Mijušković: U Crnoj Gori je sve više visoko konfliktnih razvoda brakova

Snežana Mijušković (Foto: Institucija Zaštitnika ljudskih prava)
Snežana Mijušković (Foto: Institucija Zaštitnika ljudskih prava)

Situacija u kojoj se trenutno nalazimo u Crnoj Gori je takva da sve češće to budu konfliktni razvodi brakova, da ti konflikti duže traju, a praktičnog odgovora, ili mogućnost obraćanja nekome za podršku je svedena na malu mjeru i otuda dođemo do te veze između konfliktnih razvoda braka i mentalnog zdravlja i djece i roditelja, ili partnera - kazala je u emisiji "E uživo", na Televiziji E, zamjenica Ombudsmana Snežana Mijušković.

Cijelo društvo, a samim tim i djeca, prolaze kroz jedan vrlo turbulentan period življenja, kaže Mijušković, te se postavlja pred svima različiti izazovi.

- Čini mi se da se ti izazovi svakodnevno nagomilavaju, da isplivavaju u prvi plan mnogo brže, nego što smo spremni kao društvo da damo odgovore na njih. U situaciji, kada konstatujemo da postoji veliki broj izazova, onda to znači da bi i odgovor društvene zajednice trebao da bude mnogo brži i mnogo efikasniji. Pri tome mislimo da podrška treba ne samo djeci, da podrška treba i njihovim roditeljima, a naravno i da oni koji pružaju podršku, s obzirom na sve veći broj različitih problema, koji se svakodnevno javljaju, jeste takav da bi nam trebalo svima mnogo brže reakcije i mnogo više različitih servisa podrške - rekla je Mijušković.

Institucija Zaštitnika je u dužem vremenskom periodu ukazivala na činjenicu da u školama ne postoji, podsjeća Mijušković, dovoljan broj stručnjaka, koji bi činili psihološko pedagoške službe, dodaje ona, jer kad se imaju u vidu svi problemi današnjeg življenja, kako kaže, čini se da bi broj stručnjaka trebao biti daleko veći.

- Ono što jeste problem, na današnji dan, jeste da nemaju sve škole mogućnost da imaju zastupljene psihologe, pedagoge, defektologe,logopede i neke druge srodne struke. I u tom smislu naročito su pogođena djeca u seoskim područjima, u manjim školama, te u tom smislu bi bila naša sugestija, i jeste do sada išla, prema Ministarstvu prosvjete da se poveća broj stručnjaka u školama i da se manje školske zajednice uključe - naglasila je Mijušković.

Što se tiče razvoda braka, podsjeća Mijušković, tu je uključen čitav niz službi, kako kaže, od Centra za socijalni rad, do različitih zdravstvenih, pravosudnih ustanova, dodaje ona, jer su sudovi ti koji donose odluku sa kojim roditeljem će dijete nastaviti da živi i kako će se dalje uspostavljati komunikacija.

- Opšte je poznato da djeca koja dolaze iz takvih porodica itekako nose sa sobom dosta traumatična iskustva, velike probleme, najčešće zbog uzrasta nijesu u stanju da se sami izbore sa svim problemima, nedoumicama koje imaju i svakako da im je potrebna pomoć društvene zajednice, bilo da ta pomoć dolazi iz same škole, psihologa, pedagoga i ostalih stručnjaka, do pomoći same grupe njihovih vršnjaka, jer u prevazilaženju mnogih problema, u stvari te grupe vršnjaka su nezaobilazne, i u tom smislu smo i podsticali da se pojedini problemi rješavaju i kroz taj model - istakla je Mijušković.

Institucija Zaštitnika ima program ,,Pristup djece pravdi”, poručuje Mijušković, i tim putem se djeca osnažuju i edukuju, da kad imaju neki problem, dodaje ona, znaju kome bi se trebali obratiti.

- Nezaobilazna je uloga centara za socijalni rad, koji po prirodi stvari mora biti uključen u svaki brakorazvod, u donošenju odluke o povjeravanju djece, i kao što su to stresne situacije za djecu, naravno stresne su i za roditelje, odnosno za partnere koji najčešće ne znaju kako da prevaziđu partnerske probleme, i onda se oni nužno preslikavaju na djecu. Situacija u kojoj se trenutno nalazimo u Crnoj Gori je takva, da sve češće to budu konfliktni razvodi brakova, da ti konflikti duže traju, a praktičnog odgovora, ili mogućnost obraćanja nekome za podršku je svedena na malu mjeru i otuda dođemo do te veze između konfliktnih razvoda braka i mentalnog zdravlja i djece i roditelja, ili partnera. U priličnom broju predmeta smo dobili sugestije od kolega iz centara za socijalni rad, koji kažu, da je stepen konflikata između partnera je takvog nivoa da to prevazilazi njegove redovne kapacitete i mogućnosti. Što će reći da treba tražiti specijalizovanu podršku od strane psihijatara do drugih lica. Pitanje mentalnog zdravlja u našoj državi jeste nešto čime bi se kao posebna tema morali baviti - rekla je Mijušković.

Za razvode Zaštitnik je dao sugestiju da Ministarstvo zdravlja u saradnji sa Ministarstvom socijalnog staranja, objašnjava Mijušković, pronađe model da uspostavi bar tri regionalna savjetovališta, gdje bi, dodaje ona, partneri iz visokog konfliktnih razvoda brakova morali i trebali da dobijaju specijalizovanu podršku.

Uloga nastavnika je nezamjenjiva u odrastanju svakoga djeteta, poručuje Mijušković, oni svojim znanjem i umijećem mogu da prepoznaju sve ono što su problemi kod djece, dodaje ona, da znaju da ih upute na pravu adresu za rješavanje problema.

- Ono što mi primjećujemo je da smo zaboravili međusobno da razgovaramo, zaboravili smo da razgovaramo na pravi način i unutar porodice i unutar šire zajednice. Djeca se, kao i svi odrasli, a ona pogotovu, sve više okreću društvenim mrežama, i nekako pokušavaju da kroz taj virtuelni svijet zadovolje mnoge svoje potrebe - zaključila je Mijušković.