Iran dronovima napao američke baze u Bahreinu, pogođen i brod u Hormuškom moreuzu nakon udara SAD-a

Iran je u subotu pokrenuo napad dronovima na Bahrein, dok je u Hormuškom moreuzu napadnut i tanker, nakon noćnih američkih vazdušnih udara na iranske ciljeve.
Novi napadi preko Persijskog zaliva pokazuju koliko je primirje u ratu nestabilno, iako su Teheran i Vašington ranije postigli privremeni dogovor s rokom od 60 dana da usaglase konačni sporazum o okončanju sukoba.
Američki udari izvedeni su kao odgovor na iranski napad dronom na brod koji je u četvrtak pokušavao da izađe iz moreuza. Američka Centralna komanda saopštila je da su tokom noći gađani iranski raketni i dronski položaji, kao i obalski radarski sistemi.
Ministarstvo vanjskih poslova Bahreina saopštilo je da je zemlju gađao „određeni broj iranskih dronova“, a napad je opisalo kao „grubu prijetnju bezbjednosti građana i stanovnika“. Iranska Revolucionarna garda ranije je, u saopštenju koje je prenijela državna agencija IRNA, navela da je gađala više lokacija „američke terorističke vojske u regionu“, ali nije precizirala koja su područja bila meta.
Bahrein je jedan od najglasnijih kritičara Irana u Zalivu i domaćin je Pete flote američke mornarice. U toj državi je nedavno održan i sastanak ministara vanjskih poslova Savjeta za saradnju zalivskih zemalja, kojem je prisustvovao i američki državni sekretar Marko Rubio, nakon kojeg je zatražen prekid iranskih napada i potpuno otvaranje moreuza.
Britanski centar Junajted Kingdom Meritajm Trejd Operejšns objavio je da je u subotu napadnut tanker u Hormuškom moreuzu, ali da je posada bezbjedna i da nema ekološke štete. Odgovornost niko nije odmah preuzeo, iako je sumnja odmah usmjerena ka Iranu.
Nakon toga je Zajednički pomorski informativni centar, tijelo pod nadzorom američke mornarice, saopštio da proširuje rutu uz obalu Omana kako bi bio omogućen i ulazak i izlazak brodova.
Upozorili su da je prijetnja za brodove u regionu „značajna“ i dodali: „Pomorcima se skreće pažnja na prisustvo mina i trebalo bi da očekuju prisustvo mornarice dok se operacije čišćenja nastavljaju.“
Iran insistira da brodovi moraju poštovati njegove naredbe i upozorava da će početi da naplaćuje prolaz kroz moreuz, kojim je nekada prolazila petina svjetske nafte i prirodnog gasa.
Predsjednik iranske parlamentarne komisije za nacionalnu bezbjednost Ebrahim Azizi poručio je u petak: „Hormuškim moreuzom upravlja Iran, zato: Poštujte pravila.“ Sjedinjene Američke Države i arapske zalivske zemlje odbacile su takve zahtjeve i smatraju moreuz međunarodnim plovnim putem.