Potpredsjednik Vlade prijavio manji godišnji prihod 2020. godine

ASK: Đeljošaj prekršio Zakon o sprečavanju korupcije

 (Foto: Vlada Crne Gore)
(Foto: Vlada Crne Gore)

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj, prekršio je Zakon o sprečavanju korupcije dok je obavljao funkciju predsjednika Opštine Tuzi, utvrdila je Agencija za sprečavanje korupcije (ASK). Agencija je, nakon detaljnog pregleda Izvještaja o prihodima i imovini za 2020. godinu, ustanovila da je Đeljošaj prijavio netačne i nepotpune podatke o svojim prihodima, imovini i akcijama, čime je prekršio zakonske obaveze transparentnosti i tačnosti podataka koje javni funkcioneri moraju da dostave.

Prema podacima iz odluke u koju je Antena M imala uvid, Đeljošaj je u izvještaju za 2020. godinu prijavio manji prihod od 594,24 eura, jer je prijavio iznos zarade koji nije odgovarao stvarnom prihodu. On je u izvještaju za 2020. godinu prijavio ukupni godišnji prihod u iznosu od 12.259,11 eura, dok je prema zvaničnim podacima taj prihod iznosio 12.853,35 eura.

„Uvidom u bazu podataka Poreske uprave, a koja je upoređivana sa Izvještajem o prihodima i imovini za 2020. godinu broj 02-02-4-6021 od 01.04.2021. godine, utvrđeno je da je javni funkcioner po osnovu ličnih primanja - zarade, prijavio godišnji prihod u iznosu od 12.259,11 eura, dok je prema bazi podataka taj prihod iznosio 12.853,35 eura, pa je prijavio godišnji prihod na ime zarade manji za 594,24 eura“, navodi se u Odluci ASK od 5. novembra ove godine.

Takođe, nije prijavio prihod od 1.000 eura, koji je ostvario kao naknadu za rad članova radnih tijela Opštine Tuzi u januaru, kao ni 180 eura ostvarene zimnice u septembru. Dodatno, u izvještaju nijesu prikazana dva putnička motorna vozila – „VW Passat“ i „Renault Megane“, a takođe je zatajio 4.500 akcija koje je imao u Eurofondu.

Na upit Agencije o vlasništvu vozila, Đeljošaj je naveo da ona nijesu bila u njegovom vlasništvu tokom 2020. godine, pa ih stoga nije prijavio. Takođe, u vezi sa akcijama njegove supruge, Đeljošaj je objasnio da je ona prodala 5.000 akcija i da nije znao kako su ostale upisane na njeno ime u toj godini. Međutim, Agencija navodi da ove tvrdnje nijesu imale uticaja na donošenu odluku, jer je zakon jasno propisao obavezu prijavljivanja tačnih podataka o imovini i prihodima.

ASK je sprovela opsežnu istragu, uključujući uvid u baze podataka Poreske uprave, Ministarstva unutrašnjih poslova i A.D. Centralnog klirinškog depozitarnog društva, kako bi potvrdila netačne informacije u prijavi. Ispitivanjem podataka utvrđeno je da je Đeljošaj na ime zarade prijavio manji iznos nego što je bio zabilježen u Poreskoj upravi, dok su podaci o prihodima njegove supruge takođe bili netačni, jer je prijavila manji iznos nego što je zapravo zarađeno. U prijavi je prikazao godišnji prihod svoje supruge u iznosu od 6.600,00 eura, dok je stvarni iznos prema evidenciji bio 7.560,16 eura, što znači da je prijavio iznos manji za 960,16 eura

U odgovoru na pitanja Agencije, Đeljošaj je naveo da će se izjasniti u vezi sa svim spornim pitanjima, ali nije ispunio obećanje da će to učiniti u zakonskom roku od sedam dana. Uprkos tome, Agencija je zaključila da je prekršaj počinjen zbog izostanka tačnih i potpunih podataka u prijavi, što je u suprotnosti s odredbama Zakona o sprečavanju korupcije.

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.