V.d. direktora nikšićke škole tvrdi da bi uprava radila suprotno zakonu ako bi produžila radni odnos istaknutom istoričaru i dugogodišnjem prosvjetnom radniku

Šarović: Nema zakonskog osnova za dalje angažovanje dr Saita Šabotića, OŠ „Mileva Lajović Lalatović“ neće donositi odluke pod pritiskom javnosti

Uzrok današnje situacije leži u činjenici da njegov radno-pravni status nije trajno riješen više od dvije decenije, uprkos tome što su baš neki od potpisnika inicijativa koji se prethodnih dana oglašavaju u javnosti bili u poziciji da trajno riješe status uvaženog kolege - naveo je Šarović

OŠ „Mileva Lajović Lalatović“ (Foto: OŠ „Mileva Lajović Lalatović“/Fejsbuk)
OŠ „Mileva Lajović Lalatović“ (Foto: OŠ „Mileva Lajović Lalatović“/Fejsbuk)

Vršilac dužnosti direktora Osnovne škole „Mileva Lajović Lalatović“ Zoran Šarović tvrdi da ne postoji zakonski osnov za dalje angažovanje profesora dr Saita Šabotića, te da ta obrazovna ustanova nema mogućnost da njegov radni odnos produži jer bi postupala suprotno zakonu.

- Profesor Sait Šabotić je od septembra 2001. godine, kroz pet uzastopnih mandata, više od 20 godina obavljao funkciju pomoćnika direktora škole. Međutim, prije imenovanja na tu funkciju nije imao zasnovan radni odnos na neodređeno vrijeme. Nakon isteka petog mandata, tadašnja direktorica škole rasporedila ga je na poslove profesora istorije i geografije, isključivo do povratka zaposlenog sa funkcije pomoćnika direktora, o čemu postoji sva dokumentacija i sa čim je i profesor Šabotić upoznat - naveo je Šarović.

Nakon što se zaposleni vratio na svoje radno mjesto nastavnika, profesoru Šabotiću je, navodi Šarović, usljed odsustva tog zaposlenog zbog privremene spriječenosti za rad, angažovanje produženo do njegovog povratka sa bolovanja.

- Kako se i taj osnov privodi kraju, a ne postoji zakonski osnov za dalje angažovanje profesora Šabotića, škola nema mogućnost da njegov radni odnos produži jer bi postupala suprotno zakonu. Žalimo što se jedan radnopravni odnos, čiji su status i trajanje od početka bili jasno određeni zakonom i ugovorom o radu, pokušava predstaviti kao pitanje političke, nacionalne ili vjerske diskriminacije, o čemu nema govora - rekao je Šarović.

Činjenice, prema njegovim navodima, govore potpuno drugačije.

- I u ovom i svakom drugom slučaju se odluke donose isključivo u skladu sa zakonom i objektivnim mogućnostima škole. Da je postojao zakonski osnov, škola bi, kao i u svim drugim slučajevima, učinila sve da izađe u susret zaposlenom. Međutim, nijedna uprava nema pravo da radni odnos zasniva ili produžava suprotno zakonu i propisima - naveo je direktor škole.

On je poručio da OŠ „Mileva Lajović Lalatović“ neće donositi odluke pod pritiskom javnosti.

- Niti će, zarad bilo čijeg interesa, postupati suprotno zakonu. Naša obaveza je da štitimo zakonitost rada ustanove, jednaka prava svih zaposlenih i integritet škole i u skladu sa tim ćemo i ubuduće postupati - dodao je Šarović.

Decidan je da Šabotić nije ostao bez radnog angažmana zbog diskriminacije, samovolje ili subjektivne odluke.

- Na kraju, važno je istaći suštinu ovog slučaja. Profesor Sait Šabotić nije ostao bez radnog angažmana zbog bilo čije samovolje, diskriminacije ili subjektivne odluke. Uzrok današnje situacije leži u činjenici da njegov radno-pravni status nije trajno riješen više od dvije decenije, uprkos tome što su baš neki od potpisnika inicijativa koji se prethodnih dana oglašavaju u javnosti bili u poziciji da trajno riješe status uvaženog kolege - zaključio je Šarović.

„Zavidnom stvaralačkom biografijom bi se ponosio svako osim onih sa kupljenim diplomama“

Grupu profesora, naučnika i javnih ličnosti koji su uputili javni apel zbog prijetnje otkazom Šabotiću čine prof. dr emeritus i akademik Šerbo Rastoder, prof. dr Adis Balota, dr Almir Rebronja, dr Nedžad Drešević, dr Sead Šahman, dr Bejto Šahmanović, dr Anis Šabotić, prof. dr Nada Tomović, mr Mirsada Bibić Šabotić, dr Sanita Šabotić, mr Novak Adžić, mr Admir Adrović, mr Emil Adrović i Hadžo Drešević, dipl. pravnik.

Oni navode da su „neprijatno iznenađeni saznanjem da dr Saitu Šabotiću, istaknutom istoričaru, briljantnom studentu i dokazanom pedagogu sa 32 godine radnog staža, prijeti otkaz“. Ukazali su da je Šabotić angažovan po ugovoru koji uskoro ističe, iako je izabran za predsjednika sindikalne organizacije, za koju smatraju da mu formalno garantuje kontinuitet radnog staža.

- Dr Šabotić je stavljen u poziciju odbrane intelektualnog, ljudskog i svakog drugog dostojanstva, primoran da se 'bori' za radno mjesto koje bi mu u svakom normalnom društvu ne samo pripadalo, nego i činilo čast sistemu u kojem radi - istakli su oni.

Potpisnici su ocijenili da smo „suočeni sa surovom stvarnošću u kojoj se lojalnost nagrađuje potrebom da se ćuti, a kompetentnost se ne priznaje kao kvalitet, već kao hendikep“, te saopštili da je Šabotić „mahinacijama sa fakulteta prvo izgubio mjesto asistenta na Studijskom programu za istoriju Filozofskog fakulteta“.

- Podsjećamo da su 32 godine radnog staža dr Saita Šabotića ispunjene zavidnom stvaralačkom biografijom kojom bi se ponosio svaki stanovnik ove države, osim onih koji su kupljenim diplomama zauzeli mjesta u državnoj administraciji i prosvjeti - jasni su potpisnici apela.

Oni su pozvali Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija i resornu ministarku da ovaj slučaj „ne posmatraju samo kao jedan u nizu administrativnih postupaka, već kao paradigmu stanja u prosvjeti i društvu“..

Programska šema

11:00 12:00
LINIJA ŽIVOTAEMISIJA
12:00 13:00
E GLAMEMISIJA
13:00 14:00
SVE O ŽENAMA A POMALO I O MUŠKARCIMAEMISIJA
14:00 15:00
NE PRIČAM TI O TOMEEMISIJA
15:00 16:00
BAHAR 1SERIJA
16:00 17:00
BAHAR 1SERIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.