Ćetković: Feedback je kao doručak za šampiona
Sama kritika, koja upućuje da nešto ne valja, bez toga da damo neki savjet kako da se to popravi je isto nešto nakon čega se te osobe osjećaju loše, međutim, ne možemo da učimo, da se razvijamo, ako ne dobijemo kvalitetne, objektivne, konstruktivne povratne informacije - kazala je u emisiji Srećan dan, na Televiziji E, NLP trenerica Danka Ćetković.
Ne voli da upotrebljava riječ kritika, kaže sagovornica emisije Srećan dan, i pravi razliku između neke povratne informacije i konkretnog oblika skretanja pažnje, dodaje ona, na vid ponašanja koje možda nije adekvatno i koje bi, kako kaže, trebalo popraviti, od same kritike.
- Kritika mnogo više upućuje na to da dajem neku informaciju, koja je često uopštena, koja nije konkretna i da to nekako mnogo više ide na ličnost osobe, na njene osobine i na njen karakter, i na njene karakteristike. Mi često imamo taj osjećaj, ne da ne volimo da budemo kritikovani, ne volimo da primimo kritiku zato što se negdje iza toga krije taj neki atak na nas, našu ličnost. Možda će neko reći jezički jeste tako ili nije tako, ali kritika to podrazumijeva - rekla je Ćetković.
Konstruktivna, tačna, precizna, konkretna, povratna informacija, smatra Ćetković, sadrži to da se daje osvrt na ponašanje, koje može biti i za dobro i za loše.
- Nama je potrebno da čujemo te povratne informacije. Ne možemo da učimo, da se razvijamo, ako ne dobijemo kvalitetne, objektivne, konstruktivne povratne informacije. Te povratne informacije, ili kako se sada često, sve više, pogotovu poslovnom svijetu govori, feedback, je kao doručak za šampiona u sportu. Nemoguće se razvijati, djeca ne mogu da se razvijaju ako ne dobiju prave povratne informacije. To itekako treba razlikovati od kritika, koje mogu da naruše naše samopouzdanje - naglasila je Ćetković.
U NLP -u ( Natural language processing ili neurolingvističko programiranje) , i možda nekim drugim metodologijama koje se bave unapređenjem komunikacije, objašnjava Ćetković, postoje razne tehnike kako reagovati na kritiku.
Feedback se ne daje svakome, poručuje Ćetković, u poslovnom kontekstu je obavezan, i onima, dodaje ona, do kojih nam je stalo i ako želimo da ta osoba koriguje, kako kaže, svoje ponašanje.
- Uvijek trebamo voditi računa isključivo na ponašanje, da iskomuniciramo to što vidimo i što je očigledno, da damo što je moguće neutralnije u vidu opisa, a ne svoje neke lične interpretacije, ili svoje generalizacije, i da to tako spakujemo da se osoba ne osjeća loše šta god da smo joj rekli, da ostavimo osobu u dobrom stanju i nakon toga što smo joj rekli da, možda, način kako je nešto uradila nije bio adekvatan. Krenemo od toga da kažemo šta je dobro bilo i onda kažemo šta nije bilo dobro i šta treba korigovati ili šta bi sljedeći put moglo biti drugačije, i obavezno iz svoje perspektive pitati osobu šta ona misli o tome, ili dati neku preporuku kako da se to koriguje, jer sama kritika, koja upućuje da nešto ne valja, bez toga da damo neki savjet kako da se to popravi je isto nešto nakon čega se te osobe osjećaju loše - istakla je Ćetković.