Napredak u borbi za unaprijeđenje prava kroz konkretne akcije, zakonodavne reforme i jačanje svijesti
Kroz konkretne akcije, zakonodavne reforme i jačanje svijesti, možemo napraviti napredak u zajedničkoj borbi za unaprijeđenje prava, inkluzije i ravnopravnosti LGBTIQ+ osoba, poručeno je sa inicijalnog sastanka u okviru projekta „Zajedno za LGBTIQ+ jednakost“, koji realizuje Centar za građansko obrazovanje (CGO) u partnerstvu sa organizacijama ERA – LGBTI savez za jednaka prava LGBTIQ osoba za Zapadni Balkan i Tursku, Crnogorska LGBTIQ+ asocijacija Kvir Montenegro, Kvir centar iz Skoplja, Tuzlanski otvoreni centar (TOC), Spektra otvorenog uma (OMSA) iz Albanije i Centar za razvoj društvenih grupa (CSGD) sa Kosova, a uz podršku Evropske komisije.
Cilj ovog višegodišnjeg projekta je, kako je saopšteno iz CGO-a, poboljšanje kvaliteta života i društvene uključenost LGBTIQ+ osoba u zemljama Zapadnog Balkana kroz jačanje pravnih i institucionalnih mehanizama, podsticanje otvorenog i tolerantnog okruženja i izgradnja kapaciteta organizacija civilnog društva (OCD). To uključuje i finansijsku i mentorsku podršku lokalnim OCD, obezbijeđenje besplatne pravne pomoći, osnaživanje saradnje između aktera u pravosuđu, donosioca odluka i NVO, kao i sprovođenje analiza i javnih kampanja za senzibilizaciju javnosti u pogledu stanja ljudskih prava LGBTIQ+ osoba u regionu.
Petar Đukanović, programski direktor CGO-a, naglasio je važnost ovog ogromnog regionalnog poduhvata.
- Ovo nije samo platforma za povezivanje organizacija, već i sredstvo za postizanje stvarnih, trajnih promjena u životima LGBTIQ+ osoba. Namjera nam je da indukujemo sistemske reforme, edukaciju i senzibilizaciju, kako bi oblikovali inkluzivnija i pravednija društva u regionu, a time se osigurava i dugoročna zaštita prava LGBTIQ+ osoba i unaprijeđenje društvene klime u regionu Zapadnog Balkana - pojasnio je on.
- Projekat „Zajedno za LGBTIQ+ jednakost“ dolazi u ključnom trenutku za region i Srbiju, u kojoj je sjedište ERA mreže, jer odgovara na potrebu za konkretnim koracima ka direktnim akcijama u zaštiti prava LGBTIQ osoba. Ovo je presudno kada imamo trendove na političkoj sceni koji vode direktnom urušavanju ovih prava, dok su fondovi za organizacije značajno umanjeni, čime je LGBTIQ pokret oslabljen. Vjerujem da će ovaj projekat donijeti novu energiju u borbi za ravnopravnost i zakonske promjene širom regiona koji ERA pokriva - ocjenjuje Danijel Kalezić iz mrežne organizacije ERA.
Sličnog je stava i Admir Adilović iz TOC-a.
- Ovakvi regionalni projekti su od velikog su značaja za sve LGBTI osobe, jer istovremeno daju glas našoj zajednici na lokalnom i regionalnom nivou. Zajedničko djelovanje ima mnogo snažniji uticaj na cjelokupnu zajednicu, podržava inkluziju i ideju ravnopravnosti. Planirane aktivnosti direktno će poboljšati uvjete života LGBTI+ osoba u BiH, ali i regionu - poručuje on.
Balša Dragojević iz Kvir Montenegro ukazuje na kontekst u kojem se odvija borba za prava LGBTIQ osoba.
- Crna Gora se suočava sa rastućim pritiscima desničarskih struktura koje ugrožavaju temeljna ljudska prava, a ovakvi projekti mogu pomoći vraćanje našeg društva na put inkluzije i jednakosti. Očekujem da ćemo ojačati kapacitete zajednice uz konkretne rezultate, poput bolje primjene zakona, podrške pojedinačnim LGBTIQ osobama i promjene svijesti javnosti - navodi on.
David Tasevski, iz Kvir centra iz Skoplja, takođe, projekat pozicinira u okvir aktuelne krize.
- Fokusirajući se na zajedničke izazove i potrebe LGBTIQ+ osoba u regionu, ovaj projekat će omogućiti saradnju i razmjenu iskustava između partnerskih organizacija iz različitih zemalja. Ovaj program je i ključni alat za osiguranje kontinuiteta i stabilnosti u našem radu, što će osigurati veći uticaj na zaštitu prava i interesa LGBTIQ+ osoba - kaže Taleski.
- U vremenu kada antirodni pokreti dobijaju na značaju na Kosovu, ova inicijativa jača i našu zajedničku borbu za prava LGBTIQ+ osoba. Osnaživanje kapaciteta organizacija na lokalnom nivou kroz podršku njihovih projekata, ujedinjuje naše napore u suprotstavljanju nazadnim pokretima i oblikuje inkluzivniju budućnost za sve - smatra Arber Nuhiu, iz CSGD sa Kosova, izražavajući uvjerenje da će ovaj projekat podržati i uvezati konzorcijum LGBTIQ+ organizacija u pet zemalja Zapadnog Balkana.
- Ovaj projekat predstavlja značajan korak za albanske NVO u promociji inkluzivnosti i jednakih prava za sve, jer pruža platformu za rješavanje izazova s kojima se suočava naša LGBTIQ+ zajednica, kao i za jačanje zagovaračkih napora i podsticanje saradnje među organizacijama koje rade na dostizanju socijalne pravde. Zato vjerujem da je ova inicijativa ključna za izgradnju inkluzivnijeg društva u Albaniji - kazala je Dea Shehu, iz organizacije OMSA iz Albanije.
Projekat „Zajedno za LGBTIQ+ jednakost“ će se sprovoditi 40 mjeseci, a geografski pokriva Crnu Goru, Srbiju, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Kosovo i Sjevernu Makedoniju.