora. Pored mene će izlagati i ostala značajna imena kao što je Darja Bajagić, Zoran Obrenović, Naod Zorić, Rajko Vesna Sušić, Sekana Radović. To su imena koja će se predstaviti na ovoj izložbi, koja je tematski koncipirana za ženu. Ja ću se predstaviti sa svojim ciklusom Drvo života koji je upravo posvećen toj tematici - rekao je Ćetković.

Ciklus "Drvo života" nastao je u periodu, objašnjava Ćetković, od 2020. do 2022. godine, posle ciklusa "Slijepi putnici", a karakteristike tog ciklusa jesu što je to prvi njegov ciklus posvećen, kako kaže, isključivo ženi.

- Na tim slikama žena je isključivo simbol ljubavi, majčinstva, sa duhovnom i fizičkom ljepotom. Ono na čemu sam insistirao, i do čega sam došao u toku rada jeste da sam formu sveo na jednostavnije oblike, stvarajući kontrast toplo hladno, sa cijem da dođe do izražaja ta duhovnost, ali i fizička ljepota žene - istakao je Ćetković.

U toku pandemije covid19, prisjeća se Ćetković, stvarao je ciklus "Slijepi putnici", koji je, objašnjava on, bio inspirisan tom problematikom i sa svim sa čim se društvo susrelo.

- Poslije toga je uslijedila reakcija, koja je na neki način bila bježanje od surove stvarnosti, i onda se desio ciklus Drvo života, u kom sam težio da se krećem tim nekim optimističnim temama. Žena je vječna tema koja je obrađivana kroz istoriju umjetnosti, još od praistorije kroz Vilendorfske venere, zatim antiku, renesansu, čitav 19.vijek, i modernu umjetnost gdje su poznata imena poput Pikasa, Modeljanija, koji su se bavili isključivo tom temom - podsjetio je Ćetković.

Tri dobi žene, kaže Ćetković, je naslov koji je koncipirao organizator, čemu se nije, ističe on, prilagođavao, već se kroz svoje stvaralaštvo kreće spontano i istraživački.

- Umjetnost je sama po sebi jedan misteriozan čin, i to je ono što je neprocjenjivo. Ja ne volim koncepte i neka unaprijed promišljanja i koncipiranja, jednostavno na tematiku sam se odazvao, za razliku od pojedinih umjetnika koji su morali da pristupe toj temi, bukvalno da kreiraju i stvaraju svoje radove na tu temu, ja sam već imao ciklus Drvo života, koji je odgovorio tematici samog koncepta ove izložbe. Ono čime se bavim kroz Drvo života je da je negdje žena prikazana kao majka, lijepo u zaobljenim formama sa stomakom, koji je simbol rađanja novog života, zatim kroz same nazive dolaze do izražaja ti neki fenomeni kao što je slika Plodovi, koja takođe simbolizuje ženu, slike Zanos, Venera. Kroz svoje stvaralaštvo se krećem uvijek od tog univerzalnog, želim da na neki način se bavim tim temama - zaključio je Ćetković.