ZOCG: Usvajanje Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra štetna i netransparentna odluka, zahtijevamo hitan sastanak sa premijerom
![](https://publisher-publish.s3.eu-central-1.amazonaws.com/pb-etv/swp/8p72gy/media/20250110130132_3d16457a58aac16bb590dc08aa7687817d3fca3458331b6d3a73526ebe3b7041.jpg?w=3840&q=75)
Usvajanje Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra je štetna i netransparentna odluka, ocijenili su predsjednici primorskih opština i zatražili sastanak sa premijerom Milojkom Spajićem. Predsjednici pomorskih opština su kazali da su nezadovoljni zbog odluke Vlade da usvoji Program privremenih objekata u zoni morskog dobra za period 2024-2028. godina, uprkos sugestiji primorskih opština da se prioritet da Skupštini Crne Gore u pogledu odlučivanja o upravljanju zonom morskog dobra. Smatraju da je Program usvojen na netransparentan način. - To potvrđuje i činjenica da predstavnici lokalnih samouprava nijesu bili u mogućnosti čak ni da učestvuju u procesu njegovog kreiranja, iako se radi o dokumentu koji ima suštinski značaj za razvoj primorskih opština i turističku privredu Crne Gore - kazali su u saopštenju. Posebno zabrinjava činjenica da su, dodaju, uvedeni kriterijumi koji omogućavaju da u tenderskim postupcima za zakup kupališta i privremenih objekata mogu učestvovati i osobe koje su krivično osuđivane, što otvara ozbiljna pitanja u vezi sa zakonitošću i transparentnošću postupaka zakupa lokacija u zoni morskog dobra. - Usvajanjem ovakvog Programa sada već zasigurno će se ugroziti priprema i realizacija predstojeće turističke sezone i tako direktno prouzrokovati štetne posljedice ne samo po ekonomski razvoj primorskih opština, već i cijele Crne Gore koja se u velikoj mjeri oslanja na turističku privredu - upozorili su čelnici primorskih opština. Oni su zatražili sastanak sa premijerom Milojkom Spajićem kako bi iznijeli njihova stanovišta i zajednički pronašli rješenje koje bi, kako su kazali, omogućilo efikasnije i pravednije upravljanje morskim dobrom, uz puno uvažavanje nadležnosti i interesa lokalnih samouprava. Ukoliko se ne uvaže mišljenja i sugestije lokalnih uprava, primorske opštine su, istakli su njihovi čelnici, spremne da pokrenu upravni spor protiv donijete odluke. Oni smatraju da se takvom odlukom ne štite interesi lokalnih zajednica i da se odluke od suštinskog značaja donose bez dijaloga sa onima na koje se direktno odnose. - Iako ne pribjegavamo radikalnim mjerama, ukoliko budemo primorani, ne isključujemo mogućnost primjene svih nama zakonski dostupnih mehanizama u cilju osporavanja sprovođenja ovakvog Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra - rekli su predsjednici primorskih opština. Oni su dodali da očekuju od Spajića da prepozna važnost situacije u kojoj se nalaze i da se konačno uvaži njih zajednički stav u pogledu vraćanja nadležnosti lokalnim samoupravama kada je u pitanju upravljanje morskim dobrom. - To je jedini put ka odgovornom i održivom razvoju crnogorske obale u interesu njenih građana i privrede - zaključuje se u saopštenju.