Eksplozija u Madridu: Požar zahvatio dio jedne od najviših zgrada u Španiji

Požar u jednoj od najviših zgrada u Španiji (skrinšot) (Foto: X/Klix.ba)
Požar u jednoj od najviših zgrada u Španiji (skrinšot) (Foto: X/Klix.ba)

Jedan od četiri madridska tornja, tačnije zgrada kompanije Moeva, evakuisana je nakon požara i eksplozije koji su zabilježeni unutar jedne od prostorija.

Nekoliko vatrogasnih ekipa poslano je na mjesto događaja kako bi ugasile požar, koji je sada stavljen pod kontrolu i u kojem nije bilo povrijeđenih. Vladina delegacija u Madridu izvještava da su tri osobe bile zarobljene u sigurnim područjima na različitim spratovima zgrade i da su od tada evakuisane.

- Ni u jednom trenutku nijedan radnik nije nestao. Tri radnika su bila zarobljena na različitim spratovima, van opasnosti, s kojima smo bili u kontaktu - pojasnio je portparol Madridskih hitnih službi nakon što je nekoliko medija izvijestilo da su unutra bile osobe koje su nestale.

Požar je izbio oko 17 sati, očigledno u tehničkoj prostoriji na 25. spratu - od 45 spratova zgrade - i sada je pod kontrolom, prema izvorima hitnih službi. SAMUR (madridska hitna medicinska služba), Vatrogasna služba Gradskog vijeća Madrida i Nacionalna policija, koji koriste dronove za prikupljanje slika, takođe su raspoređeni na mjesto događaja.

Interventna jedinica policije raspoređena je po obodu, a helikopter Kondor takođe kruži oko područja.

Zaposleni kompanije smještene u jednoj od četiri kule, koji je želio ostati anoniman, prepričava da su ljudi istrčali, iako relativno mirno, jer su prethodno provedene vježbe za slične situacije.

- Ostavili smo svoje stvari u kancelarijama jer se sve dogodilo tako brzo - kaže ovaj zaposleni, koji dodaje da se među zgradama u tom području nalaze stotine evakuisanih.

Ovo je drugi požar koji je pogodio Moeve Tower, ranije poznat kao Foster Tower, za manje od godinu. Prethodni požar se dogodio u decembru 2025. godine i zahvatio je električni transformator koji se nalazio u podrumu.

Nekretnina je u vlasništvu Pontegadee od 2016. godine. Holding kompanija Amancia Ortege kupila ju je 2016. godine za 490 miliona eura. Zgrada je drugi najviši neboder u Španiji, sa 45 spratova i visinom od 248 metara, a u vlasništvu je Amancia Ortege od 2016. godine.

Programska šema

20:00 20:50
NA KRAJU DANAEMISIJA
20:50 21:00
5 MIN XEMISIJA
21:00 22:00
BAHAR 1SERIJA
22:00 23:00
ETV SPECIJALEMISIJA
23:00 00:00
E GLAMEMISIJA
00:00 02:00
BUDILNIKEMISIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.