Raste broj žrtava potresa u Mjanmaru, dok pristiže humanitarna pomoć

Uništene zgrade u Mjanmaru, 30. mart 2025. (Foto: AP)
Uništene zgrade u Mjanmaru, 30. mart 2025. (Foto: AP)

Broj žrtava potresa u Mjanmaru nastavio je rasti u nedjelju, dok su spasilački timovi i pomoć pristižu u tu osiromašenu zemlju u kojoj su bolnice pretrpane, a lokalne zajednice pokušavaju pokrenuti spasilačke akcije s ograničenim resursima, piše Rojters.

Potres jačine 7,7 stupnjeva po Rihteru, jedan od najjačih u Mjanmaru u posljednjem vijeku, pogodio je u petak ovu ratom razorenu državu jugoistočne Azije, ostavljajući oko 1.700 mrtvih, 3.400 povrijeđenih i više od 300 nestalih, objavila je vojna vlada.

Šef hunte Min Aung Hlaing upozorio je da bi broj žrtava mogao rasti i da se njegova administracija suočava s izazovima, dok pomoć i spasilački timovi stižu iz Indije, Kine, Tajlanda, Malezije, Singapura i Rusije.

Međunarodna federacija Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca uputila je u nedjelju hitan apel za prikupljanje novca za pomoć žrtvama.

- Da bismo ojačali našu podršku, upućujemo hitan apel za prikupljanje 100 miliona švajcarskih franaka (115 miliona dolara) za pomoć 100.000 ljudi, odnosno 20.000 domaćinstava - navodi se u saopčenju.

Sjedinjene Države koje imaju zategnute odnose s vojskom Mjanmara i koje su uvele sankcije protiv njegovih zvaničnika, uključujući šefa hunte Mina Aunga Hlainga, navele su da će pružiti određenu pomoć.

Obećale su pomoć od dva miliona dolara "preko organizacija za humanitarnu pomoć sa sjedištem u Mjanmaru". Saopštile su da je USAID-ov tim za hitne intervencije, koji prolazi kroz velika smanjenja pod administracijom američkog predsjednika Donalda Trampa, raspoređen u Mjanmaru.

Potres je donio dodatne probleme Mjanmaru, zemlji koja je u haosu zbog građanskog rata koji je izrastao iz pobune širom zemlje, nakon što je u vojnom udaru 2021. svrgnuta izabrana vlada dobitnice Nobelove nagrade za mir, Aung San Su Ki.

Oštećeni su mostovi, autoceste, aerodromi i željeznice širom zemlje, što usporava humanitarne napore, dok je sukob u toj zemlji uništio ekonomiju, oslabio zdravsveni sistem i raselio više od 3,5 miliona ljudi.

Procjene Geološkog zavoda SAD ukazuju da bi broj žrtava u Mjanmaru mogao premašiti 10.000.