Urednik agencije Beta saslušan u policiji zbog Radićevog telefona

Glavni i odgovorni urednik Novinske agencije Beta Vojkan Kostić pušten je večeras iz Uprave kriminalističke policije nakon što je dao izjavu u svojstvu građanina o oduzimanju mobilnog telefona.
Kostić je u policiju došao nakon poziva koji je dobio dok je kao novinar izvještavao sa pretresa stana vojnog analitičara Aleksandra Radića, po zahtjevu tužilaštva o istrazi tvrdnji da je 15. marta na protestu u Beogradu korišćen zvučni top protiv okupljenih demonstranata.
Policiju je zanimalo kako je Radićev telefon bio kod Kostića i davanje izjave se uglavnom odnosilo na tu okolnost.
- Policiji sam rekao da sam se zatekao na kafi sa Radićem kada ga je inspektor pozvao i rekao mu da odmah dođe u stan, bez objašnjenja o čemu se radi. Kao profesionalni saradnik i prijatelj sa Radićem, ponudio sam se da krenem sa njim, misleći da je možda došlo do provale - rekao je Kostić.
On je dodao da mu je po dolasku u stan Radić dao telefon jer je morao da uđe unutra i prisustvuje pretresu, znajući da će ga mnogi ljudi zvati kada čuju šta se dešava.
- Ja sam ostao ispred stana kako bih mogao da nastavim sa izvještavanjem sa tog događaja i čekajući advokata kojeg je pozvao, bez kojeg cijela procedura nije mogla da počne. Da je tu bilo nekog predumišljaja, ja bih se sklonio sa lica mjesta. Ne bih ostao još nekoliko sati - rekao je on.
Kostić je dodao da je sve prisutne medije iznenadila činjenica da su pojedini provladini mediji javili da je pretres počeo prije nego što je Radić došao do stana, a da ni policajci ni tužilac nijesu znali da kažu kako je ta informacija mogla da „iscuri“ do tih medija.
Nakon što je završen pretres stana, policija je i uredniku Bete uručila poziv da kao građanin da izjavu u predistražnom postupku zbog krivičnog djela „pripremanje djela protiv ustavnog uređenja i bezbjednosti Srbije“, iz člana 320 Krivičnog zakonika Republike Srbije.
- Odmah sam otišao u Upravu kriminalističke policije jer nemam šta da krijem. Policija mi je ponudila da prisustvuje i advokat, ali ja sam smatrao da nema potrebe, jer nikada nijesam ni pomislio da počinim ni to niti bilo koje drugo krivično djelo. Ja sam novinar koji radi svoj posao gotovo četvrt vijeka, uvijek i isključivo u skladu sa novinarskim standardima i kodeksima. Radić mi je prijatelj i naravno da sam bio tu kada mu je bilo potrebno - rekao je Kostić.
On je dodao da su mu policajci izdali potvrdu o oduzetom telefonu i da je sačinjen izvještaj. Tokom davanja izjave policija je bila korektna i profesionalna.
Kostić je rekao da je u Upravi kriminalističke policije na hodniku sreo i Radića, ali da ne zna da li je i on u međuvremenu pušten ili je i dalje u policiji.