"Od patriote do izdajnika, od Andrije do Andrije"

Mještani mojkovačkih Polja ogorčeni su zbog izgradnje nove crkve uz već postojeću na mjesnom groblju i isticanjem sprske zastave uz grob crnogorskog sveštenika i patriote Andrije Anđelića

Novoizgrađeni objekat na groblju
Novoizgrađeni objekat na groblju

Mještani mojkovačkih Polja (nekad kolašinskih Polja) tvrde da je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić na tamošnjem groblju izgradio crkvu bez ikakvih dozvola i papira, ali i bez saglasnosti mještana, čiji preci počivaju na tom mjestu. Novoizgrađeni objekat ahitektonski nema nikakve veze sa crnogorskim sakralnim objektima, a upečatljiva crvena boja u koju je nova crkva ofarbana djeluje groteskno u postojećem okruženju. 

Poljanski Crnogorci, kako sebe nazivaju mještani, kažu da je crkva Svete Blagovijesti izgrađena u tom mjestu 1893. godine, na temeljima crkve koju su porušili Turci, a datira iz vremena prije izgradnje Manastira u Dobrilovini. Pokraj nje se danas viori srpska zastava sa četiri ocila.

- Crkvu 1893. godine gradili su Poljanski Crnogorci uz donacije Kralja Nikole. Svaki kamen Poljani su na leđima donijeli ispod Sinjajevine i ugradili pod nazorom poznatog graditelja Porobića iz Herceg Novog. Prvi sveštenik u ovoj Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi bio je Andrija Anđelić koji je sahranjen uz zid crkve. Njegov su grob obnovili brastvenici Anđelići. Ova crkva i njena zvona hrabrila su Crnogorce koji su ostali preko Tare odlukom Berlinskog kongresa pod turskom upravom. Danas nad grobom crnogorskog sveštenika Andrije Anđelića visi srpska zastava i ne da suncu kad izađe iznad Bjelasice da mu ogrije grob. Ne samo njegov grob, nego sve grobove Crnogoraca, naših očeva, đedova i prađedova, kojima je vazda Cma Gora bila u srcu. Bila im je zadnja želja da počivaju u ovoj posnoj poljanskoj i crnogoskoj zemlji. Zadnjih godina duše su im uznemirene od kad su okupatori počeli gaziti po njihovim grobovima i pokrivati ih tuđim zastavama. Na trideset metara od Crnogorske crkve i groba cmogorskog sveštenika Andrije Anđelića, Andrija Mandić izdajnik i aktuelni predsjednik Skupštine Crne Gore, na grobovima naših predaka podigao je crkvu protivno volji poljanskog naroda, koji se vazda ogromnom većinom izjašnjavao kao crnogorski - kažu mještani. 

Oni pitaju, kako kažu, četnickog vojvodu što crkvu nije napravio u Šavniku ili Kojoj Jeli đee su rođeni i živjeli. "Na ovim prostorima Mandići nemaju korijene", tvrde poljanski Crnogorci. 

"Njegova izdajnička vlast u Mojkovcu ostala je nijema na sve złupotrebe vojvode Mandića i dozvolila mu da skrnavi grobove naših predaka i da prkosi mještanima. Tako je mala razdaljina od 30 metara od patriote i crnogorskog sveštenika Andrije Anđelića do srbijanskog sluge i izdajnika Crne Gore Andrije Mandića", ogorčeni su poljanski Crnogorci. 

Crkva Svete Blagovijesti u Poljima
Crkva Svete Blagovijesti u Poljima