Projekat vrijedan 9,6 miliona eura

Otvorene klinike za infektivne bolesti i dermatovenerologiju; Šimun: Početak nove ere u zdravstvenoj zaštiti

Klinike za infektivne bolesti i dermatovenerologiju (Foto: MINA)
Klinike za infektivne bolesti i dermatovenerologiju (Foto: MINA)

Novi objekat u kome su smještene klinike za infektivne bolesti i dermatovenerologiju Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), za koji je izdvojeno preko 9,6 miliona eura, otvoren je danas u Podgorici.

Nove klinike, kako je saopšteno na svečanosti povodom otvaranja, izgrađene su po najvišim standardima, koji pružaju savremene uslove rada za medicinsko osoblje i vrhunsku njegu za pacijente.

Direktor KCCG Aleksandar Radović rekao je da Klinika za dermatovenerologiju prvi put na jednom mjestu posjeduje poliklinički i stacionarni dio, koji u potpunosti odgovara evropskim standardima pružanja zdravstvenih usluga.

- Klinika je opremljena najsavremenijom medicinskom opremom. Stacionarni dio posjeduje oko 32 bolnička kreveta sa dvije izolacione sobe i sobe za pedijatrijsku populaciju - pojasnio je Radović.

On je kazao da su i poliklinički i stacionarni dio prilagođeni osobama sa invaliditetom, kao i da je na Klinici zaposleno deset ljekara i 12 medicinskih sestara.

Radović je rekao da, s druge starne, prvi put od 1974. godine i Klinika za infektivne bolesti dobija novi prostor za rad.

- Poznato je da su pacijenti do sada liječeni u neprikladnim uslovima na Kruševcu, zbog čega ovaj trenutak predstavlja prekretnicu - istakao je Radović.

On je kazao da Klinika za infektivne bolsti ima svoju intenzivnu jedinicu.

- Kapacitet Klinike je dupliran, pa sada ima 51 bolesničku postelju. U Klinici radi 13 specijalista infektologije, četiri specijalizanta i 25 medicinskih sestara i tehničara - naveo je Radović.

On je kazao da je ukupna vrijednost tog infrastrukturnog projekta preko 9,5 miliona eura i da su su gotovo svi troškovi realizovani iz IPA sredstava Evropske unije (EU).

Ministar zdravlja Vojislav Šimun kazao je da objekat u kojem su smještene klinike za infektivne bolesti i dermatovenerologiju otvaraju simbolično na dan kada KCCG obilježava 50 godina postojanja.

On je rekao da ovaj trenutak simbolizuje ne samo završetak jednog značajnog projekta, već i početak nove ere u zdravstvenoj zaštiti.

- Moderne ambulante, dijagnostički centri i komforne i opremljene bolesničke sobe značajno će unaprijediti kvalitet liječenja i skratiti vrijeme oporavka pacijenata - istakao je Šimun.

Prema njegovim riječima, ovo nije ulaganje samo u infrastrukturu, već i u budućnost i zdravlje crnogorske nacije.

- Pandemija covid 19 je podsjetila koliko je važno imati snažan, efikasan i moderan zdravstveni sistem koji može odgovoriti na sve izazove i potrebe. Ove klinike su upravo odraz te potrebe i našeg odgovora - naveo je Šimun.

Kako je rekao, izradnja modernih klinika jasno pokazuje da je Vlada promijenila odnos prema zdravstenom sistemu i da ulaganja u zdravstvo čvrsto drži među svojim najvećim prioritetima.

- Gradimo temelje za novi pristup zdravstvenoj zaštiti, pristup koji stavlja pacijenta u središte pažnje i koji pruža dostojanstvene radne uslove za naše ljekare i sve zaposlene - istakao je Šimun.

Premijer Milojko Spajić rekao je da je priznanjima i podrškom koju su dobili od evropskih partnera iz Brisela poslednjih dana nedvosmisleno potvrđeno da Vlada govori rezultatima.

- Danas iznova naša obećanja potvrđujemo i djelima. Posvećenost, odgovornost i nadasve realnu ambiciju dokazujemo još jednim krupnim korakom za naše zdravstvo - naveo je Spajić.

On je zahvalio EU što je posredstvom IPA programa pomogla izgradnju klinika, neizmjerno bitnih za sve građane Crne Gore.

- Svjesni potrebe da se vlast konačno na odgovoran način okrene resoru zdravstva, 2025. i svake naredne godine opredijelićemo više stotina miliona eura za jačanje nacionalne zdravstvene infrastrukture - poručio je Spajić.

Šef Delegacije EU u Crnoj Gori, Johan Satler podsjetio je na princip da je “bolje spriječiti, nego liječiti”.

- Otvaranje ove dvije klinike je upravo primjer tog principa na djelu. To je dokaz odlučnosti Crne Gore i EU da, ukoliko se izazovi poput kovid 19 opet pojave, budemo spremni da ih zajednički savladamo - rekao je Satler.

On je kazao da je ponosan što je EU mogla da pruži finansijsku i tehničku podršku tom projektu, navodeći da su odluku o finansiranju donijeli tokom pandemije kovid 19 kako bi ojačali zdravstveni sistem, unaprijedili kvalitet zdravstvenih usluga i povećali otpornost na buduće zdravstvene izazove.

- Iako se nadamo da svijet nikad više neće iskustiti zdravstvenu krizu poput covid 19, činjenica je da su otpronost i priprema najbolji način da osiguramo budućnost - naveo je Satler.

On je istakao da je pristup kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti važan dio evropskih standarda.

- S obziroma na pozitivan zamah u pregovorima pristupanju EU, ohrabrujem institucije da intenziviraju rad na reformama, posebno u ispunjavanju završnih mjerila u poglavljima vezanim za zdravstvo, kao i u drugim oblastima - rekao je Satler.