PKCG: Crnogorska kupališta su brend, favorizovati zakupce koji su tome doprinijeli

Crnogorska kupališta su u prethodnih nekoliko godina postali brendovi i prilikom sprovođenja tendera za njihovo davanje u zakup, bodovanjem treba zaštititi zakupce koji su investiranjem tome doprinijeli - zajednički je zaključak sa sjednice Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore Crne Gore (PKCG), održanoj danas, 23. decembra, naveli su u saopštenju iz PKCG-a. 

Oni su kazali da su u fokusu bile teme tendera za davanje u zakup kupališta i privremenih objekata u zoni morskog dobra i pripreme za zimsku turističku sezonu.

Predsjednik OU Ranko Jovović istakao je važnost sprovođenja tenderskih postupaka za zakup djelova morskog dobra za uspješno odvijanje ljetnje sezone. On je podsjetio da je još u februaru Odbor ukazao na potrebu formiranja radne grupu koja će, kroz saradnju nadležnih sa privredom, objektivno sagledati situaciju i naći najbolja rješenja u korist države i zakupaca plaža.

Mladen Mikijelj, direktor Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom, očekuje da tender za davanje u zakup kupališta i privremenih objekata u zoni morskog dobra bude raspisan u januaru. Cilj je, prema njegovim riječima, da tender obuhvati sve zainteresovane strane koji treba da imaju jednake šanse za zakup, ali i da se uvaži da kupalištima u prethodnom periodu savjesno upravljano. 

- Uvažavajući da je u prethodnom periodu zakupac ulagao u kupališta, predložili smo da zakupci čija kupališta nemaju plavu zastavicu imaju prednost od 20 odsto u odnosu na potencijalne nove, a sa plavom zastavicom ona bi iznosila do 50 odsto. Mislimo da je to značajna prednost. No, ovo je samo predlog, a konačnu odluku će donijeti Vlada – rekao je Mikijelj i pozvao PKCG i lokalne samouprave da daju svoj stav po ovom pitanju.

Predstavnik resornog Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Nikola Ražnatović kazao je da je u pripremi tendera izrađen novi atlas crnogorskih kupališta.

- Prepoznato je 57 novih kupališta – U Herceg Novom ih je 13, u Kotoru pet, Tivtu osam, Budvi 15, Ulcinju šest i Baru 10 – rekao je Ražnatović.

Privrednici smatraju da je privrednike trebalo uključiti u pomenutu radnu grupu, te da stav Morskog dobra nije prihvatljiv, već da treba dodatno favorizovati dosadašnje zakupce. 

Nikola Perišić, iz Udruženja zakupaca, ukazao je na to da će novi zakupci kupališta dobiti brendove te da je potrebno uvažiti privrednike koji su ih kreirali. 

Albert Kastrati, Adriatica Brothers, problematizovao je što će učesnici na predstojećem tenderu biti u obavezi da obezbijede bankarske garancije na ponuđeni iznos, dok se Snežana Pekić osvrnula na potrebu drugačijeg razgraničenja lokacije Maljevik od zaštićenog područja parka priroda “Katič”.

Igor Vujošević, Nemesys, smatra da treba odstupiti od 50:50% pristupa podjele plaža i predlaže da svaka opština ima po jednu javnu plažu ili da se pronađe način na kojim bi lokalno stanovnistvo imalo pristup svim plažama (putem aplikacija, bar koda, kupona i sl). 

- Plaže pod zakupom bi preciznije mogle da projektuju državne prihode i precizniju kontrolu da ne dolazi do rasipanja prihoda – kazao je on.

Privrednici su tokom dalje diskusije zaključili da je 12,5 bodova prednosti nedovoljno za ranije zakupce te da je 25 bodova plus toliko za plavu zastavicu minimum koji se može prihvatiti.

Govoreći o pripremama za zimsku sezonu 2024/2025, Jovović je istakao da skijališta i dalje zavise od vremenskih uslova, te da je hitno potrebno ulaganje u infrastrukturu, uključujući sisteme za vještačko osnježavanje. Takođe je istakao važnost bliske saradnje između institucija i turističke privrede, kako bi se osigurala stabilnost sektora, unaprijedio kvalitet ponude i kreirala jedinstvena strategija razvoja turizma.

- Sinergija svih učesnika u turističkom sektoru ključna je za ostvarivanje uspješnih i konkurentnih turističkih sezona u budućnosti - zaključio je Jovović.

Olivera Blagojević, načelnica Direkcije za investicije i unapređenje u turističkoj privredi, istakla je da je Ministarstvo turizma po prvi prvi put uspjelo da obezbijedi sopstvena budžetska sredstva i opredijeli iznos od 182.000 eura za inicijalnu fazu vještačkog osnježavanja na skijaškom i turističkom centru Savin Kuk na Durmitoru. Kada je riječ o Kolašinu, iako je projekat izvodljiv, planirani su dodatni koraci kako bi osnježavanje bilo spremno za narednu sezonu. 

– Od samog konstituisanja Ministarstva turizma, razmišljalo se o unapređenju infrastrukture, a aktivnosti su već započete angažovanjem stručnog tima koji je izvršio ispitivanje terena kako na državnom skijalištu Kolašin 1600, tako i na Savinom kuku – kazala je Blagojević.

Dodala je da se neće dozvoliti puštanje u rad žičare ukoliko bezbjednost nije u potpunosti zagarantovana i informisala da su postavljeni stub za osnježavanje i potporni zid na koji se oslanja, pažljivo pregledani kako bi se osigurala maksimalna stabilnost.

Na kraju je poručila da Ministarstvo turizma intenzivno razmatra i podsticajne mjere koje će dodatno unaprijediti rad skijaških centara i podržati razvoj zimskog turizma.