Institut za javno zdravlje Crne Gore učestvuje u projektu ’’Osnaživanje žena i zajednice u zaštiti od raka grlića materice’’

Raičević: Crna Gora prva u Evropi po stopi obolijevanja i umiranja od raka grlića materice

HPV vakcina je od 2022. godine dostupna u Crnoj Gori, u Institutu za javno zdravlje, a primarna grupa za vakcinaciju su djevojčice i dječaci od devet do 14 godina, ali vakcinišu se i djeca od 15 do 18, kao i mladi od 19 do 25 godina. Skrining za rano otkrivanje bolesti dostupan od 2018. godine u svim domovima zdravlja u Crnoj Gori, koji je posebno važan za žene u dobi od 30-64 godine starosti, podsjeća dr Marija Raičević iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore.

 (Foto: IJZCG)
(Foto: IJZCG)

U Podgorici je danas počela Kick-off konferencija projekta ’’Before Time- Empowering Women and Communities for Protection Against Cervical Cancer’’ (Osnaživanje žena i zajednice u zaštiti od raka grlića materice), na kojoj će učesnici predstaviti aktivnosti, ciljeve i očekivane rezulatate projekta sa idejom promovisanja zdravlja i preventivnih mjera u borbi protiv raka grlića materice, obavijestili su iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore, jednog od partnera projekta.

Ovaj projekat, kako iz IJZ navode, spoj je zajedničke saradnje Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, je odobren za sufinansiranje iz Interreg VI-A IPA fonda, a predviđeni rok trajanja je 30 mjeseci, odnosno do 2027. godine.

Projekat koordiniše Zavod za javno zdravstvo Zadar, a partneri su Institut za javno zdravlje Crne Gore, Dom zdravlja Mostar, Dom zdravlja Tivat, Institut perspektiva ekonomije Mediterana iz Splita, kao i Hrvatski zavod za javno zdravstvo iz Zagreba.

Glavni cilj predstavljenog projekta jesu jačanje primarnih i sekundarnih mjera prevencije raka grlića materice kroz informisanje i edukaciju ciljne populacije, promociju vakcinacije protiv Humanog papiloma virusa (HPV), inovativnih vidova testiranja na HPV, podizanje svijesti o važnosti redovnih preventivnih ginekoloških pregleda, kao i motivisanje i podsticanje žena da uzmu učešća u istim, saopštili su organizatori Kick-off konferencije.

Primarna prevencija će se fokusirati, pojasnili su, na tinejdžere, adolescente, njihove roditelje i mlade do 25 godina, kroz različite kampanje o vakcinaciji protiv HPV-a i promociji zdravlja, dok će sekundarna prevencija biti usmjerena na žene u dobi od 30 do 64 godine, kroz podsticanje odziva na skrining i rano otkrivanje problema.

Osim toga, učesnici projekta će se zalagati za osiguravanje jednakog pristupa zdravstvenoj zaštiti i podsticanje otpornosti zdravstvenih sistema u držama učesnicama.

U tom smislu, kao glavni rezultati projekta ’’Osnaživanje žena i zajednice u zaštiti od raka frlića materice’’ koji je danas započeo u Podgorici, su razvoj protokola za spovođenje pilot projekta testiranja na HPV, implementacija pilot projekata za probir na rak grlića materice uz samouzorkovanje uzoraka za testiranje, kao i sprovođenje edukativnih programa, kampanja i jačanje kapaciteta stručnjaka i zdravstvenih radnika.

- Problematika raka grlića materice je veliki zdravstveni problem u Crnoj Gori, ali i u državama regionima. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije iz 2020. godine, Crna Gora je zemlja sa najvećom stopom obolijevanja i umiranja od karcinoma grlića materice u Evropi, a ova bolest je na četvrtom mjestu uzroka obolijevanja i umiranja u našoj zemlji, istakla je dr Marija Raičević iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore.

Raičević je naglasila da je HPV vakcina od 2022. godine dostupna u Crnoj Gori, u Institutu za javno zdravlje, a primarna grupa za vakcinaciju su djevojčice i dječaci od 9 do 14 godina, ali vakcinišu se i djeca od 15 do 18, kao i mladi od 19 do 25 godina, uz naznaku da je najefikasnija ukoliko se daje osobama koje još uvijek nijesu imale seksualne odnose. Ona je dodala i da su lica sa oslabljenim imunitetom i HIV-om do 45. godine života i transrodne osobe posebno važna ranjiva kategorija koja treba da se vakciniše HPV vakcinom.

Raičević je napomenula da je skrining za rano otkrivanje bolesti dostupan od 2018. godine u svim domovima zdravlja u Crnoj Gori, koji je posebno važan za žene u dobi od 30-64 godine starosti. U Crnoj Gori žene ne moraju da imaju izabranog ginekologa, dovoljno je samo da je korisnik fonda i može obaviti skrining u bilo kojem domu zdravlja.

Voditelj Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Zadar, dr Alan Medić, institucije koja koordiniše ovim projektom posebno je istakao važnost da se i dječaci vakcinišu HPV vakcinom, ne samo djevojčice, kako bi se ova bolest uspješnije suzbijala.

On je dalje objasnio da će se partneri na ovom projektu zalagati za mogućnost ranog otkrivanja stadijuma bolesti pomoću brisa, koji žena moze poštom dobiti i proslijediti, dakle obaviti u kućnim uslovima, sto je posebno važno u zemljama kao što su naše gdje je velika incidencija raka grćlia materice, a gdje ne idu sve žene redovno kod ginekologa, posebno one iz ruralnih područja.

Dr Tatjana Nemed Blažić, epidemiološkinja iz Hrvatskog instituta za javno zdravstvo iz Zagreba pojasnila je da je ovo projekat koji sufinanrsira Evropska komisija u sklopu promocije zajedništva i sinergičkog sprovođenja projekata, te da u našim zemljama imamo iste ciljeve jer imamo i iste probleme, sa visokim incidencijama ove bolesti.

Takođe, ona je naglasila da mjesta za poboljšanje ima dosta, posebno imajući u vidu da je Svjetska zdravstveno organizacija ovu bolest okarakterisala kao izlječivu uz mogućnost njenog potpunog suzbijanja.

Direktorica Doma zdravlja Mostar, dr Kristina Bevanda, rekla je da ova institucija ima već dugogodisnje iskustvo u radu na IPA projektima, kao i sa partnerima iz Crne Gore i Hrvatske.

Projekat ’’Before Time- Empowering Women and Communities for Protection Against Cervical Cancer’’ im je posebno važan jer se tiše bolesti žena, i to bolesti koja je izlječiva, iako trenutne brojke ne obećavaju.

- Realni smo, nadamo se smanjenju ovih brojki, ako ne i potpunom iskorjenjavanju bolesti, ali ćemo kroz ovaj projekat svi zajedno djelovati u tom polju i kroz naše aktivnosti pokušati da nađemo efikasan, jednostavan i ženama ugodan model, koji će dovesti do smanjenja ove bolesti, navela je Bevanda.

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.