Institucionalni haos nagovještava političku krizu

Srušen ustavni poredak

Predsjednica Ustavnog odbora Jelena Božović (NSD), uprkos pokušaju opozicije da bacanjem dimne bombe prekine sjednicu, uz podršku članova tog tijela iz vladajuće većine, bez zaključka sjednice Ustavnog suda, jer nije održana, prkatično je konstatovala prestanak funkcije za troje sudija čime je parlamentarna većina državu uvela u novi talas institucionalnog haosa i političke krize sa nesagledivim posljedicama.

Skupštinski Ustavni odbor, koji ni jednim propisom nije ovlašćen da utvrđuje ispunjenost uslova za prestanak sudijske funkcije zbog ispunjenja uslova za sticanje prava na starosnu penziju, većinom glasova usvojio je zaključke da se raspiše oglas za izbor dvoje sudija Ustavnog suda (US) koje bira Skupština, kao i da se razgovara sa predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem da on raspiše oglas za izbor još dvoje sudija US za koje je on nadležan, čime je praktično konstatovan prestanak funkcije sudijama Ustavnog suda Budimiru Šćepanoviću, Desanki Lopičić i Dragani Đuranović.

Da paradoks bude veći, u današnjem rušenju ustavnog poretka Crne Gore u sve je bila umiješana i predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko koja je ranije bez održavanje sjednice Ustavnog suda, obavijestila Božović o godištima rođenja i godinama staža svih članova Ustavnog suda.

Potez Armenko, kojim obavještava Ustavni odbor o članovima Ustavnog suda i uslovima za penzionisanje, suprotan je Zakonu o Ustavnom sudu. U članu 7 Zakona jasno piše da Ustavni sud, a ne predjednik ili predsjednica Ustavnog suda, obavještava predlagača (Ustavni odbor Skupštine Crne Gore i Predsjednika) o „ispunjenju uslova za starosnu penziju, odnosno isteku mandata sudije Ustavnog suda šest mjeseci prije ispunjenja uslova za ostvarivanje prava na starosnu penziju, odnosno prije isteka mandata“.

Armenko je svjesno ignorisala oodredbu Zakona o Ustavnom sudu, što se ne može tumačiti kao neupućenost već politički motivisan potez.

Članovi Ustavnog suda bili su, kako je to ranije objavio Portal ETV, veoma iznenađeni potezom Armenko i ocijenili su da je ona na taj način pokušala da učestvuje u planu da se troje sudija ,,prijevremeno penzionišu” voljom poslanika parlamentarne većine i to primjenom Zakona o penzionom i invalidskom osiguranju, iako u šest decenija istorije Ustavnog suda penzionisanje sudija uvijek je bilo po slovu Zakona o radu.

I nedavno penzionisani, bivši Predsjednik Ustavnog suda Milorad Mićo Gogić, penzionisan je po slovu Zakona o radu koji propisuje da se u penziju ide sa navršenih 66 godina.