Podrška proizvodnji rakije doprinosi lokalnoj ekonomiji, otvaranju radnih mjesta i globalnom predstavljanju države
Rakija predstavlja simbol tradicije i posvećenog rada, povezuje generacije i čuva autentičnost, a podrška njenoj proizvodnji doprinosi lokalnoj ekonomiji, otvaranju radnih mjesta i globalnom predstavljanju Crne Gore kroz jedinstven i kvalitetan proizvod.
To je poruka sa četvrtog Rakija festa koji je organizovao CUE Podgorica.
Proizvođač crnogorske rakije, Predrag Ražnatović, predstavio je rakije od dunje i loze, koje se proizvode od sirovina iz Murinskog polja i Bjelopavlića.
- Na tržištu smo već 7-8 godina sa registrovanim proizvodima. Tradicija proizvodnje lozove rakije, rakije od dunje i drugih vrsta ovdje je duga, kao i u cijeloj Crnoj Gori - istakao je Ražnatović, najavljući da u narednom periodu planiraju uvođenje noviteta.
Govoreći o izazovima sa kojima se suočavaju domaći proizvođači, Ražnatović je naglasio problem velike konkurencije stranih brendova.
- Potrebna je veća podrška države, jer trenutno za jaka alkoholna pića ne postoje subvencije. Proizvođači su prinuđeni da sve pokreću od nule, što nije slučaj u drugim državama - kazao je Ražnatović.
Smatra da Crna Gora ima veliki broj ljubitelja rakije, što je vidljivo na događajima poput Rakija festa, ali i kroz potrošačke trendove.
- Tendencije u potražnji se mijenjaju, ali mislim da smo i dalje veliki ljubitelji rakije. Najveći izazov za nas proizvođače je konkurencija stranih brendova, dok domaća konkurencija nije velika, jer nemamo puno registrovanih proizvođača sa akciziranim proizvodima na tržištu - rekao je Ražnatović.
Osim konkurencije, istakao je značaj jačanja domaćeg identiteta rakije kroz tradiciju.
- Skoro svaka druga kuća u selima Crne Gore ima neku vrstu proizvodnje rakije, najčešće za ličnu upotrebu. Važno je da se narod upozna sa domaćim proizvođačima i da ima priliku da proba naše proizvode. Drago nam je što imamo priliku da izlažemo na ovakvim manifestacijama - naveo je Ražnatović.
Predstavnik jedne od najstarijih destilerija u Srbiji, Srđan Mitić, istakao je da se u posljednjih 20-30 godina broj destilerija značajno povećao, što je, kako navodi, s jedne strane pozitivno, ali sa sobom nosi i određene izazove.
- Konkurencija je uvijek dobrodošla, ali problem crnog tržišta i dalje postoji. Rakija se tradicionalno proizvodi u seoskim domaćinstvima, praktično u svakoj kući, što otežava plasman na tržištu. Nerijetko takva rakija završi u restoranima i kafićima, čime se ozbiljnim proizvođačima koji poštuju zakonske propise, koriste deklaracije i akcizne markice, smanjuje promet na domaćem tržištu - objasnio je Mitić.
On smatra da je glavni fokus ozbiljnih destilerija okretanje izvozu.
- Jedan značajan podatak je da je izvoz rakije iz Srbije u posljednjih nekoliko godina jedna od najbrže rastućih grana, kako na evropskom, tako i na američkom i drugim svjetskim tržištima - naveo je Mitić.
Ukazao je na još jedan izazov – prisustvo rakija koje se predstavljaju kao voćne, ali nisu uvijek jasnog porijekla i kvaliteta.
- Očekujemo da će država, privredna komora i druge institucije raditi na tome da zaštite ozbiljne domaće proizvođače. Potrebno je da tržište funkcioniše na način koji donosi korist ne samo proizvođačima, već i državi, kroz rad legalnih firmi - dodao je Mitić.
Prema njegovim riječima, rakija kao tradicionalno piće dobija sve više pažnje na globalnom nivou, posebno jer nudi nešto novo u poređenju sa već poznatim pićima poput viskija.
- Rakija privlači pažnju kao proizvod koji istovremeno čuva tradiciju i prenosi našu kulturu življenja na svjetska tržišta. Naša regija time pokazuje da ima nešto posebno da ponudi, a mi nastavljamo da razvijamo ovu tradiciju - istakao je Mitić.
PR i marketing menadžerka Hotela CUE Podgorica, Jelena Gardović, kazala je da je ovogodišnje izdanje Rakija Festa, organizovano u okviru tog hotela, do sada najposjećenije, kako po broju posjetilaca, tako i po broju izlagača.
- Ove godine okupili smo 26 izlagača koji predstavljaju 32 brenda i čak 190 različitih vrsta rakija. Među izlagačima su proizvođači i distributeri, prvenstveno iz Crne Gore, a potom i iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, kao i Italije - navela je Gardović.
Naglasila je da Hotel CUE Podgorica, kroz ovakve manifestacije, nastoji gostima pružiti jedinstveno iskustvo.
- Sa jedne strane, cilj nam je podržati lokalne proizvođače, a u ovom slučaju i regionalne, poštujući tradiciju i predstavljajući najbolje što svijet rakije može da ponudi. Rakija Fest je svakako događaj za ljubitelje ovog pića, ali vjerujemo da je to i prilika za one koji možda nisu ljubitelji rakije da otkriju bogatstvo ukusa i poseban proces proizvodnje. To je sjajan način da se upoznaju sa novim pićima - istakla je Gardović.
Festival je, kako je dodala, odlična prilika za poslovne ljude da se povežu, razmijene iskustva i čuju inspirativne priče o porodičnim tradicijama pravljenja rakije, koje su spojene sa savremenim metodama proizvodnje.
Gardović se zahvalila svim izlagačima koji su učestvovali na događaju, kao i gostima i partnerima, posebno ističući podršku kompanija The Capital Plaza i Aqua Bianca.
- Još uvijek je rano govoriti o tradiciji, ali svakako želimo da Rakija Fest postane tradicionalan događaj. Pozivamo sve da nam se pridruže i sljedeće godine - poručila je Gardović.