Špadijer: Sredstva uložena u obrazovanje nikad nijesu izgubljena

Član Upravnog odbora Prosvjetne zajednice Crne Gore, Petar Špadijer, govorio je u jutarnjem programu „Budilnik“ na Televiziji E o značaju ulaganja u obrazovni sistem, posebno u osnovnu obuku nastavnika, ističući da nestručan kadar može ostaviti dugoročne posljedice.
- U učionicu nikako ne bi smio da uđe kadar koji ne zadovoljava neki minimum propisan obrazovnim sistemom. To je vrlo škakljiv, opipljiv posao i treba biti izuzetno spretan, a posljedice koje ostavlja nestručan nastavnik su dugotrajne i dalekosežne. Zato mislim da je jedna od važnih stvari puno ulagati u osnovno obrazovanje nastavnika - rekao je Špadijer.
Vlada Crne Gore usvojila je Strategiju reforme obrazovanja za period 2025–2030. godine, kojom se pokreće sveobuhvatna transformacija obrazovnog sistema. Iz Ministarstva prosvjete su saopštili da će se već u naredne dvije godine investirati 145 miliona eura, a najveći dio tih sredstava biće usmjeren na izgradnju objekata unutar sistema obrazovanja, čime se stvaraju preduslovi za modernizaciju u skladu sa evropskim praksama.
Špadijer smatra da je svako ulaganje u školstvo značajno, posebno ono koje se odnosi na infrastrukturu.
- Imamo škole u Budvi i Podgorici sa po 1.000, 1.500 do 2.000 đaka, a imamo i čitav niz opština u Crnoj Gori koji broje oko 2.000–3.000 stanovnika. Pazite, ako jedna opština ima toliko stanovnika, a vi želite školu da organizujete sa toliko učenika, sigurno da su te nove zgrade obavezne. Ako znamo da u školama imamo inventar koji je moj vršnjak, sigurno da dobar dio tih sredstava mora da ode i tamo. Ta sredstva svakako imaju gdje da se potroše, a sredstva uložena u obrazovanje nikad nijesu izgubljena – kazao je on.
Ističe da nova strategija može biti uspješna samo ako se sredstva ravnomjerno rasporede na sve segmente obrazovanja.
- Mislim da ova Strategija upravo to i predviđa – da se ulaže kako u infrastrukturu, tako i u opremu, udžbenike, sredstva i pomagala i, i te kako, u obrazovanje nastavnog kadra kroz čitav niz obuka. Ali, mislim da je ono što je jako bitno, a što smo godinama zanemarivali, osnovna obuka nastavnika. Vi ne možete improvizovati, ne možete se u hodu podučavati u učionici, već treba da budete do određene vrlo visoke granice spremni, poslije toga da se usavršavate – naglasio je Špadijer.
On upozorava i na teritorijalne razlike kada je riječ o obrazovanju u Crnoj Gori, posebno na probleme u sjevernim i ruralnim dijelovima zemlje.
- Pokušava se na terenu stanje dovesti do onoga što obrazovni sistem najviše može. Međutim, ovdje je problem puno širi - zanemarivanje jedne čitave regije koje je godinama i godinama trajalo. Školstvo je jednostavno prinuđeno da trpi situaciju takvu kakva je. Sistem školstva tu ne može dovesti ni nove ljude, ni nove porodice. Okolnosti bi trebalo da se promijene da bi porodice ostale na sjeveru, a sistem školstva će sigurno onda od nas iz učionice, pa nadalje, najbolje što je moguće, odgovoriti svemu tome - zaključio je Špadijer.