Rakočević: Komora vještaka bi bila krovna institucija u kojoj bi svaki vještak morao da bude član
Mora se tražiti veća odgovornost vještaka, mora se tražiti bolji kvalitet rada, ali se moraju vještaci platiti, i te minimalne naknade se ne plate po pola godine, po godinu dana - kazao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, član Savjeta Udruženja sudskih vještaka Crne Gore Aleksandar Rakočević.
U pravosuđu postoje četiri ključne grane, kaže Rakočević, a to su tužilaštvo, sudstvo, advokati i vještaci, a 95 posto presuda se zasniva, dodaje on, na izvještajima sudskih vještaka.
- Zakon o sudskim vještacima iz 2016.godine, po nama, nije adekvatno uređen…Kandidat koji se pojavi za vještaka polaže pred nekom komisijom. Za ovih 20 godina nijedan kandidat nije pao na tom ispitu. Je li moguće da imamo tako dobre kandidate da nijedan se nije pojavio da ne zadovoljava. U praksi je drugačije. U posljednjih 20 godina samo je jedan izbrisan sa liste vještaka, a za to je osnovni razlog što nemamo mehanizme kontrole. U Zakonu je prepoznato jedino Udruženje kojem mi pripadamo - rekao je Rakočević.
Jedan od prijedloga Udruženja vještaka je, podsjeća Rakočević, osnivanje Komore vještaka, jer bi to bila krovna institucija, u kojoj bi svaki vještak morao da, kako kaže, bude član .
- Svaki vještak bi morao da odgovara toj Komori za kvalitet rada. Vi, ako hoćete da budete advokat, morate da budete član Advokatske komore, ako ste notar morate da bude član Notarske komore, inženjer Inženjerske komore. Samo kod nas vještaci ne moraju da budu članovi nijednog udruženja. Sada imamo oko 700 vještaka, a naše Udruženje ima oko 200, 300 članova, u zavisnosti kako ko kad plati članarinu, drugo udruženje ima 20, 30 članova i to je to. Više od polovine vještaka ne pripada nijednom udruženju - naglasio je Raković.
Kad bude postojala Komora vještaka, poručuje Raković, ona će pratiti rad vještaka, i za svaki prigovor, dodaje on, vještak će se moći isključiti, i samim tim, kako kaže, gubiti status vještaka.
- Registovana je trenutno Komora vještaka, koja je privatna firma jedne porodice, što je još jedan nonsens , ali mislim da će se novim Zakonom o vještacima i to ispraviti. Prema planu razvoja sudstva, predviđeno je da će se Zakon o vještacima usvojiti do kraja sljedeće godine. Već je formirana radna grupa, koja počinje sa radom u decembru. Mi smo delegirali jednog našeg člana, i mislim da ćemo imati brojne prijedloge, koji bi, po nama, trebalo da budu usvojeni - istakao je Raković.
Sagovornik Budilnika je problematizovao i niske naknade vještaka za svoj rad, jer, dodaje on, ima slučajeva da vještaci ne obnavljaju licence zbog toga, kako kaže, što su nezadovoljni naknadom.
- Mora se tražiti veća odgovornost vještaka, mora se tražiti bolji kvalitet rada, ali se moraju vještaci platiti. Mi smo svjedoci, i treba da se povećaju plate sudijama, povećane su zadnjih sedam godina značajno, ali, nama se nije ništa povećalo. I te minimalne naknade se ne plate po pola godine, po godinu dana. Ne postoji zakonsko ograničenje u kom periodu narucilac mora donijeti rješenje, dok god oni ne donesu rješenje mi ne možemo ništa da pokrenemo, ni utuženje, ni izvršenje - zaključio je Rakočević.