STEGA upozorava: Sporazum sa UAE "mega šteta" za Crnu Goru

Organizacija Strategija za evropsku i građansku Crnu Goru (STEGA) pozvala je poslanike Skupštine da odlože odlučivanje o Prijedlogu zakona o ratifikaciji sporazuma o ekonomskoj saradnji i zajedničkim investicijama sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), ocjenjujući da bi njegova primjena mogla imati dugoročno negativne posljedice po crnogorsku ekonomiju, turizam i prostorno planiranje.
Predstavnici STEGE, na konferenciji za medije, ukazali su na, kako su naveli, niz spornih odredbi iz Sporazuma koji je premijer Milojko Spajić potpisao 28. marta u Dubaiju, a Vlada usvojila 3. aprila i proslijedila Skupštini.
Ugrožavanje evropskih standarda i vladavine prava
Ekonomski analitičar STEGE Vladimir Nikaljević podsjetio je da Evropska unija od Crne Gore očekuje usklađenost ekonomskog razvoja sa evropskim standardima.
- STEGA naglašava da Crna Gora treba da ostvaruje ekonomski razvoj u skladu sa standardima Evropske unije (EU), što je nedavno i eksplicitno i saopšteno od strane Delegacije EU u Crnoj Gori, kako Sporazum Vlade i Ujedinjenih Arapskih Emirata ne bi negativno uticao na proces pristupanja Crne Gore Uniji - naveo je Nikaljević.
Prema njegovim riječima, najproblematičniji aspekt Sporazuma jeste njegova pravna nadmoć nad domaćim zakonodavstvom, kao i izostanak arbitražnih mehanizama.
- Ukoliko se Sporazum usvoji, on bi kao 'lex specijalis' imao prednost u odnosu na domaće zakone u slučaju sporova. Dodatno, nigdje se ne predviđa arbitraža u slučaju spora. U Sporazumu koji se odnosi na turizam i razvoj nekretnina, piše da se u njegovoj primjeni 'neće primjenjivati bilo koja procedura u vezi sa javnim nabavkama, javnim tenderom ili javnim nadmetanjem', što se odnosi i na otuđenje državne imovine, što do sada nije sadržao niti jedan međudržavni sporazum Crne Gore sa nekom državom – kazao je on.
Monopolizacija i gubitak suvereniteta
Nikaljević je upozorio da se izbjegavanjem međunarodnog tendera narušava tržišna konkurencija.
- Zapravo, na ovaj način se narušava konkurencija i uspostavlja monopol – rekao je Nikaljević.
Posebno je ukazao na disbalans u obavezama strane.
- UAE bi predlagali i garantovali za investitore, dok Crna Gora treba da obezbijedi zemljište, infrastrukturu, planska dokumenta i dozvole, čime se dovodi u pitanje benefita od ovog Sporazuma jer ispada da Crna Gora više daje nego dobija – objasnio je.
Kao primjer kontroverznog projekta, naveo je potencijalno ustupanje Velike plaže arapskom investitoru Mohamedu Alabaru na 99 godina, u svrhu izgradnje stambeno-poslovnog kompleksa.
Ugroženost životne sredine i prostornog planiranja
STEGA upozorava da bi ovakav pristup mogao imati razorne posljedice na životnu sredinu i dugoročni razvoj turizma.
- Ne poštuju se međunarodne konvencije o učešću građana u odlučivanju i posebno je problematičan sa stanovišta zaštite životne sredine, jer bi mega kompleks stambenih zgrada na Velikoj ulcinjskoj plaži, degradirao životnu sredinu ukupne Ulcinjske rivijere – jednog od najvažnijih strateških potencijala Crne Gore - rekao je Nikaljević.
Ratković: Država postaje agent investitora
Profesor ekonomije i član STEGE dr Rade Ratković istakao je da se država ponaša kao „investiciona agencija“ globalnih investitora u nekretnine, što je, prema njegovim riječima, „rak rana crnogorskog turizma“.
- Ova aktivnost već polarizuje i same organe vlasti, državu i lokalne zajednice. Opština Ulcinj je najviše eksponirana na strani odbrane razvoja održivog turizma na njenom području, što drugima treba biti pouka – navodi Ratković.
On tvrdi da se favorizuju investicije u nekomercijalni smještaj, što je pogubno po turizam, te da Vlada nema legitimitet da samostalno raspolaže mješovitom svojinom bez formiranja javno-privatnog partnerstva.
- Teren koji se planira ustupiti Investitoru na 99 godina je u mješovitoj svojini (privatna, državna, ostala...), pa Vlada ni svojinski nema mandat da bude jedini partner – kazao je on.
Marković: Nekontrolisani urbanizam vodi u propast
Prostorni planer mr Dragan Marković poručio je da se ni nakon brojnih izjava i najava, još uvijek ne zna šta konkretno obuhvata Sporazum.
- Ne može se reći da precizno i pouzdano znamo: što i đe će se raditi, ko su učesnici u poslu, kakve su im obaveze i slično – kazao je Marković.
On je posebno kritičan prema ideji masovne gradnje stambenih objekata za tržište, ocjenjujući to kao „pogubnu stratešku grešku“.
- Ako razvoj nekretnina znači izgradnja kuća, stanova, vila i sl. za tržište... to je biznis sa brzom, jednokratnom dobiti preduzetnika – rast koji trajno troši i zatrpava vrijedne prostorne potencijale za ličnu dobit a na opštu štetu – dodao je Marković postavljajući pitanje: Kome treba još stanova ako ih u pojedinim gradovima, na primjer u Ulcinju, ima više nego stanovnika, te ko će živjeti u njima ili ko će ih i kako koristiti?
Poziv na odlaganje i analizu
STEGA je pozvala poslanike da odlože odlučivanje o sporazumu dok se ne sprovede sveobuhvatna SWOT analiza njegovih potencijalnih posljedica.
- Ovaj mega projekat je mega šteta za državu i njene stanovnike - zaključio je Vladimir Nikaljević.