Google Willow: Nova era kvantnog računarstva
Uspjeh testa koji je sproveo Google ima dalekosežne implikacije za industrije kao što su farmacija, energetska efikasnost i vještačka inteligencija. Sa dodatnim istraživanjem, kvantni računari mogli bi ubrzati pronalaženje novih lijekova, optimizovati energetske mreže i industrijske procese, ili čak omogućiti rješenja problema koja su danas nezamisliva
Googleov kvantni čip Willow obavio je u samo pet minuta složeni zadatak za koji bi najsnažnijem superkompjuteru na svijetu bilo potrebno čak 10 septiliona godina.
Ako želite da napišete ovaj broj, to bi bilo 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina. Ova nevjerovatna brojka nadilazi poznate vremenske skale u fizici i daleko premašuje starost svemira.
Kako je Google objavio na svom blogu, ovo daje kredibilitet ideji da se kvantne računarske operacije odvijaju „u mnogim paralelnim univerzumima, u skladu s pretpostavkom da živimo u multiverzumu“, što je predviđanje koje je prvi put iznio britanski fizičar Dejvid Dojč.
Ovaj podvig ne samo da demonstrira potencijal kvantnih računara, već i postavlja novi standard za ono što je moguće u računarstvu.
Test brzine i kvantne superiornosti
Eksperiment je uključivao simulaciju kompleksnih kvantnih procesa koji zahtijevaju ogromnu računsku moć. U poređenju sa najnaprednijim klasičnim superkompjuterima, poput Frontier-a, kvantni čip Willow je ostvario brzinu koja značajno nadmašuje njihove mogućnosti. Ovaj test je bio ključan dokaz kvantne superiornosti (quantum supremacy), koncepta koji označava trenutak kada kvantni uređaji obavljaju operacije koje su nemoguće za klasične računare.
Tehnologija iza ovog postignuća oslanja se na kvantne bitove koji funkcionišu u superpoziciji, omogućavajući im da procesiraju više podataka istovremeno. Kvantni sistemi su posebno efikasni u rješavanju problema koji uključuju ogromne kombinatorne mogućnosti, kao što je analiza kompleksnih molekula ili simulacija kvantne fizike.
Impresivni izazovi i potencijali
Kvantni računari poput Willow-a još uvijek su u ranim fazama razvoja, a problemi poput kvantne dekoherencije i grešaka predstavljaju značajne izazove. Međutim, ovakvi testovi pokazuju kako kvantna korekcija grešaka i napredne arhitekture mogu prevazići te prepreke.
Uspjeh ovog testa ima dalekosežne implikacije za industrije kao što su farmacija, energetska efikasnost i vještačka inteligencija. Sa dodatnim istraživanjem, kvantni računari mogli bi ubrzati pronalaženje novih lijekova, optimizovati energetske mreže i industrijske procese, ili čak omogućiti rješenja problema koja su danas nezamisliva.
Google je svoje nalaze objavio u prestižnom časopisu Nature, naglašavajući njihovu naučnu važnost. Ovaj podvig nije samo dokaz trenutnog stanja kvantnog računarstva, već i putokaz za budućnost.
Sljedeći veliki izazov u kvantnom računarstvu je demonstracija prve "korisne, klasično nedostižne" kalkulacije na današnjim kvantnim čipovima, koja će imati primjenu u stvarnim situacijama. Google vjeruje da čipovi iz generacije Willow mogu igrati ključnu ulogu u ostvarenju ovog cilja.