Multisektorskim pristupom do unapređenja položaja mladih
Unapređenje položaja mladih, naročito onih iz NEET kategorije (mladih koji nisu zaposleni, nisu u procesu edukacije ili obuci) i marginalizovanih grupa, moguće je kroz integrisan pristup koji uključuje saradnju civilnog sektora, državnih institucija, obrazovnog sistema i privatnog sektora, poručeno je na pres konferenciji Foruma mladi i neformalna edukacija – Forum MNE.
Pres konferencija je organizovana u okviru projekta „Inkluzivan napredak ka EU integracijama – Osnaživanje civilnog društva za učinkovit doprinos inkluzivnom razvoju lokalnih zajednica“, koji sprovodi Forum MNE u partnerstvu sa Centrom za omladinsku edukaciju, a finansiraju ga Evropska unija i Ministarstvo javne uprave Crne Gore.
Predsjednica Foruma MNE, Elvira Hadžibegović, istakla je da ta organizacija već 22 godine pruža podršku mladima, naročito onima iz najugroženijih kategorija, pružajući im prilike da steknu neophodne vještine i znanja kako bi postali konkurentni na tržištu rada.
- Ako ne zadovoljimo osnovne potrebe mladih, poput ekonomske nezavisnosti, teško možemo govoriti o njihovom napretku na drugim poljima. Naš cilj je omogućiti dostojanstven život mladima, kakav zaslužuju svi građani Crne Gore - kazala je Hadžibegović.
Podsjetila je da je Forum MNE razvio program One Stop Shop, koji je prilagođen mladima koji nisu u procesu obrazovanja, obuke ili na tržištu rada, a posebno onima koji već duže vrijeme nisu aktivni u ovim sferama.
- Program pruža osnovne i praktične vještine, omogućavajući mladima da započnu profesionalni život, osiguraju ekonomsku stabilnost i dobiju priliku za dostojanstven rast i napredak. Ponosni smo na prilagodljivost ovog modela. Program se bazira na potrebama mladih, ali i na specifičnostima tržišta rada u zajednicama u kojima djelujemo. Mladi i poslodavci zajedno kreiraju kurikulum prilagođen lokalnom podneblju - istakla je Hadžibegović.
Pojasnila je da je u okviru programa fokus stavljen na meke vještine, digitalne vještine, karijerno savjetovanje, povezivanje sa poslodavcima, ali i na one osnovne elemente koje formalni sistem obrazovanja ponekad ne uspijeva u potpunosti da pruži.
- Civilno društvo ima ključnu ulogu kada formalni sistem obrazovanja ne može odgovoriti na potrebe svih mladih. Zato je od suštinskog značaja multisektorska saradnja – civilnog, državnog i poslovnog sektora – kako bismo zajedno kreirali modele koji omogućavaju mladima da napreduju - istakla je Hadžibegović.
Pomoćnik direktora Zavoda za zapošljavanje, Aleksandar Rakočević, kazao je da se na evidenciji Zavoda trenutno nalazi oko 33 hiljade nezaposlenih, od čega su 7.300 mlade osobe starosti od 15 do 29 godina.
- Od tog broja čak 60 odsto čine žene - istakao je Rakočević, dodajući da je disbalans između polova posljedica ranijih programa koji su favorizovali žene dugoročno nezaposlene.
Kazao je da Garancija za mlade, koja zvanično počinje sa implementacijom 1. januara 2025. u tri opštine u Crnoj Gori: Nikšiću, Bijelom Polju i Ulcinju, predstavlja sveobuhvatan okvir koji objedinjuje aktivnosti različitih institucija, sa ciljem podrške mladima u obrazovanju, obukama i zapošljavanju.
