Popović: Zelena tranzicija i unapređenje zakonskog okvira ključni za ekonomski razvoj Zapadnog Balkana

 (Foto: PKCG)
(Foto: PKCG)

Značajni zaključci i preporuke vezani za temu "Decenija Berlinskog procesa" predstavljeni su na 13. međunarodnoj konferenciji o ekonomiji "Montenegro 2024", koja se održala 22. i 23. oktobra, a koju je organizovala Privredna komora Crne Gore. Zaključke je izložio prof. dr Saša Popović sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne Gore.

Popović je naglasio da je Berlinski proces, kao regionalna platforma, uspješno ostvario političke ambicije, ali nije postigao visoki stepen ekonomske integracije. Popović je naglasio da Zapadni Balkan želi da vidi ovaj proces ne samo kao alat za internu integraciju, već i kao način izgradnje partnerskog odnosa sa Evropskom unijom, do potpune integracije.

Učesnici konferencije ukazali su na neophodnost unapređenja dijaloga o regionalnoj saradnji, koji je preduslov za druge inicijative. Preporučeno je postizanje višeg nivoa implementacije usvojenih rešenja za uspostavljanje jedinstvenog integralnog tržišta u regionu.

Ekonomski pokazatelji

Prosječna godišnja stopa rasta ekonomije regiona WB6 iznosila je 3,1% tokom proteklih deset godina, što je iznad prosjeka EU od 2%. Ipak, naglašeno je da je rast bio brži, ali nije doveo do sličnog napretka u kvalitetu života.

Popović je ukazao na zabrinjavajući karbonski intenzitet regiona, koji je četiri puta veći od EU i sporije opada. Ukoliko se ne preduzmu značajnije promjene, karbonski intenzitet će otežati integraciju sa EU. Iako postoji ugovor o slobodnoj trgovini (CEFTA), regionalna trgovinska integracija i dalje stagnira zbog necarinskih barijera.

Unapređenje zakonskog okvira za biznis i harmonizacija sa zakonodavstvom EU ostaje ključno za ekonomski prosperitet. Tokom proteklih godina, region je privukao visok nivo stranih direktnih investicija, što je rezultat nižih troškova radne snage i manjih regulatornih ograničenja.

Uklanjanje roaminga u mobilnoj komunikaciji je pozitivno uticalo na komunikacionu integraciju regiona, omogućavajući bolju povezanost koja može poslužiti kao model za uklanjanje poslovnih barijera.

Problem emigracije

Zabrinjavajuće je što WB6 region bilježi intenzivnu emigraciju, uz rizik od manjka kvalifikovane radne snage. Preporučuje se donošenje socio-ekonomskih politika koje će prioritetno rješavati ovaj problem.

Energetski sektor zahtijeva modernizaciju i dodatne investicije za tranziciju ka zelenoj ekonomiji. Za podsticaj privatnih investicija u ovu oblast, neophodna je podrška javnog sektora kroz kreiranje sigurnog investicionog okruženja.

Uvođenje takse na ugljenik (C-BAM) od januara 2026. godine predstavlja izazov za privrede WB6 da postanu konkurentne na EU tržištu.

Iako Berlinski proces nije pojednostavio prekograničnu online trgovinu, učesnici su naglasili da je neophodna harmonizacija legislative i edukacija kako preduzeća, tako i krajnjih korisnika. Formalizacija e-trgovine bi pomogla u rješavanju problema sive zone trgovine koja se odvija putem društvenih mreža, čime bi se podstakla fiskalna i poslovna kultura u regionu.