Alarmantno: Ljubitelji prirode iz Plava upozoravaju da država mora hitno reagovati

Potkornjak uništava šume

Svuda su šume oboljele, vide se žute mrlje stabala koja su mrtva. Ne shvatamo da u Vladi ne razumiju ozbiljnost situacije i ne reaguju – ističu naši sagovornici

Za stablo koje napadne potkornjak nema spasa (Foto: Portal ETV)
Za stablo koje napadne potkornjak nema spasa (Foto: Portal ETV)

Plavske šume se suše, Nacionalni park Prokletije je ugrožen, jer država nije adekvatno reagovala na pojavu potkornjaka, insekta koji ubija stabla, a najmanje otporna na njega su smrčeva, upozoravaju ljubitelji prirode iz Plava, koji su Portalu ETV dostavili i fotografije i snimke.

- Na četiri kilometra od Plava, prema selu Budovice napravljeno je lijepo izletište Vardište. Mi svkaodnevno obilazimo šumska područja u plavskoj opštini i ono što smo zabilježili u ovom rejonu je alarmantno. U blizini izletišta, na oko 100 metara, vidi se više suvih stabala, ali kada se zađe u šumu, situacija je strašna. 


Potkornjak je ubio više od 100 stabala, a ko zna koliko ih je još napao. Slike govore više od riječi. Đe god se okreneš svuda su oboljela stabla – upozoravaju naši sagovornici iz Plava.

Potkornjaci
Uništena stabla u zoni izletišta Budovice(Photo: Portal ETV)

Isključivi krivci za ovako alarmantnu situaciju, prema njihovim riječima su Agencija za zaštitu životne sredine, Javno preduzeće Nacionalni parkovi Crne Gore i Vlada.

- Nijesu uveli sanacione mjere i rezultat su uništene šume. Planine Košutica, Hrid, Babino Polje, Bivoljak... Svuda su šume oboljele, vide se žute mrlje stabala koja su mrtva. Ne shvatamo da u Vladi ne razumiju ozbiljnost situacije i ne reaguju – ističu naši sagovornici.


Potkornjak je parazit koji ubija šume, a najranjivija je smrčeva šuma.

- Da bi spasili naše šume, koje su naše blago i naš vazduh, hitno se mora početi sa sanacionim mjerama. Čišćenje terena, svakog ranog proljeća, od vjetro i snjego izvala, vjetrolomina, stabala koja su završila životni vijek. To sve mora da se miče iz šume. Još ima spasa, ali je situacija alramantna – kategorični su Plavljani.

Potkornjaci
Za stablo koje napadne potkornjak nema spasa(Photo: Portal ETV)

Podsjećaju da je „veliki vjetar u maju 2020. zahvatio plavski kraj i izvalio između 10 i 20 hiljada stabala u Nacionalnom parku Prokletije“.

- To je moralo odmah da se sanira santiranom sječom, sanacionim mjerama, čišćenjem, ali to nije urađeno i od tada je krenuo potkornjak – tvrde naši sagovornici i dodaju da je stanje u šumama sada haotično.

Potkornjak je, ističu ini, iz Nacionalnog parka „prešao“ i u šume kojima gazduje Uprava za šume, kao i u privatne šume.

Potkornjaci
Smrčeva šuma najranjivija(Photo: Portal ETV)

- Treba formirati komisiju, ne kako njima ko odgovara, nego neka pozovu stručne ljude iz instituta šumarstva iz Beograda, Sarajeva, Zagreba. Mi smo s njima u kontaktu i oni su spremni da pomognu. Neka ih država angažuje i neka oni donesu plan kako da zaustavimo potkornjak – poručuju sagovornici Portala ETV iz Plava.

Prije nekoliko dana oglasili su se i iz Udruženja drvoprerađivača Plava ističući da se radi o „ekološkom genocidu“ koji prijeti da sa zemljom sravni ogromne komplekse četinarske šume.


- Obišli smo teren i uvjerili se da je stanje mnogo gore nego prije mjesec dana, iako iz nadležnih institucija stižu saopštenja da se situacija drži pod kontrolom. Lako se da vidjeti da imamo ogromne komplekse četinarske šume gdje se potkornjak širi velikom brzinom, ostavljajući za sobom pravu pustoš. To može da vidi svako ko hoće da vidi – istakli su oni.

Potkornjaci

Tvrde da samo u dijelu Nacionalnog parka Prokletije ima između 50 i 70 hiljada stabala koja bi morala da budu obuhvaćena sanitarnom sječom. 

Da je situacija alarmantna, nedavno je, na okruglom stolu u Plavu, upozorio i diplomirani inženjer šumarstva Marko Tomić, a nakon što je obišao teren.

- To je prosto vanredno stanje koje zahtijeva i pravovremenu reakciju sa nivoa države i hitne sanacione planove – poručio je on.