- Program počiva na tri stuba: rana intervencija – unapređenje formalnog obrazovnog sistema kako bi mladi izlazili iz škola i fakulteta spremni za tržište rada; pronalazak i aktivacija NEET mladih – identifikacija onih koji nisu u obrazovanju, zaposlenju ili obuci, uz pružanje podrške za njihov povratak u sistem; i prilagođene mjere zapošljavanja – uključivanje kroz dodatno obrazovanje, prekvalifikaciju ili podršku pri zapošljavanju - naveo je Rakočević.
Ukazao je da će pilotiranje programa obuhvatiti tri regije u Crnoj Gori: primorje, centralnu regiju i sjever.
- Na primorju imamo stopu nezaposlenosti ispod četiri odsto, što je ispod evropskog prosjeka. U centralnoj regiji je stopa 7,5 odsto, dok na sjeveru, nažalost, doseže čak 35 odsto, što zahtijeva posebnu pažnju - rekao je Rakočević.
Prema njegovim riječima, poseban izazov predstavlja rad sa mladima koji nemaju završenu osnovnu školu, kojih je preko 600 evidentirano. kao i sa onima iz socioekonomski ugroženih porodica.
- Prvi korak je prepoznavanje problema mladih. Potom, kroz mjere poput povratka u obrazovanje, prekvalifikacija i dodatnih obuka, nastojimo da ih osposobimo za tržište rada - pojasnio je Rakočević.
Podsjetio je da Zavod radi na prilagođavanju zakonskog okvira kako bi se omogućila fleksibilnija rješenja, uključujući reforme u obrazovanju odraslih i sistemu nacionalnih kvalifikacija.
- U pitanju je sistemska promjena koja će pružiti mladima priliku za bolji početak, dostojanstven rad i perspektivniju budućnost - istakao je Rakočević.
Projektna koordinatorka Foruma MNE Anja Redžić kazala je da projekat ima za cilj osnaživanje organizacija civilnog društva, lokalnih organizacija, kao i svih aktera koji mogu doprinijeti poboljšanju položaja mladih u Crnoj Gori.
- Poseban fokus projekta je stavljen na mlade iz NEET kategorije – one koji nisu zaposleni, niti se nalaze u procesu obrazovanja ili obuke – kao i na druge marginalizovane i ranjive grupe mladih. Cilj projekta je da kroz osnaživanje mladih i njihovih lokalnih zajednica pružimo podršku u stvaranju jednakih šansi za sve. Fokusiramo se na one kojima je pomoć najpotrebnija, jer su često izostavljeni iz glavnih društvenih tokova - istakla je Redžić.
Kazala je da je dvogodišnji projekat bio fokusiran na zapošljivost mladih i društvenu inkluziju, posebno ranjivih grupa poput mladih žena i marginalizovanih zajednica.
- Cilj projekta bio je jačanje civilnog društva i lokalnih aktera za pružanje strukturirane podrške mladima u njihovoj integraciji na tržište rada. Specifične aktivnosti obuhvatile su osnivanje pet konzorcijuma koji su uključivali organizacije civilnog društva, IT sektor i akademsku zajednicu za sprovođenje One Stop Shop progama zapošljivosti. Konzorcijumima vođenim organizacijama civilnog društva smo dodijelili sredstva u iznosu od 53,534 eura - navela je Redžić.
Kazala je da su kroz ovaj model unaprijedili kapacitete konzorcijuma vođenim organizacijama civilnog društva, dodelili pet bespovratnih sredstava i postigli konkretne rezultate u sferi povećanja zapošljivosti mladih.
