Blečić: Malo akcenta se stavlja na nas koji imamo djecu sa autizmom stariju od 18 godina

Malo akcenta se stavlja na nas koji imamo djecu sa autizmom koja su starija od 18 godina. Rana dijagnostika je u prvom planu, što daleko od toga da nije značajno, mi smo im uvijek podrška, ali se o nama nekako uvijek najmanje priča. Kad život postaje teži je onda kada dijete uđe u pubertet, jer vi tada ostajete podrške - kazala je u emisiji E uživo, na Televiziji E, Ognjenova mama Marija Blečić.
Ona je objasnila da je razlog zato što punoljetno dijete morate izmjestiti iz ustanove zbog neželjenih ponašanja, te organizovati posjete psihijatru dok se nađe prava farmakološka terapija.
- Lijeka za autizam nema, neželjena ponašanja što se tiče farmakološke terapije se mogu ublažiti, ali se nikada neće skroz istinski izbjeći, tako da je svakako prepuno izazova i sada nam je nekako najteže - istakla je Blečić.
Danas se u svijetu obilježava Međunarodni dan autizma. Društvo ih je svrstalo u kategoriju kojoj je dalo ime djeca sa posebnim potrebama, a zapravo je tačnije da smo mi društvo sa defektom nepreispitivanja istinskih potreba, pa bilo one posebne, ili samo obične.
Blečić ima tri sina, a jedan od njih je Ognjen. Život porodice je teško organizovati, kaže ona, naročiti bez podrške, jer je na staklenim nogama.
- Život sa autizmom, posebno neverbalnim kao što je moj sin, prepun je izazova. Borimo se nekako sami i čekamo iz godine u godinu, iz decenije u deceniju tu podršku koja nikako da se sprovede u djelo, da olakša svima nama živote - rekla je Blečić.
Proveli su dvije godine odvojeni od porodice, prisjeća se, a to je i dalje slučaj sa roditeljima koji imaju manju autističnu djecu.