Izetbegović: Dok god je Dodik iznad zakona, ovoj zemlji neće biti dobro

Gostujući u emisiji „Plenum“ na Federalnoj televiziji, lider SDA Bakir Izetbegović poslao je oštre poruke vladajućoj koaliciji, HDZ-u, ali i stranim diplomatama, optuživši aktuelnu vlast da zemlju gura u dužničko ropstvo.
Izetbegović je naglasio da se trenutni sistem održava isključivo zahvaljujući milijardama maraka kredita, bez kojih bi i isplata penzija postala upitna, dok se istovremeno probosanske snage suočavaju s potpunom marginalizacijom u pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine, prenio je N1 BiH.
U izjavi o budućnosti Kancelarije visokog predstavnika, predsjednik SDA potvrdio je da se iza kulisa razmatraju novi modeli upravljanja, ali da će institucija i njeni mehanizmi sigurno opstati.
– Postoji prijedlog da se mandat podijeli, tako da po dvije godine obavljaju Italijan, a zatim Francuz. U svakom slučaju, OHR bi ostao, kao i bonske ovlasti.
Ipak, Izetbegović je uputio oštre kritike stranim diplomatama zbog njihovog istorijskog odnosa prema kočničarima napretka BiH:
– Međunarodna zajednica je učinila ogromno za Bosnu i Hercegovinu, ma koliko mi nekad bili ljuti na njih, ali je pokazivala previše spremnosti na ustupke strani koja je izvršila agresiju i genocid. Kasnije je i odnos prema Miloradu Dodiku bio takav da su mu se pravili ustupci.
Odbrana rezultata SDA i ekonomski slom aktuelne vlasti
Na direktno pitanje o odgovornosti njegove stranke za trenutno stanje u zemlji nakon višedecenijskog učešća u strukturama vlasti, Izetbegović je odlučno odbacio krivicu i podsjetio na ekonomske parametre iz perioda kada je SDA upravljala procesima.
– SDA nije pravila probleme, nego je uvijek bila dio rješenja. Organizovali smo odbranu zemlje, zatim obnovu, a u vrijeme vlade Fadila Novalića otvoreno je oko 100.000 novih radnih mjesta.
Nasuprot tome, poslao je dramatično upozorenje u vezi s trenutnim finansijskim poslovanjem države pod palicom Trojke:
– Danas se vlast zadužuje milijardama maraka i da toga nema, teško bi se isplaćivale penzije.
Kada je u pitanju ustavnopravna kriza u vezi sa državnom imovinom, za lidera SDA tu nema nikakvog prostora za pregovore ili entitetske kompromise:
– Osnovni princip je da državna imovina pripada državi. Entitet nije država, nego dio države. Ne vidim razlog da se od toga pravi problem.
Pakt Čovića i Dodika i žestoka kritika ljevice
Komentarišući odnose sa HDZ-om BiH i Draganom Čovićem, Izetbegović je ocijenio da je hrvatska politika napravila stratešku grešku vezivanjem za Banju Luku:
– Mislim da HDZ predugo održava partnerstvo sa SNSD-om. Dodik koristi svoju agresivnu politiku, a HDZ zatim kroz tu situaciju pokušava ostvariti svoje političke ciljeve.
Ipak, dodao je da sa bošnjačke strane ruka ostaje pružena, ali pod jasnim uslovima:
– Vidjećemo hoće li gospodin Čović promijeniti pristup i početi više sarađivati s nama nego sa Dodikom. Naša ruka je pružena.
Međutim, pojasnio je da ta „relaksacija“ odnosa ne znači zaboravljanje prošlosti niti slijepe ustupke:
– Da se sve odradi što se odradilo i u ratu i poslije rata i ovo sad koketiranje s Dodikom, pa da se jednim odlaskom na Bajram to sve riješi? Naravno da nijesmo od juče. Ako neko pravi problem u ovoj državi, to su ljevičari i Čović sa svojim nezrelim postupcima, sa svojim naglim popuštanjima, sa svojim kandidatima i tako dalje.
Upozorio je i na opasnosti od oživljavanja priča o trećem entitetu i tzv. Herceg-Bosni:
– To samo provocira drugu stranu. Zašto ponovno izložiti Hrvate i Bošnjake sukobu? To je katastrofa bila i za hrvatski narod. Nagovarao sam Čovića da podrži proporcionalnu zastupljenost. To bi pomoglo i Hrvatima i Bošnjacima.
Izetbegović je kategorički demantovao izjave bivšeg američkog ambasadora Majkla Marfija o navodnim planovima SDA za teritorijalnu podjelu zemlje, optuživši ga za svjesnu manipulaciju.
– Marfi je slagao tu stvar da bi odvukao pažnju, da bi napravio distrakciju. Upravo ta čudna izjava Sabine Ćudić ga je inicirala da slaže takvu stvar. Nije se nama mogla u ratu podijeliti Bosna i Hercegovina, pa kome može pasti na pamet da pregovara o podjeli Bosne i Hercegovine?
U nastavku je poslao najozbiljniju poruku kada je u pitanju prelazak crvenih linija i ugrožavanje granica:
– Nikada ne smije srbijanska čizma, graničar, policajac ili vojnik zagaziti na teritoriju Bosne i Hercegovine. Ako krenu u tom smjeru, to će sigurno dovesti do novog strahovitog konflikta.
– Živimo u aparthejdu, Dodik je izvan zakona!
Osvrćući se na ponašanje Milorada Dodika i njegovih lobista u svijetu, Izetbegović je pozvao na hitnu institucionalnu reakciju:
– Permanentno se povlače pred njim. Permanentno mu daju više nego što treba. Taj čovjek je izvan zakona. Za sve ljude u ovoj zemlji važi zakon, samo za Dodika ne važi. Moraće se na kraju krajeva ta stvar nekom silom riješiti. Pravosuđe i međunarodna zajednica moraće primijeniti zakone.
Komentarišući vanjskopolitičke poteze vrha RS-a, poput posjete Željke Cvijanović Izraelu, istakao je da se radi o opasnom spinu:
– To je narativ Dodikovih lobista. Pokušavaju etablirati priču da muslimani ugrožavaju hrišćane i Jevreje u Bosni i Hercegovini. Ne dominiramo nikome. Naprotiv, živimo u aparthejdu u Republici Srpskoj i u dijelovima Federacije na jugu.
Izborna matematika i žestok udar na Denisa Bećirovića
Govoreći o predstojećim izborima i sklapanju potencijalnih postizbornih saveza, Izetbegović je mapirao partije s kojima želi graditi budućnost, naglasivši potrebu za pomirenjem s HDZ-om.
– Želio bih okupljanje stranaka u jedan probosanski blok – SBiH, SBB, DF, eventualno NES. Mene bi to radovalo. Neću bježati od toga, barem na državnom nivou, sa SDP-om da se napravi jedan front koji bi mogao ponijeti probosanske politike.
Ipak, kada je u pitanju aktuelni član Predsjedništva BiH, Izetbegović nije birao riječi:
– Probali su ljudi. Ja mislim da su iskustva vrlo loša sa Trojkom. Bećirović je čovjek koji 28 godina nešto priča. Ja ne vidim da je on bilo šta uradio.
Na kraju razgovora za FTV, lider SDA zaključio je kako spas za državu leži u slabljenju kapaciteta trenutnog lidera SNSD-a:
– Nadam se da SNSD neće imati kapacitet kakav ima sada. Dok god je Dodik iznad zakona, ovoj zemlji neće biti dobro.