- Program je opremio 50 polaznika/ca znanjima i vještinama koje su neophodne na tržištu rada i pomogao mladima da izgrade svoje kapacitete i postanu konkurentniji na tržištu rada. One Stop Shop program je u prvoj fazi obuhvatio kurseve mekih vještina, digitalnih vještina, karijernog savjetovanja i umrežavanja sa poslodavcima u trajanju od šest mjeseci. Takođe, kroz kurs preduzetništva u trajanju od tri mjeseca u organizaciji Unije mladih preduzetnika, 25 mladih je uz podršku mentora, uspješnih preduzetnika/ca, razvijalo svoje biznis ideje, koje su imali priliku da prezentuju na finalnom događaju u okviru kursa preduzetništva. U okviru finalnog događaja predstavljeno je osam biznis ideja,od kojih su prve tri nagrađene. Prvo mjesto su osvojile Maja Marinović i Andrea Vučič sa biznis idejom „Art Hub“, drugo mjesto pripalo je Neveni Vujović sa idejom „Scholarly“, dok su treće mjesto osvojile Anja Raonić, Bojana Zlatičanin i Anđela Dulović sa idejom „360 celebrations“ - rekla je Redžić.
Redžić je kazala da Forum MNE kontinuirano prati statističke podatke o NEET mladima i da najnoviji podaci pokazuju da je krajem 2023. godine čak 20,3 odsto mladih između 15 i 29 godina pripadalo NEET populaciji.
- Posebno zabrinjava podatak da na sjeveru zemlje stopa NEET mladih prelazi nacionalni prosjek sa 28 odsto. Rast dugotrajno nezaposlenih i velika zastupljenost obeshrabrenih mladih ukazuju na potrebu za preciznim i ciljanim mjerama. U okviru programa podsticanja zapošljivosti NEET mladih, tri ključne inicijative Foruma MNE se odnose na uključivanje NEET mladih u strateška i zakonodavna dokumenta kako bi se omogućilo praćenje njihovog statusa i kreiranje specifičnih mjera podrške, transformaciju Zavoda za zapošljavanje radi povećanja efikasnosti u pružanju podrške mladima i povećanje broja kadrova za direktan rad sa NEET mladima, kao i unapređenje programa karijernog savjetovanja, sa fokusom na srednjoškolce i razvoj vještina potrebnih za dalji karijerni razvoj - rekla je Redžić.
Poručila je da je cilj Foruma MNE stvaranje povoljnijeg okruženja za mlade, naročito za NEET populaciju, kroz multisektorski pristup koji uključuje državne institucije, obrazovni sistem, nevladine organizacije i privatni sektor.
Ivana Nikolić, jedna od polaznica programa „One Stop Shop“ modela, podijelila je svoje iskustvo i utiske o učinku ovog inovativnog modela obuke koji mladima pruža priliku za unapređenje ključnih vještina i povećanje konkurentnosti na tržištu rada.
- Kroz sva tri modula programa stekla sam dragocjena znanja i alate koji su me osnažili da budem konkurentnija prilikom zapošljavanja - istakla je Nikolić, dodajući da je poseban fokus programa bio na razvoju mekih vještina, poput emocionalne inteligencije, samospoznaje i rada u timu.
Kazala je da je u okviru ovog modela saznala mnogo o svojim snagama i slabostima, ali i kako da se nosim sa njima u profesionalnom okruženju.
- Grupni rad mi je pomogao da razumijem kako funkcionišem u kolektivu, kako da iskažem svoje ideje i kako da inspirišem i druge - rekla je Nikolić.
Ukazala je i na važnost digitalnih vještina koje su bile integralni dio obuke.
- Tokom formalnog obrazovanja na fakultetu nisam imala priliku da se bavim digitalnim alatima, ali ovdje sam naučila kako da koristim digitalne platforme, kako da pišem projekte, bavim se digitalnim marketingom i optimizujem sadržaj na društvenim mrežama. Sve to mi je pomoglo da se bolje pripremim za tržište rada - kazala je Nikolić.
Edukatorka digitalnih vještina na Logate Institutu Maša Miladinović, podijelila je svoje iskustvo kao predavačica na modulima digitalnog marketinga i „design thinking“ metodologije.
- Kroz obuku sam imala priliku da mladima prenesem znanje o inovativnim pristupima rješavanju problema koristeći 'design thinking' metodologiju, kao i osnovne alate digitalnog marketinga - kazala je Miladinović.
