Troje ranjenih i dalje pod rizikom, četvrti izuzetno kritično
Stanje troje pacijenta, dva muškarca i jedne žena, ranjenih u jučerašnjoj tragediji na Cetinju, koji se nalaze na bolničkom liječenju je stabilno, jutros su u fazi buđenja i skidanja sa mašina za disanje, dok je kod četvrtog pacijenta stanje izuzetno kritično, saopštio je direktor Kliničkog centra Crne Gore Aleksandar Radović.
On je na konferenciji za medije kazao da je kod njega došlo i do povreda glave, te da su ga hiruzi operisali do ranih jutarnjih sati, zajedno sa ostalim hiruškim ekipama.
- Ono što bih ovog trenutka htio da naglasim, da se kao i puno puta do sada kada se ovakve stvari desi naše kolege sami došli da se jave da pomogu. Učestvova je jedan jako veliki broj ljudi u liječenju, bilo je 11 hiruga, 12 instrumentara, pet anesteziologa i kompletno osoblje Urgentnog centra je jako efikasno odradilo svoj posao, tako da mogu da vam kažem da smo jutros zadovoljni sa onim što smo sve uradili. Što se tiče povreda koje su nastale kod pacijenata, one su jako opasne, životno ugrožavajuće i u narednom periodu se mogu desiti komplikacije, tako da u ovom trenutku ne bih davao prognozu da su svi pacijenti apsolutno izbrinuti, odnosno da će biti bez posljedica. Što se tiče ova tri pacijenta, gajimo nadu i optimistični smo da će sve biti u redu, ali opet naglažavam da su i dalje životno ugroženi – kazao je Radović.
Glavni dežurni hirurg dr Perica Maraš opisao je da je prvi pacijent kojeg su zbrinuli imao povrede abdomena i vrlo tešku povredu dvanestopalačnog crijeva na dva mjesta.
- Vi to kad vidite u prvom trenutku, to su zaista smrtonosne povrede. To je organ koji kada se povredi, vrlo se teško zbrinjava i komplikacije su moguće u post operativnom toku. Kod istog pacijenta je bio povriješen i lijevi bubreg. Taj bubreg je od strane urologa dr Marka Albijanića zbrinut i pacijent je otišao u jedinicu intenzivnog liječenja – kazao je Maraš.
Potom, kako je rekao, „bukvalno paralelo sa tim pacijentom, pola sata toku te intervencije, smo morali preći odmah u sljedeću salu“
- Bukvalno se to toliko brzo dešavao da smo praktično prelazili iz sale u salu. To se rijetko kada desi na hirurgiji. Ja, koliko radim ovaj posao, to nikad nisam doživio. U sali broj dva je takođe bio pacijent sa teškim povredama nanijetim projektilima. Radi se o povredama tankih cvijeva i povredama slezine koje su proizvele izuzetno teško i veliko krvarenje. Taj pacijent je bio u dosta nestabilnom stanju. Međutim, nakon 40 minuta, otprilike sat, je zbrinut kada je postao stabilan. Tako da smo i njega završili u rekordnom roku kada je pacijent premješten u jedinicu intenzivnog liječenja – naveo je on.
Nakon toga, prema njegovi riječima, tim ljekara prelazi u salu broj pet, takozvanu neurohirušku salu gdje je bio pacijent sa sa povredama tankih i debelog crijeva uz teško krvarenje.
- Sve je to zbrinuto u veoma brzom i rekordnom roku. Međutim, kod tog pacijenta smo imali i najavu da se radi o teškoj neurohiruškoj povredi. To je povreda glave i mozga. Nakon te naše intervencije, tog pacijenta su preuzeli neurohiruzi koji su radili do ranih jutarnjih sati – kazao je Maraš.
Četvrta ranjena pacijentkinja, u sali broj četiri, imala je povrede tankog i debelog crijeva i sa povredam kostiju male karlice.
- Ta pacijentkinja je zbrinuta takođe veoma brzo i adekvatno i nakon toga premještena u jedinicu intenzivnog liječenja. Ono što bih naglasio je da su sve ove povrede bile izuzetno teške. Sve povrede koje su namjete sa projektilima u predijelu abdomena se smatraju teškim. Nadamo se da će sva ova četiri pacijenta proći dobro i to zaista želimo i zbog javnosti u Crnoj Gori, ali prije svega zbog njihovih porodica. U ovom trenutku priviku bih se zaista zahvalio nesebičnoj pomoći svih naših kolega koji su, kada su čuli o čemu se radi, došli u KCCG bez poziva – kazao je Maraš.
On je rekao da je životna dob ranjenih 1983, 1984. i 1987. godište