Nikaljević: Nastavlja se rasprodaja i devastacija „Plantaža“
Portal ETV objavio je juče da je izvršni direktor kompanije „13. jul – Plantaže“ Igor Čađenović uputio zahtjev ministru poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimiru Jokoviću u kojem traži promjenu namjene dijela zemljišta pod vinogradima uz bulevar Podgorica-Tuzi, uz obrazloženje da izduvni gasovi iz automobila, utiču na prinos grožđa i njegov kvalitet, pa predlaže da se taj dio zemljišta pretvori u industrijsku zonu
STEGA poziva Skupštinu Crne Gore da se što prije inicira interpelacija vezana za strategiju upravljanja u oblasti vinogradarstva, saopštio je za Portal ETV Vladimir Nikaljević, a Državnu revizorsku instituciju da uradi reviziju poslovanja „Plantaža“.
- STEGA upozorava crnogorsku javnost da se nastavlja rasprodaja i devastacija „Plantaža“, koja se ogleda u rasprodaji i prenamjeni državne imovine - upozorio je on.
Portal ETV objavio je juče da je izvršni direktor kompanije „13. jul - Plantaže“ Igor Čađenović uputio zahtjev ministru poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimiru Jokoviću u kojem traži promjenu namjene dijela zemljišta pod vinogradima uz bulevar Podgorica-Tuzi.
U dopisu u koji Portal ETV ima uvid, tvrdi da blizina saobraćajnice, odnosno izduvni gasovi iz automobila, utiču na prinos grožđa i njegov kvalitet, pa predlaže da se taj dio zemljišta pretvori u industrijsku zonu.
Podsjetio je da je kompanija „13. jul – Plantaže“ vlasnik oko 155 hektara katastarske parcele br.7935/7 KO Podgorica Ill, koja je u većem dijelu pokrivena zasadima vinograda.
- Postojeće zemljište je u sadašnjoj namjeni u kontaktnom pojasu sa Bulevarom u dužini oko 1,5 kilometara, a na udaljenosti od oko 15 metara od istog. Uzimajući u obzir činjenicu da se navedenim bulevarom odvija velika gustina saobraćaja, to imamo za posljedicu uticaj izduvnih gasova na prinose grožđa, kao i njegov kvalitet, a u krajnjem smanjen i ukus - obrazložio je Čađenović svoj zahtjev.
Zagađenje vazduha i zemljišta iz izduvnih gasova, mikročestica, teških metala i prašine, piše u dopisu, može smanjiti čistoću i nutritivnu vrijednost plodova, dok visoke temperature i vibracije s puta „stvaraju stres za biljke“.
- Ovi faktori mogu dovesti do nižih prinosa, oštćenja plodova, njihovog sporijeg sazrijevanja, i povećanog rizika od bolesti. Sve zajedno, to negativno utiče na tržišnu vrijednost i ukupni kvalitet sirovine - navodi Čađenović.
Ističe da su uvidom u Nacrt Prostornog plana Glavnog grada Podgorica, koji je usvojen na sjednici Vlade 8. decembra 2022. godine utvrdili da je na ovom potezu u jednom dijelu predviđena namjena „Industrija i proizvodnja“, površine oko devet hektara, dok je preostali dio po Nacrtu definisan kao poljoprivredno zemljište.
- Uzimajući u obzir da se radi o zoni koja je već prepoznata kao potencijalna zona za razvoj i izgradnju komercijalnih objekata i koja stvara prilike za investicije i razvoj infrastrukture, a samim tim nova radna mjesta, ovim putem molimo da nam date saglasnost za promjenu namjene korišćenja, tj. proširenje zone koja bi planski bila predviđena kao industrija i proizvodnja na površini oko 30 hektara – piše u zahtjevu Jokoviću.
Pravni osnov za podnošenje zahtjeva Čađenović temelji na Zakonu o poljoprivrednom zemljištu.
On je Jokoviću predložio da se sastanu, kako bi Čađenovićevi saradnici ministru razjasnili sve eventualne nedoumice.
- Zbog važnosti navedene teme, molimo Vas na hitno postupanje, kako bi Kompanija blagovremeno, pred nadležnim organima, inicirala promjenu namjene korišćenja predmetnog poljoprivrednog zemljišta, označenog dio katastarske parcele 7935/7 KO Podgorica III iz lista nepokretnosti br.716 KO
Podgorica III u zahvatu Prostornourbanističkog plana Podgorica (Sl.list Crne Gore”, br. 39/2010, 18/2012 1 6/2014 ) i u zahvatu Nacrta Prostorno-urbanističkog plana Podgorica (Odluka o donošenju Nacrta - 32. sjednica Vlade Crne Gore od 08.12.2022.godine) - zaključio je Čađenović u dopisu Jokoviću.
STEGA - Strategija za evropsku i građansku Crnu Goru je inicijativa grupe intelektualaca i intelektualki koja okuplja brojne stručnjake/inje iz raznih oblasti i oni u kontinuitetu upozoravaju na pogubne posljedice odluka rukovodstva po kompaniju „Plantaže“.
U više navrata pozvali su Vladu da se hitno izjasni, jer u ime „države vrši vlasnička prava u 'Plantažama' i resorno ministarstvo poljoprivrede“.
- Njihovo ćutanje na ovako važnu temu slobodni smo protumačiti kao saglasje sa ovakvom razornom politikom upravljanja državnom imovinom i državnim resursima – upozorili su ranije.