Posebno je istakla raznolikost i posvećenost polaznika, navodeći da su ih činile osobe različitih profila, godina i interesovanja.
- Bila sam oduševljena njihovim interesovanjem za digitalni marketing, preduzetništvo i biznis. To me raduje jer smatram da Crna Gora ima veliki potencijal za razvoj tih oblasti, naročito u kontekstu zapošljavanja i samozapošljavanja - navela je Miladinović.
Smatra da najveća vrijednost ovog projekta leži u tome što je stvorio most između industrije i mladih.
- ICT zajednica u Crnoj Gori ima ogromno iskustvo i znanje koje rado dijelimo, a Forum MNE nam je omogućio da doprinesemo ovako značajnoj inicijativi - dodala je Miladinović
Predstavnica PreEduco centra Branka Nikočević kazala je da je izuzetno ponosna što je bila dio ovog programa i što je imala priliku da radi sa mladima koji se suočavaju sa dugotrajnim izazovima prilikom zapošljavanja.
- Program karijernog savjetovanja bio je osmišljen kao sveobuhvatan proces podrške učesnicima. Modul je kombinovao individualni i grupni rad, pri čemu su u prvom segmentu polaznici istraživali svoje lične snage, a kasnije radili na razvoju konkretnih vještina potrebnih za apliciranje na tržište rada - pojasnila je Nikočević.
Prema njenim riječima, najvažniji dio programa bio je otkrivanje ličnih potencijala učesnika.
- Radili smo na tome da ih oslobodimo stresa i anksioznosti, da ih osnažimo i stvorimo psihološki siguran prostor u kojem mogu istraživati sebe. Kroz simulacije razgovora za posao, učesnici su imali priliku da primijene stečena znanja i vještine u realnim situacijama - istakla je Nikočević, dodajući da je poseban fokus bio na jačanju samopouzdanja kod dugotrajno nezaposlenih osoba.
Naglasila je važnost ovakvih inicijativa za pružanje podrške mladima koji se suočavaju sa izazovima zapošljavanja.
- One Stop Shop program pokazao je da uz pravu podršku i vođenje, svaki pojedinac može prepoznati svoje vrijednosti i uspješno ih predstaviti poslodavcima - smatra Nikočević.
Predstavnik Saveza za djecu i mlade Kuća Pavić Radović ocijenio je da One Stop Shop program predstavlja značajan iskorak u radu sa mladima, jer fokus stavlja na njihove lične karakteristike, vještine i znanja koja mogu koristiti na način koji im najbolje odgovara.
On je naglasio da je program omogućio učesnicima da preispitaju svoje profesionalne ciljeve i potencijale, što se često ne dešava unutar tradicionalnog obrazovnog sistema.
- Imali smo učesnike koji su mislili da posjeduju određene vještine, ali su kroz program shvatili da se njihove snage nalaze na potpuno drugom polju - istakao je Pavić, dodajući da je ova fleksibilnost nešto što naš formalni obrazovni sistem, zbog svoje tromosti, još uvijek ne omogućava.
Posebno je pohvalio organizacioni model programa, koji je omogućio intenzivnu saradnju između različitih organizacija uključenih u realizaciju aktivnosti poput karijernog savjetovanja i digitalnog opismenjavanja.
- Razmjena informacija i međusobna komunikacija između organizacija ključne su za uspjeh ovog programa - kazao je Radović.
Naglasio je i važnost edukacije mladih o radnim pravima, što je bila ključna komponenta njihovog angažmana u programu.
- Ova tema mora postati sastavni dio javnog obrazovnog sistema, posebno u srednjim i stručnim školama - smatra Radović.
Ocijenio je da program ne samo da osnažuje mlade već i sprječava njihovo nazadovanje, uključujući ih aktivno u procese zapošljavanja i profesionalnog razvoja.