Nacionalni parkovi Crne Gore iznjedrili prvu generaciju "Mladih rendžera"

Šestodnevni edukativni program „Mladi rendžeri“, realizovan u Nacionalnom parku Lovćen prema smjernicama i preporukama EUROPARC Federacije, uspješno je završen dodjelom sertifikata učesnicima kampa, ali i zahvalnicama svim partnerima i saradnicima koji su doprinijeli njegovoj organizaciji i realizaciji.
Kako je saopšteno, program, koji je održan od 22. do 27. juna u organizaciji Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore, okupio je djecu uzrasta od 11 do 14 godina sa područja Cetinja, Kotora i Budve.
- Kroz bogat edukativni sadržaj, terenske aktivnosti i praktične radionice, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa prirodnim i kulturnim vrijednostima Nacionalnog parka Lovćen, radom rendžerske službe, pravilima zaštite prirode, osnovama prve pomoći, zaštite i spašavanja, kao i očuvanja biodiverziteta i kulturno-istorijskog nasljeđa - dodaje se u saopštenju.
Direktorica Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore Marinela Đuretić istakla je da je realizacija programa predstavljala značajan iskorak u radu preduzeća.
- Sa zadovoljstvom mogu da istaknem da je Program "Mladi rendžeri" u Nacionalnom parku Lovćen uspješno sproveden i da smo zadovoljni rezultatima prvog ciklusa njegove realizacije u Nacionalnim parkovima Crne Gore. Edukacija djece i mladih jedan je od naših prioriteta, jer upravo oni predstavljaju generacije koje će u budućnosti čuvati prirodna bogatstva naše zemlje. Vjerujemo da će iskustva stečena u Lovćenu biti dobra osnova za nastavak programa i u drugim zaštićenim područjima - kazala je Đuretić.
Direktorica Nacionalnog parka Lovćen Kata Varagić podsjetila je da je program bio osmišljen tako da djeca kroz neposredno iskustvo upoznaju svakodnevni rad zaposlenih u zaštićenom području.
- Djeca su tokom šest dana prošla sve segmente rada Nacionalnog parka – od aktivnosti Službe zaštite, održavanja ambijentalne higijene i infrastrukture do terenskih obilazaka i simulacija situacija sa kojima se naši nadzornici svakodnevno susreću. Učestvovali su u vježbama koje su obuhvatale postupanje u slučajevima požara, nelegalne sječe, vožnje kvadova, ulaska u park sa psima i krivolova, ali i u akcijama uklanjanja otpada sa pješačkih staza. Upravo kroz ovakav praktičan pristup djeca su najbolje razumjela značaj očuvanja prirode - kazala je Varagić.
Ona je zahvalila roditeljima na ukazanom povjerenju, stručnim saradnicama koje su osmislile i realizovale program, kao i svim učesnicima koji su pokazali veliko interesovanje i odgovornost tokom boravka u kampu. Program su osmislile i realizovale stručne saradnice za promociju i edukaciju Aleksandra Vujović i Marina Kojović, uz podršku kolega Božidara Proročića, Bogdana Đuraškovića i Milice Novaković.
Stručna saradnica za promociju i edukaciju i koordinatorka programa Aleksandra Vujović ocijenila je da su postavljeni ciljevi programa u potpunosti ostvareni.
- Željeli smo da djeca shvate da nacionalni parkovi nijesu samo mjesta gdje postoje određena pravila i zabrane, već prostori za učenje, istraživanje i razvoj odgovornog odnosa prema prirodi. Njihova pitanja, zapažanja i zaključci pokazali su da su razumjeli zbog čega je važno čuvati prirodu i koliko svaki pojedinac može doprinijeti njenoj zaštiti - kazala je Vujović.
Posebno je istakla da su učesnici pokazali veliko interesovanje za raznovrsne sadržaje – od rada sa rendžerskom patrolom, upoznavanja flore i faune, obuka iz prve pomoći i zaštite i spašavanja, do orijentiringa i upoznavanja kulturno-istorijskog nasljeđa Lovćena.
- Jedan od najupečatljivijih utisaka stigao je nakon dana provedenog na katunima, kada su djeca kroz timski rad i zajedničke zadatke upoznavala nekadašnji način života. Jedan učesnik je zapisao da mu je najviše značilo pomaganje drugima bez ikakvog ličnog interesa, jer je upravo tada shvatio koliko su zajedništvo i timski duh važni u zaštiti prirode. Bilo je i djece koja su rekla da bi jednog dana voljela da postanu rendžeri, dok su drugi zaključili koliko je ovaj posao odgovoran i zahtjevan. Ono što nas posebno raduje jeste činjenica da su svi izrazili želju da ostanu u kontaktu sa Nacionalnim parkovima i da se u budućnosti uključe u volonterske aktivnosti - kazala je Vujović.
Organizaciju programa i kampa podržali su Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, GEF, Evropska omladinska kartica, Europark federacija, Prijestonica Cetinje, JU "Lovćen - Bečići", Lovćen Banka, UNDP.
Program „Mladi rendžer“ u Nacionalnom parku Lovćen realizovan je u skladu sa smjernicama EUROPARC Federacije i predstavlja važan korak u razvoju savremenih modela edukacije mladih o zaštiti prirode.
Dodatni podsticaj, kako je istaknuto u saopštenju, njegovoj realizaciji predstavlja Memorandum o partnerstvu koji je Javno preduzeće za nacionalne parkove Crne Gore krajem 2025. godine potpisalo sa EUROPARC Federacijom, čime su stvoreni uslovi za dalji razvoj i širenje ovog programa u drugim zaštićenim područjima Crne Gore.