Iz najvećeg odborničkog kluba u Glavnom grdau upozoravaju da nijesu ispunjene potrebne pretpostavke kako bi se projekat sproveo u skladu sa zakonom

Defibrilatori rezultat zalaganja odbornika DPS-a

 (Foto: Skupština Glavnog grada/Jutjub)
(Foto: Skupština Glavnog grada/Jutjub)

Inicijativa postavljanja automatskih eksternih defibrilatorira (AED) na javnim površinama u Podgorici rezultat je aktivnosti i zalaganja odborničkog i poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista, te njihovih aktivnosti na planu stvaranja zakonodavnog okvira za takav prijekat, navode iz odborničkog kluba DPS Glavnog grada.

U ponedjeljak je iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć (ZHMP) saopšteno da će AED, koji se koriste za prvu pomoć osobama koje dožive iznenadni srčani zastoj u uslovima van bolnice, biti postavljeni na javnim površinama na pet lokacija u Podgorici.

Kako je tada saopšteno direktor ZHMP Vuk Niković i predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić - Bojović rekli su da se, u skladu sa dopunama Zakona, zdravstvena zaštita sprovođenjem osnovnih mjera održavanja života može pružati i na javnom mjestu, javno dostupnom automatskom eksternom defibrilacijom, u skladu sa evropskom regulativom.

- Niković i Borovinić Bojović usaglasili su se da će AED uređaji biti postavljeni na javnim površinama na pet lokacija, i to u centru grada, naseljima City kvart, Stari aerodrom i Zabjelo, kao i u okolini Sportskog centra Morača - saopšteno je u ponedjeljak. 

Navedeno je i da će  ZHMP sprovoditi edukaciju građana i zaposlenih u javnoj upravi za korišćenje defibrilatora.

Iz odborničkog kluba Glavnog grada DPS-a za Portal ETV kazali su da pozdravljaju aktivnosti Skupštine Glavnog grada koje imaju za cilj postavljanje AED-a na javnim površinama jer se na taj način povećavaju šanse za preživljavanjem u slučaju srčanog zastoja, koje svakim minutom koji protekne bez defibrilacije opadaju za 10 odsto. 

- Istovremeno, upozoravamo da nijesu ispunjene potrebne pretpostavke kako bi se navedeni projekat sproveo u skladu sa zakonom, čime bi se postigao efekat zaštite potencijalnih pacijenata, ali i građana koji im u ovim okolnostima pokušavaju pružiti pomoć -  navode iz podgoričkog DPS-a.

Upozoravaju i da je prije implementacije projekta potrebno utvrditi na koji način su definisani kriterijumi koji propisuju lokacije za postavljanje AED-a, te na koji način će biti zaštićeni laici (neljekarsko i nemedicinsko osoblje) koje nije prošlo BLSD obuku pri upotrebi AED.

- Takođe, neophodno je definisati koje karakteristike imaju AED koji su planirani za postavljanje na javnim površinama, ko će biti referentna osoba odgovorna za pravilno funkcionisanje i kontrolisanje AED na sedmičnom nivou, koliko akreditovanih BLSD instruktora ima Hitna medicisnka pomoć i da li je navedeni broj dovoljan za sprovodjenje sveobuhvatne obuke - poručuju iz DPS-a.

Dodaju da je potrebno pojasniti i koji akreditovani centri će izdavati licence za instruktore BLSD i obnavljati ih svake dvije godine, te da li su Ministarstvo zdravlja i lokalne samouprave donijele strategije za upotrebu AED.

Na kraju, podsjećaju da su tokom 2022. godine AED postavljeni na javnim zdravstvenim ustanovama.

- Takav projekat, koji ne predstavlja projekat postavljanja defibrilatora na javnim površinama iako je tada kao takav najavljen, nikada nije zaživio jer isti nije pratila sistematična i sveobuhvatna priprema, na što smo i tada upozoravali. Kako istu sudbinu ne bi imao aktuelni projekat o postavljanju defibrilatora na javnim površinama, upozoravamo na obavezu poštovanja propisa u ovoj oblasti - zaključuju iz ovog odborničkog kluba.