Generalni sekretar Hezbolaha odbacio okvirni sporazum Izraela i Libana

Naim Kasem (Foto: Reuters)
Naim Kasem (Foto: Reuters)

Generalni sekretar libanskog militantnog pokreta Hezbolah Naim Kasem odbacio je okvirni mirovni sporazum Izraela i Libana potpisan u petak u Vašingtonu, prenosi Tajms of Izrael.

Ambasadori Libana i Izraela sklopili su dogovor nakon četvorodnevnih pregovora pod pokroviteljstvom SAD, koje su treća strana u sporazumu.

Kako je preneo CNN, Izrael se između ostalog obavezao da napusti dvije oblasti na jugu Libana koje je okupirao tokom borbi sa Hezbolahom.

Umjesto izraelskih snaga, na to područje doći će libanska vojska.

Hezbolah već duže vrijeme pokreće prekogranične napade na Izrael sa juga Libana, a oni su postali češći od početka rata SAD i Irana.

Generalni sekretar Hezbolaha Kasem rekao je da je okvirni sporazum nevažeći i da on predstavlja poniženje i predaju suvereniteta.

Dodao je da bi izraelsko-libanski okvirni sporazum trebalo da zamjeni memorandum o razumevanju Irana i SAD, u kojem Izrael ne učestvuje.

Kasem je naveo da je svaki pokušaj povezivanja povlačenja Izraela iz južnog Libana sa razoružavanjem Hezbolaha neprihvatljiv.

On je optužio libanske vlasti da su sporazumom izraelsku okupaciju učinile zakonitom i potpisivanje nazvao teškom greškom.

Nakon potisivanja okvirnog porazuma, pristalice Hezbolaha blokirale su centar Bejruta, glavnog grada Libana, i izazvale nerede.

Libanski mediji su javili da je javni tužilac zemlje Ahmad Rami el-Hadž izdao nalog snagama bezbednosti da preduzmu mjere za suzbijanje nereda.

Programska šema

19:30 20:00
MUZIČKI MIXEMISIJA
20:00 21:00
E STRANAEMISIJA
21:00 22:00
DRES NACIJA REPREZENTACIJAEMISIJA
22:00 23:00
ZNAK PODZNAKEMISIJA
23:00 00:00
NA KRAJU DANA MIXEMISIJA
00:00 02:00
BUDILNIK VIKENDOMEMISIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.