CUP o najavljenoj reformi radnog vremena: Bez analize i konsenzusa – rizik za cijelo društvo

Crnogorsko udruženje poslodavaca (CUP) upozorava da odluke od dugoročnog značaja za privredu i društvo u cjelini, kao što je odluka o sedmočasovnom radnom vremenu, moraju biti plod sveobuhvatne socio-ekonomske analize, a ne ispunjenja predizbornih obećanja po svaku cijenu, ili zbog nekog drugog sličnog razloga.
- Očigledno je da samo površan uvid u dostignuti nivo društveno – ekonomskog razvoja Crne Gore daje ozbiljne razloge za sumnju u opravdanost jedne takve odluke. Nivo ekonomskog razvoja zemlje (razvijenije zemlje imaju niži fond radnih sati), privredna struktura zemlje sa akcentom na radno intezivnim djelatnostima (a ne kapitalno-intezivnim kao u razvijenim zemljama) koje stvaraju nisku dodatnu vrijednost uz povećan rad i povećano zapošljavanje, nizak nivo produktivnosti rada i mnoštvo drugih razloga - ozbiljno upozoravaju na dalekosežnost posljedica jedne ovakve inicijative odnosno odluke – navode iz CUP-a.
Dodaju da osim toga, odluke o ovakvim pitanjima, obzirom na njihov opšti karakter, moraju biti rezultat opštedruštvenog konsenzusa.
- U tom smislu, premijer je najavio da će odluka biti donesena uz saglasnost socijalnih partnera, namjerno zanemarujući činjenicu da voljom njegove Vlade odnosno Ministarstva rada i socijalnog staranja u Socjalnom savjetu nema predstavnika dvije trećine privrede i da u takvom - nelegitimnom Socijalnom savjetu, interes najvećeg dijela privrede – onih koji stvaraju najveći dio nove vrijednosti, neće biti zastupan na adekvatan način. Pri takvom stanju stvari, pitanje društvenog konsenzusa o tako važnoj stvari je više nego upitna – istiću iz CUP-a.
Crnogorsko udruženje poslodavca upozorava da se odluke od strateškog značaja za budućnost zemlje i njene privrede ne donose ishitreno, preko noći i bez učešća svih relevantnih subjekata.
- Odluka o sedmočasovnom radnom vremenu je odluka od strateškog značaja sa visokim potencijalnim uticajem na čitavo društvo u dugom roku - sa dalekosežnim socio-ekonomskim i institucionalnim posljedicama, te zahtijeva sveobuhvatnu studioznu analizu sa jasnim odgovorom na pitanje: sedmočasovno radno vrijeme je u korist ili na štetu društvenog napretka Crne Gore? – navode iz CUP-a.
Sve manje od odgovora na ovo pitanje, kako kažu, temeljenog na naučnoj analizi, a ne slobodnoj procjeni bilo koga, ne može biti niti zadovoljiti interes građana Crne Gore, njene privrede i njenog ukupnog razvoja.