Očuvanje i unaprjeđenje mentalnog zdravlja aktera u sportskom procesu

Mijušković: Mentalni aspekt "oružje" koje radi za sportiste, a ne protiv njih

Nikola Mijušković (Foto: UCG)
Nikola Mijušković (Foto: UCG)

Psihologija sporta je primijenjena disciplina, koja se, najprostije rečeno, bavi očuvanjem i unaprjeđenjem mentalnog zdravlja aktera u sportskom procesu, uz doprinose na polju performansi, kazao je sportski psiholog Nikola Mijušković.

On je u intervjuu agenciji MINA istakao da se sa sportistima svih starosnih kategorija, trenerima i roditeljima radi na tome da mentalni aspekt bude "oružje" koje radi za, a ne protiv njih.

- Često kažemo da se psihologija sporta podjendako bavi prevencijom svega onog što je loše u sportu, kao i izgradnjom pravih stvari -  kazao je Mijušković.

On je naglasio da je sport sve manje igra, a sve više biznis u kome se vodi računa o svakom mogućem milimetru.

- Vrijeme multipraktik trenera je prošlo i u svijetu se povjerenje poklanja specijalistima u svim mogućim oblastima. Danas je standard takav da pojedincima i kolektivima specifično doprinose kondicioni treneri, psiholozi (mentalni treneri), nutricionisti, doktori, fizioterapeuti i slično - rekao je Mijušković.

Prema njegovim riječima, svaki pojedinac je priča za sebe i djelokrug aktivnosti sportskog psihologa adaptira se u odnosu na pojedinca.

- Veliki broj ljudi nema disciplinu, radnu etiku i u tim slučajevima je motivacija važan faktor. Druga vrlo česta kategorija su svi oni sportisti kojima nedostaje samopouzdanja i plaše se neupsjeha. Treća kategorija su oni koji se teško nose sa ličnim i okolinskim pritiscima i tu je potrebno sistemski rasteretiti sportiste. Dakle, nakon detektovanja prostora za napredak, pristupa se radu po specifičnoj strategiji - rekao je Mijušković.

On je precizirao da je svaka razvojna faza u životu sportista prepuna izazova i potreba za psihološkom podrškom je uvijek prisutna.

- U mlađim kategorijama to je priprema za tranzicionu fazu, a posebno je simptomatično danas da djeca u mlađim uzrastima pokušavaju oponirati seniore i juriti statistike, što je jako pogrešno. Kada govorimo o seniorima u zreloj dobi, obično dođe do zasićenja, pa je buđenje nove motivacije važan i dragocjen proces. Prostor uvijek postoji, pitanje je samo koliko je sagovornik motivisan da radi na sebi i da se adaptira - rekao je Mijušković.

Govoreći o razlici između inspiracije i motivacije, rekao je da se ona odnosi uglavnom u trajanju.

- Inspiracija je nadahnuće trenutka, a motivacija je mnogo stabilniji i dugotrajniji faktor u životima sportista. Naravno da ne bježimo od inspiracije, cijenimo, ali motivacija je nešto što je u fokusu - rekao je Mijušković.

Komentarišući zastupljenost psihologije u sportu, on je rekao da je trend takav da se sve češće sportisti ili roditelji (kada govorimo o djeci u sportu) javljaju mentalnim trenerima za pomoć.

- Dobar posao je odrađen u prethodnom periodu, a zasluge pripadaju i medijima koji su dali značajan doprinos u popularizaciji psihologije sporta. Što se tiče učinkovitosti, rezultati su šareni. Ima određen broj slučajeva u kojima se ne uspije previše pomjeriti sa početne tačke, a postoji i niz slučajeva u kojima se dešava istinski procvat - rekao je Mijušković, koji ima gotovo deceniju i po iskustva u tom poslu.

On je kazao da je najvažnije da se klijenti prepuste, da vjeruju i primjenjuju savjete.

- Odlučan i motivisan sagovornik teško može da omane u tom procesu - rekao je Mijušković.

Odgovarajući na pitanje da li bi svaki iole ozbiljniji klub ili Savez morao imati svog psihologa, kazao da bi logično bilo da tako i bude, ali da stvari nijesu jednostavne.

- Potreban je novac, potrebno je sačekati da se dođe do određenih rezultata, a danas je strpljenja jako malo. Čak i manje u odnosu na finansije. Mora da postoji i kutura poštovanja psihologije u sportu da bi se sve to primilo na pravi način. Mnogo je lakše raditi sa pojedincima koji vas pronađu, nego u okviru kolektiva gdje ste na neki način nametnuti i često percipirani kao neko ko je insajder uprave ili trenera - rekao je Mijušković.

Govoreći o problemima sa kojima se vrhunski sportisti najčešće susreću, on je istakao da je ubjedljivo najveći problem na visokom nivou sporta nedostatak istinske ljubavi prema sportu kojim se bave.

- To sve pređe u posao, odrađivanje obaveza za obećanu platu i zbog toga se gubi radost u cijelom procesu. Iz te radosti se inače crpi motivacija za rastom, napredovanjem i kod velikog broja vrhunskih sportista, sport je mučenje kojim se zarađuje za život. Među vrhunskim sportistima je mnogo poroka, čak i mnogo više nego što se pretpostavlja - rekao je Mijušković.

Prema njegovim riječima, mladi u sportu imaju neke druge probleme, strahove, nedostatak samopouzdanja, loš rad pod pritiskom, nedostatak discipline.

Odgovarajući na pitanje koje su to crte ličnosti koje posjeduju najveći sportisti, on je naveo glad, budnost, odlučnost, istrajnost.

- Uz sposobnost da se fokusiraju na stvari na koje mogu da utiču. Disciplina i jak trening donose samopouzdanje i tu se negdje stvari polako zaokružuju i vode ka vrhunskim rezultatima - rekao je Mijušković.

On je kazao da su jako korisne grupne debate, predavanja, na kojima se razmjenjuju mišljenja i iskustva.

- Baš kao i gledanje dokumentarnih filmova, intervjua, čitanje knjiga. Sve su to aktivnosti koje hrane ono što žargonski nazivamo mentalitetom - rekao je Mijušković.

Komentarišući ideju da se bavite sportskom psihologijom, on je naglasio da je to spoj srca i razuma.

- Srce je čitavog života bilo u sportu, a razum je rekao da to može biti dobra poslovna prilika, jer je sportistima to prijeko potrebno. Danas shvatam da ni srce ni razum nijesu pogriješili, a ja za sportsku psihologiju ne mogu reći da je važan dio mog života. Ona je zapravo moj život - zaključio je Mijušković.

Mijušković je u prošlom olimpijskom ciklusu obavljao funkciju sportskog psihologa u Vaterpolo iplivačkom savezu, a sarađivao je i sa Fudbalskim, Košarkaškim i Rukometnim savezom, kao i sa brojnim klubovima, edukativnim kampovoma u državi i regionu.

Četiri godine je bio zaposlen u City Fitness centru. Autor je knjige Milimetar za stotinku, praktičnog priručnika za mentalnu pripremu sportista, koja se našla kao dio edukativnog materijala na Košarkaškoj klinici u Podgorici, septembra 2021. godine.

Autor je knjige Milimetar za stotinku, praktičnog priručnika za mentalnu pripremu sportista.

U Dijagnostičkom centru bavi se psihološkom pripremom i savjetovanjem sportista, kao i timskom psihološkom pripremom, neodvojivim segmentom u savremenom shvatanju sporta.